Ryklės uždegimai

Rudenį, atšalus orams, dažnas iš mūsų patiriame, ką reiškia gerklės skausmas, kosulys. Šie negalavimai mus perspėja apie beprasidedančią kvėpavimo takų infekciją.
 

Kada susergama kvėpavimo takų ligomis


Daugelis kvėpavimo takų ligų sukėlėjų gyvena nosyje, nosiaryklėje, gerklose, plaučiuose, ir mes to nejaučiame. Liga pasireiškia tik esant tam tikroms sąlygoms: peršalus, perkaitus, sustiprėjus emocinei įtampai, pablogėjus imunitetui. Kiti ligų sukėlėjai patenka į žmogaus organizmą, jame dauginasi ir sukelia ligą epidemijų metu. Gripo virusų struktūra keičiasi, todėl imunitetas jam nesusidaro. Kitų kvėpavimo takų virusų sukeliamais uždegimais dažniau serga maži vaikai, nes suaugusieji turi nuolatinį ar keletą metų trunkantį imunitetą.
 

 

Faringitas


(ryklės gleivinės uždegimas)
Faringito plitimo būdai
Kvėpavimo takų infekcijos plinta lašiniu būdu. Apie čiaudintį ir kosintį žmogų susidaro aerozolis iš smulkių skreplių ir seilių lašelių, apkrėstų virusais. Toks aerozolis išlieka ore iki pusės valandos. Faringitas ir nazofaringitas (nosies ir ryklės gleivinės uždegimas), nepaisant kas jį sukėlė, pasireiškia panašiai.
Ligos simptomai
Pradžioje ima perštėti gerklę, ji džiūsta, vėliau pradeda ją skaudėti, sunku ryti maistą. Atsiranda sausas kosulys, kurio pobūdis priklauso nuo kitų kvėpavimo sistemos dalių pažeidimo. Vaikams pakyla aukšta temperatūra, pablogėja bendra savijauta, pablykšta oda, padažnėja kvėpavimas.
Gydymas
Ligonį būtina izoliuoti, duoti pakankamai skysčių. Ryklės skausmui palengvinti tinka įvairios čiulpiamosios tabletės ir aerozoliai. Ligonį turi stebėti gydytojas, nes ryklės uždegimu prasideda laringitas (gerklų uždegimas), bronchitas, plaučių uždegimas. Faringitas yra pirminis daugumos vaikiškų infekcinių ligų požymis, vėliau pasirodo būdingi bėrimai. Net smegenų dangalų uždegimas (meningitas) pradžioje gali būti palaikytas ryklės uždegimu.
Suaugusiųjų faringitas
Suaugusieji ryklės uždegimais ne epidemijų metu suserga, kai dirba dulkėtose patalpose, kur oras per sausas ar dideli temperatūros skirtumai (dirbant cemento, porceliano gamyklose), kai darbo vietoje yra dirginančių garų ir dujų. Jei nepakankamai apsaugoti kvėpavimo takai, ryklės uždegimas tampa lėtinis. Simptomai panašūs ūminio, tik išlieka ilgiau. Vargina kąsnio jausmas ryklėje, norisi krenkšti, kaupiasi gleivės, iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Ryklės uždegimai dažniau kamuoja tuos, kurių sutrikusi medžiagų apykaita, kurie serga širdies, plaučių, kepenų, skrandžio (ryklė yra savotiškas skrandžio būklės veidrodis, nes taip pat yra virškinimo sistemos dalis) bei žarnyno ligomis, cukriniu diabetu ir kt. Vyresnio amžiaus žmonių ryklės gleivinė plonėja dėl kraujotakos sutrikimų.
 

Tonzilitas


(migdolų uždegimas)
Tai gomurio migdolų uždegimas, kurį sukelia bakterijos ir virusai. Šis ryklės uždegimas anksčiau vadintas angina.
Simptomai
Ligai būdinga aukšta temperatūra, padidėja pažandžių limfmazgiai. Kadangi gomurio tonzilės dėl uždegimo paburksta ir padidėja, ryklę ne tik skauda, bet ir sunkiau nuryti seiles, sunku valgyti ir gerti. Jei tonzilės ir iki uždegimo buvo didesnės - būna sunku kvėpuoti.
Lėtinis tonzilitas
Kai uždegimai kartojasi, tonzilitas tampa lėtinis. Ilgainiui jis gali komplikuotis sąnarių, širdies bei inkstų uždegimais. Lėtinis tonzilitas operuojamas - pašalinami migdolai (tonzilektomija). Pastaruoju metu tonzilektomija atliekama narkozės metu.
 

Sergant ryklės uždegimais, rekomenduojama:


• gerti daug šiltų skysčių;
•vengti aštraus maisto;
• kaklą aprišti natūralios vilnos skara (vilnos plaukeliai refleksiškai veikia odą);
• mūvėti vilnones kojines;
• drėkinti gyvenamąsias patalpas.
Kad liga būtų teisingai diagnozuota ir tinkamai gydoma, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją arba ausų, nosies bei gerklės ligų specialistą, - taip nepasiklysite tarp daugybės vaistinėse be recepto parduodamų gana brangių medikamentų ir bus laiku pastebėtos komplikacijos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai