Gripas. Pažink savo priešą

Po 2009 metų pandemijos gripo klausimas visuomenėje neretai svarstomas su tam tikru nerimu. Juk ir vėl artėja žiema, artėja naujo gripo sezonas. Ko laukti, kaip elgtis ir ką turėtumėte žinoti apie gripą?
 

Pasaulinė sveikatos organizacija praneša


Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 2010 m. rugpjūčio 10 d. paskelbė, kad šeštoji pandeminio A(H1N1) gripo fazė jau pasibaigė ir šiuo metu mes gyvename popandeminį laikotarpį. Nerimo dėl šio gripo viruso šiuo metu kur kas mažiau ir, nepaisant to, kad infektologai ir kiti specialistai budriai stebės situaciją, galime lengviau atsikvėpti. Tiesa, specialistai skelbia, kad šis virusas (2009 m. A(H1N1)) dar kelerius metus cirkuliuos kaip sezoninis gripo virusas, tačiau tokio masto infekcijos, kokia buvo praėjusią žiemą, sukelti galių nebeturės.
Bet kokiu atveju patikimiausia profilaktikos priemone išlieka skiepijimas gripo vakcina. PSO atkreipia dėmesį ir ypač rekomenduoja skiepytis asmenims, priklausantiems rizikos grupei (žr. 1 lentelę).
Į šiam sezonui sukurtos gripo vakcinos sudėtį įeina trijų padermių gripo virusai: A/California/7/2009 (H1N1)v – pandeminė padermė, A/Perth/16/2009 (H3N2)v, B/Brisbane/8/2008.

 

Didesnės rizikos grupės (pagal SAM informaciją)


• Vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys
• Asmenys nuo 6 mėnesių amžiaus, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, kitomis lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais
• Asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose
• Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai
• Nėščiosios
 

Praėjusiais metais pasiskiepijau nuo gripo, gal šiemet nereikia?


Gripo vakcina kiekvienais metais naujam gripo sezonui ruošiama iš naujo, atsižvelgiant į cirkuliuojančius gripo virusus. Taigi, pasiskiepiję prieš metus, šiemet ir vėl turite skiepytis šių metų gripo vakcina. Ankstesnių metų vakcina jau neveiksminga.
 

Ką daryti, jei įtariate, jog jums – gripas?


Pajutus į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmus, drebulį, nuovargį, viduriavimo ir vėmimo požymius), reikėtų likti namie ir kreiptis į šeimos gydytoją. Be abejo, reikėtų apriboti pašalinių asmenų lankymąsi jūsų namuose – juk gripo virusas plinta tiesiogiai nuo žmogaus žmogui. Paprastai tai įvyksta oro-lašeliniu būdu, tačiau gali įvykti ir artimo kontakto atveju, pvz., bučiuojantis.
Būtina laikytis higienos priemonių – dažnai plauti rankas su muilu arba naudotis dezinfekavimo priemonėmis. Nelieskite nosies, burnos, akių (ypač, jei rankos nenuplautos). Naudokitės vienkartinėmis nosinaitėmis, jas panaudoję, nedelsdami išmeskite. Žindančioms motinoms rekomenduojama tęsti kūdikio žindymą, tačiau patartina (beje, šis patarimas tinka visiems sergantiesiems) naudotis vienkartinėmis kaukėmis.
 

Kada reikia mažinti temperatūrą?


Temperatūros kilimas – apsauginė organizmo reakcija, ji reikalinga organizmui kovojant su ligą sukėlusiais virusais (kitais atvejais – bakterijomis). Temperatūrą patariama mažinti tik tais atvejais, kai ji didesnė nei 38,3°C.
 

Ar reikia gerti antibiotikų?


Į šį klausimą geriausiai atsakys jūsų šeimos gydytojas, įvertinęs būklę. Jei sergate gripu ir nėra bakterinės superinfekcijos (t.y. gripas + bakterinė infekcija), antibiotikų vartoti netikslinga. Antibiotikai neveikia gripo viruso, o štai žalos netikslingu antibiotikų vartojimu sukelti tikrai galite.
Kita vertus, esant komplikuotai ligos eigai, įtariant, kad piktą darbą atlieka ne vien tik gripo virusas, bet ir bakterijos (joms gripas, pažeisdamas gleivinę bei sutrikdydamas natūralias apsaugines funkcijas, tarsi atveria kelius), gydytojas gali išrašyti receptą antibiotikui. Įsidėmėkite – vaistą būtina gerti taip, kaip paskyrė gydytojas, nenutraukti vartojimo, net jei savijauta labai pagerėjo. Nepalikite antibiotikų kitai „juodai dienai“, išgerkite visas iki paskutinės išrašytos tabletės.
 

Ar yra gripo virusą veikiančių priemonių?


Sergant gripu, jeigu nėra bakterinių komplikacijų (kai sergant gripu papildomai prisideda bakterinė infekcija), paprastai gydomi simptomai, t.y. malšinamas karščiavimas, skausmas, reikalingas adekvatus skysčių vartojimas.
Farmacijoje daugiau kaip 15 metų vartojamas specifinis preparatas, kurio veiklioji medžiaga – rimantadinas, jis pasižymi antivirusiniu poveikiu. Konkrečiau – slopina A tipo viruso gyvybingumą, dauginimąsi, B tipo viruso neveikia, tačiau, manoma, sujungia ir šio viruso išskiriamus endotoksinus, todėl, esant B tipo gripo infekcijai, sumažina intoksikaciją.
Svarbu žinoti, kad šį preparatą tikslinga pradėti vartoti anksti, geriausia – vos tik pasireiškus gripo simptomams, bet ne vėliau nei per 48 valandas nuo simptomų atsiradimo. Jei sergate jau kelias paras, tikslingumas vartoti šį preparatą tolydžio mažėja. Jeigu pradėjote rimantadiną vartoti laiku, nepamirškite, kad jo veiksmingumas mažėja vartojant karščiavimą mažinančių preparatų. Rimantadino nereikėtų vartoti nėščiosioms, sergantiesiems ūminėmis kepenų, inkstų ligomis arba skydliaukės ligomis (tirotoksikoze).

Susiję straipsniai

Mūsų draugai