Kad sloga neužsitęstų ilgiau kaip 10 dienų, arba kaip išvengti sinusito

Šaltuoju metų laiku sloga neretai vargina tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Dažniausia ji praeina savaime, kartais reikia gydyti simptomus, tačiau kai kuriems žmonėms gali užsitęsti nuo 7 iki 10 ir dar daugiau dienų bei komplikuotis rimtesnėmis ligomis. Viena iš jų – sinusitas. Apie jo profilaktiką ir gydymą pasakoja KMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoja Irutė RANDAKEVIČIENĖ.
 

Ūminė sloga – tai nosies gleivinės ir kriauklių pogleivinio audinio sluoksnio reakcija į dirgiklį. Dirgikliai gali būti įvairūs: virusinė infekcija, bakterijos, cheminės medžiagos, alergenai.
Sergant sloga, uždegimas gali išplisti ir prasidėti ūminis ryklės gleivinės, gerklų, trachėjos, bronchų ar net plaučių uždegimas. Uždegimui išplitus į prienosinius ančius, susergama rinosinusitu.
 

 

Sinusų uždegimas – rinosinusitas


Sinusai – tai tarsi oro pripildytos pagalvės, iš vidaus padengtos gleivėta plėvele. Jų yra kauluose aplink nosį, akis ir skruostų srityje. Gleivių perteklių sinusai nusausina pro kanalą, vedantį į nosies ertmę. Dėl įvairių priežasčių (sergant sloga arba kilus alergijai) siauras kanalėlis gali užsikimšti, ir tuomet išsivysto sinuso ar net kelių sinusų uždegimas.
Kai uždegimas vystosi kaktiniame sinuse, skauda kaktą virš antakio. Skausmas prasideda praėjus 2–3 valandoms po pabudimo, vakarop išnyksta. Skausminga spaudžiant kaktą virš antakio ir akiduobės viršutinę sienelę žemiau antakio, prie nosies šaknies. Palenkus galvą, skausmas plinta į akį ir stipriau skauda kaktą. Patinsta kaktos oda virš antakio. Gali ištinti viršutinis, o vėliau ir apatinis vokas.
Esant žandinio sinuso uždegimui, skauda skruostą, skausmas plinta ir į kaktą. Spaudžiant skausmingas skruostas, veidas, kaktos neskauda. Patinsta skruosto, veido oda. Gali ištinti apatinis vokas.
Akytkaulio sinuso uždegimo metu skausmas jaučiamas nosies šaknyje ir vidinėse akiduobės sienelėse.
Esant pleištakaulio sinuso uždegimui, skausmas lokalizuojasi giliai akiduobėje ir pakaušyje. Gali patinti abu vokai prie nosies šaknies.
 

Ką daryti?


Sinusitas – gana rimta ir sunki liga, reikalaujanti profesionalaus požiūrio ir rimto gydymo antibiotikais, o esant alerginiam rinosinusitui papildomai reikia gydyti vietiniais purškiamaisiais steroidais (pvz., Nasonex). Gydymą parenka šeimos gydytojas, sunkesniais atvejais – po ausų, nosies, gerklės specialisto konsultacijos. Tad, jei sloga užsitęsė ilgiau nei 10 dienų, bendra būklė negerėja, vis labiau vargina keletas iš minėtųjų simptomų, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kad paskirtų reikalingų vaistų.
Vos atsiradus pirmiesiems ligos simptomams, būtina gerinti susikaupusio sekreto nutekėjimą iš sinusų.
Sinusų ventiliaciją padeda atnaujinti nosies gleivinę sutraukiantys vaistai, kurie gali būti vartojami vietiškai lašais į nosį ar geriami – tablečių, sirupų forma. Be vietinio gydymo, svarbus ir gydymas antibakteriniais vaistais.
Labai retais atvejais atliekama sinuso punkcija. Tai chirurginė intervencija, kurios tikslas yra drenuoti sinusą ir nustatyti ligos sukėlėją. Ši nemaloni procedūra atliekama tik esant nurodytoms indikacijoms.
 

Sinusito galima išvengti


Rinosinusitas – tai infekcinės slogos komplikacija, o komplikacijų galima išvengti tinkamai gydant pagrindinę ligą.
Šiuolaikinė medicina nekomplikuotais slogos atvejais arba palieka viską savieigai, arba siūlo švelninti slogos simptomus:
Nosies higienai skirtos priemonės, pagamintos iš izotoninio jūros vandens tirpalo, išplauna nosies ertmę, pašalindamas ten susikaupusius mikroorganizmus, alergenus bei dulkes.
Vaistai dekongestantai vietiškai sutraukia smulkias nosies kraujagysles, mažina gleivinės paburkimą, gerina aeraciją ir sekreto nutekėjimą. Sisteminių dekongestantų nerekomenduojama vartoti ilgiau kaip 10–12 dienų, o vietinių – ilgiau kaip 3–5 dienas, nes gali išsivystyti nosies gleivinės atrofija.
Taip pat reikalinga šilta, drėgna aplinka, poilsis. Sergant sloga rekomenduojama gerti daug šiltų arbatų ar kitų šiltų gėrimų.
Slogos, o kartu ir sinusito, padeda išvengti visos organizmo atsparumą didinančios priemonės
• Organizmo grūdinimas – būti gryname ore, mankštintis, dėvėti tinkamą pagal orą aprangą.
• Racionalus darbo ir poilsio režimas – būtina nepervargti, pakankamai išsimiegoti, vengti stresinių situacijų.
• Silpninančių imunitetą žalingų veiksnių atsisakymas – riboti tabako ir alkoholio vartojimą.
• Visavertė mityba – stengtis kuo daugiau valgyti vaisių ir daržovių, valgyti po nedaug, bet keletą kartų per dieną, nebadauti.
• Stiprinti organizmą vitaminais ir mineralais.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai