Ūmios alerginės reakcijos.

Dilgėlinė yra hiperjautrumo reakcija, pasireiškianti ant odos staiga atsiradusiomis ruplėmis. Tai šiek tiek pakilę virš odos, lygiu paviršiumi bėrimai, nuo kelių mm skersmens iki didelių plotų pažeidimų, kurie gali apimti visą ranką ar koją. Dilgėlinė ir angioedema yra vieni iš dažniausių odos pažeidimų, kurie gali pasireikšti įvairiame amžiuje.
 

Dažniausia ūminės dilgėlinės priežastis yra hiperjautrumas tam tikram maisto produktui, o tai gali būti žuvis, kiaušiniai, pupelės, bulvės, salierai, petražolės, prieskoniai, vėžiagyviai, uogos ir riešutai ir kt. Dilgėlinę gali sukelti vaistai, ypač aspirinas, penicilinas, kraujo perpylimas, inhaliuojamos medžiagos, kosmetika (plaukų dažai, kvepalai), o rečiau - fiziniai veiksniai (fizinis krūvis, šaltis ar karštis), vabzdžių įkandimas. Bėrimai paprastai rausvesni ar šviesesni negu aplink supanti oda, dažniausiai labai niežtintys. Ūminiais atvejais odos pažeidimas atslūgsta per 6-24 valandas, o visiškai išnyksta maždaug per 6 savaites.
Dilgėlinės klinika siejama su putliosiomis ląstelėmis - jose esantis histaminas atsipalaiduoja po kontakto su dirginančia medžiaga. Histaminas didina kapiliarų pralaidumą, taip plazma praeina į tarpus tarp odos ląstelių ir vystosi edema, kyla uždegimas, pasireiškiantis bėrimais. Niežėjimas, manoma, kyla taip pat dėl histamino.
Angioedema vystosi tuomet, kai pabrinksta ne tik oda, bet ir poodis, ji gali būti kartu su ar be dilgėlinės. Kai vystosi gleivinių (lūpų, liežuvio, ryklės) edema, gali atsirasti dusulys, rijimo sutrikimas. Gerklų edema gali sutrikdyti kvėpavimą ir yra pavojinga gyvybei.
Gydant svarbiausia nustatyti priežastį ir ją pašalinti ar stengtis jos išvengti (pvz., tinkamai rengtis esant šalčio dilgėlinei, naudoti apsisaugojimo priemones esant saulės dilgėlinei).
Ūminiu odos pažeidimo atveju skiriama antihistaminių vaistų, sunkiais atvejais skiriama prednizolono, o adrenalino leidžiama tuomet, kai bėrimai išplitę, smarkiai niežti, gresia kvėpavimo takų paburkimas. Jei būklė negerėja 10-15 min., adrenalino skiriama papildomai. Po pirmosios pagalbos prednizolono gali būti skiriama dar keletą dienų. Antihistamininių vaistų skiriama tol, kol dilgėlinė išnyksta. Antihistamininiai vaistai yra pagrindinis gydymo būdas sergant ir ūmine, ir lėtine dilgėline. Stengiamasi skirti mažiausias dozes, kurios mažina niežėjimą ir ruplių susidarymą. Senesni (tiksliau - pirmosios kartos) antihistamininiai vaistai (hidroksizinas, chlorfenaminas) vis dar vartojami, nors jie turi šalutinį slopinamąjį poveikį, tačiau jie nepakeičiami, kai reikia greito poveikio. Niežėjimui, kuris dažnai suintensyvėja vakare ir naktį, gydyti taip pat tinka pirmosios kartos antihistamininiai vaistai. Naujesni, t.y. antrosios kartos antihistamininiai vaistai šiuo metu yra vartojami plačiausiai, jie pasižymi nedideliu sedaciniu poveikiu, pvz., loratadinas, cetirizinas, feksofenadinas.
Ligoniai, kuriems kartojasi anafilaksinės reakcijos, turėtų patys išmokti susileisti adrenalino ir visada jo turėti su savimi. Šie asmenys turėtų nešioti pavojaus gyvybei ženklelį (pvz., medalioną), kuriame būtų pažymėta apie galimą alerginę reakciją ir net apie gydymą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai