Trumparegystė

Trumparegystė dažniausiai nustatoma 9–12 metų amžiaus moksleiviams, gyvenantiems ekonomiškai išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Japonijoje trumparegių vaikų yra net 80 proc., Švedijoje – 30 proc., o Lietuvoje – 26,7 proc. Trumparegystė nėra pagydoma, bet, pasirūpinus sveikesniu gyvenimo būdu ir atsisakius žalingų įpročių, ją galima pristabdyti. Apie tai pasakoja VŠI Centro vaikų poliklinikos okulistė Kristina LEKNICKIENĖ.
 

Trumparegystė - tai akių gebėjimo laužti šviesos spindulius yda, kai žmogus blogai mato tolimus daiktus.
Gal dėl modernių technologijų amžiaus, bet ši liga kasmet jaunėja - trumparegystė vis dažniau diagnozuojama 9-10 metų amžiaus paaugliams.

 

Pagrindinės lengvos trumparegystės priežastys


Pagrindinė trumparegystės priežastis - didelė akių įtampa žiūrint iš arti: skaitant, žiūrint TV, dirbant kompiuteriu, mezgant, piešiant. Akys jaučia nuovargį, kai nesilaikoma darbo ir poilsio higienos, dirbama blogai įrengtoje ar nepakankamai apšviestoje vietoje.
Kai silpsta akomodacinis akies raumuo, pritaikantis akies lęšiuką žiūrėti į tolį, prasideda akomodacijos spazmas - blogėja matymas į tolį. Labai svarbu laiku diagnozuoti spazmo pradžią. Jį galima išgydyti, tačiau tai ilgas ir ne visada veiksmingas gydymas - padeda 40-50 proc. sergančiųjų.
Trumparegyste greičiau suserga vaikai, kuriuos vargina įvairios lėtinės ligos, kai susilpnėjęs imunitetas, esant vitaminų stokai.
Kaip pastebėti trumparegystės pradžią? Pagrindinis ligos simptomas - pablogėja regėjimas į tolį. Iš arti vaikai mato gerai. Neretai vaikas skundžiasi akių, galvos skausmu smilkinio ar kaktos srityje, formuojasi jo įprotis žiūrėti į tolį prisimerkus. Trumparegių yra platesni akių vyzdžiai, ypač antrąją dienos pusę.
 

Kad vaikų akys būtų sveikos


Nekabinkite kūdikiui žaislų arti akyčių - ne arčiau nei 0,5 metro.
Ikimokyklinio amžiaus vaikų piešimo, rašymo, skaitymo pamokėlės turėtų trukti iki 4 valandų per savaitę.
Pradinių klasių mokiniai pamokas turėtų ruošti ne ilgiau kaip 1,5-2 val., o vyresni - 3,5-4 val.
Namuose geriausia mokytis prie stalinės lempos su gaubtu, pastatytos kairėje stalo pusėje.
Skaitant ar rašant būtina kas pusę valandos daryti trumpą pertraukėlę. Jos metu pravartu atlikti keletą pratimų: pažiūrėti į lubas, į grindis, į šonus, į tolumą ir į arti esantį tašką.
Žiūrint TV, atstumas iki televizoriaus turėtų būti 2,5-3 metrai. Per dieną vaikas gali žiūrėti televizorių ne ilgiau kaip 1-1,5 valandos. Be to, akims sveikiau laidas žiūrėti apšviestame kambaryje, o ne tamsoje.
 

Kada kompiuteris - draugas?


Dabar retuose namuose nėra kompiuterio. Jis vargina akis labiau nei televizorius. Labai kenkia akims judantys ir mirgantys spalvoti kompiuteriniai žaidimai. Be to, kompiuteris išskiria ozono, kuris esant uždaroje patalpoje sukelia ašarų plėvelės pakitimus, todėl ilgai dirbant patalpas būtina vėdinti.
Jei vaikui dar nėra 10-ties metų, jis turėtų žaisti ne ilgiau kaip 20 min., o vyresnieji - ne ilgiau nei 30-40 min. per dieną. Kodėl tai taip svarbu? Kai vaikas žaidžia kompiuterinius žaidimus, jis mirksi 10 kartų rečiau nei normaliai, todėl akys džiūsta, parausta, ašaroja. Jei tai kartojasi dažnai, persitempia akies akomodacinis raumuo ir vystosi trumparegystė.
Specialūs akiniai (skirti dirbti su kompiuteriu) su antirefleksine danga apsaugo akis nuo nuovargio. Bet būtina įsigyti geros kokybės monitorių ir dažnai daryti pertraukas. Reikia sėdėti tiesiai, ne arčiau nei 50-60 cm nuo ekrano, o monitorius turėtų būti žemiau akių lygio. Kompiuterio ekranas turėtų būti nugara į langą. Geriau, kad šviesa krinta iš viršaus, o ne atsispindi ekrane.
Ir nepamirškite: dirbant su kompiuteriu reikia kuo dažniau mirksėti!
 

Ką valgyti, kad akys būtų stiprios?


Augantis vaikas turi racionaliai maitintis, vartoti vitaminų, ypač E. Kasdieniniame racione turi būti kuo daugiau žalių daržovių, ypač salierų, špinatų, morkų. Naudingos kepenėlės, mėsa, o ypač bifšteksas su krauju. Sveika valgyti žemuoges, mėlynes, vynuoges, bananus. Rekomenduojama gerti sultis, mineralinį vandenį, mažiau smaližiauti. Žiemą, ankstyvą pavasarį patariama vartoti žuvies taukų, geležies preparatų.
 

Kokios sporto šakos tinka trumparegiui?


Vaikui, kuriam yra regėjimo sutrikimų, privalu laikytis dienos darbo ir poilsio režimo, atlikti grūdinimosi procedūras, fizinius pratimus. Visos sporto šakos teigiamai veikia organizmą, o akių raumenis ypač stiprina plaukimas ir nardymas švariame vandenyje atmerktomis akimis. Esant lengvo laipsnio trumparegystei, galima užsiimti visomis sporto šakomis, tačiau sergant didelio laipsnio trumparegyste ir esant akių dugno pakitimams, neleidžiama užsiimti sunkiąja atletika, sportine gimnastika, boksu, imtynėmis, karatė, šuoliais į vandenį nuo tramplyno.
Negalima trumparegių vaikų atleisti nuo kūno kultūros pamokų. Jie turi sportuoti savo malonumui, bet nesiekti aukštų sporto rezultatų. Visiškai neleidžiama sportuoti tik vaikams, sergantiems sunkia trumparegystės forma.
 

Gydymas


Trumparegystės profilaktikai labai svarbu reguliariai, du kartus per metus - rudenį ir pavasarį - tikrinti vaikų regėjimą.
Diagnozavus trumparegystę, reikia nešioti specialius regėjimą gerinančius akinius ar kontaktinius lęšius. Taip pat skiriami gydomieji akiniai darbui, sumažinantys akomodacinio raumens krūvį.
Su specialistu poliklinikoje atliekami specialūs akių pratimai.
Jei liga progresuoja, reikia nešioti akinius, kurie gerina regėjimą į tolį. Tačiau būtina atsiminti: skiriant pakankamą dėmesį ligos profilaktikai, ypač optimaliam darbo bei poilsio režimui, liga gali neprogresuoti.
Akių nuovargį mažinantys pratimai:
1. Stipriai užsimerkti 3-5 sek. ir atsimerkti.
2. Greitai mirksėti 1-2 minutes.
3. Žiūrėti tiesiai prieš save į vieną tašką pro langą 2-3 sekundes, tada į nosies galiuką 3-5 sekundes.
4. Užsimerkti ir 1 minutę lengvai pirštų galiukais (sukamaisiais judesiais) masažuoti vokus.
5. Sukti akių obuolius užsimerkus.
6. Pažiūrėti į dešinę, į kairę, į viršų ir apačią. Po to akimis “sukti” ratus į dešinę ir į kairę.
Kiekvieną pratimą daryti kasdien po 5-6 kartus, 5 minutes. Tai labai naudinga.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai