...spuogai bus įveikti

Uždegiminė odos liga acne vulgaris, arba paprastieji spuogai, sukelia nemažai rūpesčių ne tik paaugliams, bet ir vyresnio amžiaus pacientams. Vis dėlto šiai ligai įveikti yra veiksmingų priemonių. Kaip reikėtų tinkamai prižiūrėti ir gydyti spuoguotą odą? Šią temą nagrinėjame kartu su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja, odos ligų gydytoja Jolanta URBŠTIENE.
 

[klausimas]Ar vasarą, kai ne tik kūno, bet ir veido oda daugiau prakaituoja ir užsiteršia dulkėmis, gali paūmėti aknė?[/klausimas]
Vasarą nuo dulkių ir prakaito greičiau užsikemša odos poros. Todėl, be kitų aknės paūmėjimą lemiančių veiksnių (riebalų liaukų sekrecijos pagausėjimo, vyriškųjų lytinių hormonų androgenų kiekio padidėjimo, paveldimumo ir kt.), riebalų liaukų ištekamųjų latakų užsikimšimas irgi gali turėti įtakos. Viena iš būtiniausių spuogų prevencijos sąlygų - tai tinkama kasdieninė odos priežiūra. Jeigu spuoguota oda bus gerai prižiūrima - prausiama, valoma, drėkinama - ypatingų rūpesčių neturėtų kilti. Mat vasara palanki paprastaisiais spuogais sergantiems pacientams - saulės spinduliai baktericidiškai veikia odą ir pagerina jos būklę.
[klausimas]Ką apie saulės poveikį turėtų žinoti pacientas, vartojantis spuoguotai odai prižiūrėti skirtas kosmetines priemones arba medikamentų?[/klausimas]
Tiek kosmetinių, tiek gydomųjų kremų, losjonų, emulsijų, gelių ir t.t. turėtų būti tepama tada, kai neinama į saulę. Išsitepus jais, negalima degintis. Jeigu į tai nebus atsižvelgta, spuoguotos odos priežiūros priemonių sudėtyje esančios medžiagos gali suerzinti odą - paskatinti pigmentinių dėmių atsiradimą, padidinti odos nudegimo riziką ir odos alergiją.
[klausimas]Kaip prižiūrėti odą, kad nesusidarytų palankios sąlygos pūliniams spuogams ir inkštirams atsirasti?[/klausimas]
Patartina vartoti preparatus, kurie reguliuoja riebalinių odos liaukų veiklą. Pavyzdžiui, sistemingai vartojant preparatą Silica Clean gelį, kurio pagrindinės veikliosios medžiagos - arbatmedžio aliejus ir silicio dioksidas, susiaurėja odos poros, mažiau išsiskiria riebalų, todėl mažėja pūlinių spuogų susidarymo galimybė. Šis preparatas gali būti vartojamas namų sąlygomis kaip valomoji kaukė. Gelio užtepama plonu sluoksniu ant veido odos ir palaikoma 10-15 minučių. Paskui susidaręs adsorbcinis sluoksnis nuplaunamas šiltu tekančiu vandeniu.
Kai odoje yra didelių ir riebių inkštirų, komedonų, naudingi kremai, kurių sudėtyje yra medetkų ir ramunėlių ekstraktų, arbatmedžio aliejaus, cinko oksido (pvz., Acnofan). Kremas dėl savo džiovinamųjų ir sutraukiamųjų savybių neleidžia susidaryti dideliems spuogams. Reguliariai vartojant preparato valomasis ir gydomasis poveikis akivaizdus - bakterijos odos porose nebesidaugina, spuogai ima džiūti, pranyksta uždegimo mazgeliai. Oda tampa lygesnė, skaistesnė.
[klausimas]Rytinė spuoguotos odos priežiūra. Nuo ko pradėti?[/klausimas]
Pirmiausiai odą reikia nusivalyti losjonu (arba užsidėti valomąją kaukę). Paskui, jei bėrimas stiprus, galima pasitepti spuoguotos odos priežiūrai skirtu kremu bei panaudoti specialią gydomąją ir maskuojamąją pudrą (pvz., Aknefug). Pudra odos paviršių padengia rusvu tonu ir kartu ją gydo.
[klausimas]Kokių kosmetikos priemonių reikėtų turėti rankinėje, kad karštą vasaros dieną spuoguota oda būtų tinkamai prižiūrėta - laiku pavalyta ir atgaivinta?[/klausimas]
Dieną susiteršusią ir smarkiai prakaituojančią odą galima valyti keletą kartų. Pagal poreikį ji nuvaloma valomuoju losjonu ir patepama makiažo pagrindu. Jei rankinėje nėra losjono, odai nuvalyti ir padrėkinti tinka ir mineralinis vanduo. Svarbu, kad jis būtų negazuotas. Be to, galima vartoti terminį vandenį (purškiamą, aerozolio pavidalo).
[klausimas]Kas būdinga vakarinei priežiūrai?[/klausimas]
Tinka įvairūs Sebamed, Eucerin ir kt. prausikliai, skysti bei kieti muilai, skirti spuoguotai odai prižiūrėti. Visos šios priemonės nuima nešvarumų sluoksnį, atveria veido odos poras ir padeda joms išsivalyti. Beje, negalima pamiršti, kad valomosios priemonės sausina odą. Taigi nusiprausus būtina patepti odą kremu (tinka Acnofan, Sebamed, Dercome preparatai).
[klausimas]Ką daryti, jei paprastųjų spuogų bėrimas ima plisti ir liga ūmėja?[/klausimas]
Tada gydytojo gali būti skiriama ir geriamųjų vaistų: kontraceptikai, retinoidai ir antimikrobiniai preparatai, antibiotikai. Atsižvelgdamas į paciento ligos sunkumą, odos ligų gydytojas parenka reikiamą gydymo būdą.
Atsižvelgiant į odos būklę (sausa, riebi ar vidutinio riebumo), aknės formą, parenkami spuoguotai odai priežiūrėti skirti įvairūs deriniai. Vieniems pacientams užtenka tik sistemingai naudoti specialius prausiklius. Kitiems, be prausiklių, būtina reguliariai teptis spuoguotos odos priežiūrai skirtais kremais, naudoti gydomąsias maskuojamąsias pudras ir pan. Tretiems šių priemonių nepakanka - tenka vartoti dar ir gydytojo paskirtų geriamųjų vaistų.
[klausimas]Tinkamai dozuotos saulės vonios, vandens procedūros gali sumažinti spuogų bėrimą?[/klausimas]
Saulė, švelnus kurorto oras, maudymasis jūroje ir pan. pagerina odos būklę. Akne sergantys pacientai vasarą jaučiasi daug geriau negu kitais metų laikais. Kaip minėta, saulės spinduliai odą veikia baktericidiškai, neleidžia susidaryti spuogams. Tačiau saulės voniomis būtina mėgautis saikingai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai