Sausų akių sindromas

Daugelis žmonių skundžiasi akių graužimu, paraudimu, karščio, smėlio jausmu akyse. Kartais pastebi, kad, prausiantis vėsiu vandeniu, akys aprimsta, norisi būti užsimerkus.
 

Daugelis žmonių skundžiasi akių graužimu, paraudimu, karščio, smėlio jausmu akyse. Kartais pastebi, kad, prausiantis vėsiu vandeniu, akys aprimsta, norisi būti užsimerkus. Dirbantiems kompiuteriu, važinėjantiems automobiliu, šildantiems patalpas šilto vėjo pūtimu (vad. kaloriferiais), praleidžiantiems daug laiko patalpose su oro kondicionavimo sistema, prirūkytose patalpose, šie požymiai pasireiškia daug stipriau. Tai simptomai, būdingi sausų akių sindromui. Jie atsiranda dėl ašarų gamybos arba akies paviršių dengiančios vadinamosios ašarų plėvelės kiekybės ar kokybės sutrikimo.
Ašarų plėvelė - skaidrus akies paviršių drėkinantis dangalas, kuris ne tik užtikrina tolygų optinį akies paviršių, bet ir turi antimikrobinių savybių. Jį sudaro 3 sluoksniai: 1) mucino, arba gleivių, “prilimpantis” prie ragenos epitelio ląstelių; 2) didžiausią dalį sudarantis vandens sluoksnis; 3) riebalinis, neleidžiantis nugaruoti vandeniui. Ašarų plėvelė yra dinamiška struktūra, t.y. atsinaujina kiekvieną kartą sumirksėjus. Normaliomis sąlygomis žmogus mirksi refleksiškai, apie tai negalvodamas. Jei valingai sustojame mirksėję, po keliolikos sekundžių akies paviršiuje atsiranda sausų plotų, kurie dirgina, atsiranda nemalonus pojūtis. Gali būti, kad pasipils tikros ašaros, kurios sudrėkins akies paviršių, ir nemalonus pojūtis pasibaigs.
Tačiau, kai ašarų gamyba nepakankama arba pakitusi ašarų plėvelės sudėtis, mirksint ji nebeatsinaujina, lieka sausų, ašarų plėvele nepadengtų akies paviršiaus plotelių. Prie jų prilipusios aplinkos dulkės mirksint gali subraižyti akies paviršių. Atsiranda jausmas, lyg kas būtų į akį įkritęs. Bemirksint ir besistengiant iškrapštyti tariamą krislą, akies paviršius dar labiau susibraižo. Jei į akį patenka ne tik dulkių, bet ir aplinkoje esančių bakterijų, gali išsivystyti sunkūs priekinio akies paviršiaus uždegimai.
Sausų akių sindromas - tai lėtinis sutrikimas, kurį galima kontroliuoti, bet retai pasiseka visiškai išgydyti. Pirmiausia reiktų pasistengti išsiaiškinti sausos akies pojūtį sukeliančias priežastis ir jas pašalinti. Greta vartojami ašarų pakaitalai. Dirbtinės ašaros negali nei pašalinti ligos priežasties, nei išgydyti ligos. Tačiau šiuolaikinės dirbtinės ašaros ne tik drėkina akies paviršių, sukelia komforto jausmą, bet ir gerina “sukibimą” tarp akies obuolio paviršiaus epitelio ląstelių ir ašarų plėvelės, turi antimikrobinių savybių, būdingų natūraliai ašarų plėvelei. Jų reiktų lašinti dažnai visą dieną, kol išnyksta nemalonūs pojūčiai.
 

Vyresnes moteris dažnai vargina sausų akių sindromas


JAV atliktų tyrimų duomenys rodo, kad sausų akių sindromas yra gana dažnas sutrikimas. Mokslininkai mano, kad šis sindromas gali varginti apie 3,2 mln. vidutinio ir vyresnio amžiaus moterų.
Ašarų plėvelė saugo akies paviršių nuo dirginimo, ją pažeidus juntamas diskomfortas gali trikdyti regėjimą, gebėjimą dirbti, skaityti, naudotis kompiuteriu ar bankomatu, vairuoti naktį.
Tyrimų metu nustatyta, kad daugelis vyresnių nei 50 metų moterų kenčia nuo sausų akių sindromo, daugeliui simptomai tokie stiprūs, kad net sukelia psichologinį diskomfortą ir blogina gyvenimo kokybę.
Tyrime dalyvavo apie 37 000 moterų, 49 - 89 metų amžiaus. 5 proc. tiriamųjų buvo nustatyta klinikinė sausų akių sindromo diagnozė; 29 proc. moterų kartkartėmis vargino akių sausumo simptomai. Taip pat nustatyta, kad vyresniems asmenims šis sutrikimas pasireiškia dažniau: tarp moterų iki 50 m. grupėje akių sausumu skundėsi tik 6 proc., tarp vyresnių nei 75 m. - 10 proc.
Jei nuolat juntate, kad akys sausos, peršti, nedvejodami kreipkitės į akių gydytoją. Minėtus simptomus gali sukelti įvairūs sutrikimai, daugelis jų yra sėkmingai gydomi.
Veiksniai, skatinantys sausų akių sindromo išsivystymą, gali būti išskiriami į 3 pagrindines grupes:
1. Sisteminės ligos (reumatoidinis artritas, menopauzė, amiloidozė, sarkoidozė, Sjogren’o sindromas, hipertiroidizmas, vitamino A deficitas, vokų uždegimai ir kt.).
2. Vartojami medikamentai (raminamieji (pvz., diazepamas), diuretikai, beta adrenoblokatoriai, geriamieji kontraceptikai, antihistamininiai, akių lašai (dėl konservanto) ir kt.).
3. Aplinkos veiksniai (sausas oras, vėdinimo sistemos, darbas kompiuteriu, dažnos kelionės ir pan.).

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai