Ar visi apgamai pavojingi?

Kai kuriose tautose ant veido paryškinti pigmentiniai ar nupiešti dirbtiniai apgamai buvo laikomi grožio ženklu. Tačiau dėl stipraus ryšio su melanoma pigmentiniai apgamai prarado grožio simbolio reikšmę. Kada reikia susirūpinti pakitusiu apgamu ir kreiptis į specialistą, ar galima naikinti apgamus, teiravomės II Kauno klinikinės ligoninės gydytojos Jurgitos STANKUTĖS.
 

Pastaraisiais metais Lietuvoje ir pasaulyje matoma nerimą kelianti tendencija - kasmet vis didėja sergamumas melanoma - tai melanocitų (pigmentinių ląstelių) navikas. Melanoma gali atsirasti iš pigmentinių sveikos odos ląstelių, bet dažniau atsiranda iš pigmentinių apgamų.

Skiriami įgimti ir įgyti pigmentiniai apgamai. Su įgimtais apgamais gimstama, įgytų pigmentinių apgamų ant kūno daugėja iki trisdešimties metų, o vėliau mažėja dėl savaiminio jų nykimo vyresniame amžiuje. Apgamai - natūrali žmogaus odos dalis, tik šiek tiek kitaip atrodanti. Jie pavojaus žmogaus sveikatai nekelia. Tačiau kartais dėl įvairių veiksnių apgamai gali pakisti. Atsiradę pakitimai progresuoja ir išsivysto melanoma. Melanoma gali atsirasti iškart, be įspėjimo. Todėl žmogus turi pats stebėti savo kūną ir apgamus.

Taisyklinga odos apžiūra padeda anksti aptikti pakitusius apgamus, o laiku atlikta operacija suteikia puikią galimybę pasveikti.

Jei pastebite, kad apgamas pakito, būtina kreiptis į gydytoją dermatologą. Apgamo kitimas gali pasireikšti keliais būdais, todėl vertėtų žinoti kriterijus, kuriais remiantis būtų galima įtarti, kad apgamas kinta ir dėl to verta susirūpinti.

Pasaulyje plačiausiai paplitusi Amerikos vėžio fondo pasiūlyta ABCDE kriterijų sistema. Kriterijus A rodo, jog apgamas pirmiausiai tampa asimetriškas vienoje ar dviejose ašyse ir pamažu didėja. Kriterijus B atkreipia dėmesį į pavojingus kontūro nelygumus, jo karpytumą. Kriterijus C pabrėžia bet kokius spalvos pakitimus ar daugiau kaip dvi apgamo spalvas. Kriterijus D - tai apgamo diametras. Jei jis nesiekia 6 mm, prognozė dažniausiai gera. Kriterijus E - paraudusi oda aplink apgamą (eritema).

Daug žmonių turi apgamų, tad ar verta rūpintis, jei jie nėra pakitę pagal minėtus kriterijus? Ar verta juos šalinti? Teigiama, kad profilaktiškai reikėtų šalinti pigmentinius apgamus nuo padų, delnų, plaukuotosios galvos dalies, sėdmenų srities, išorinių lyties organų, taip pat tuos, kurie kinta ir didėja ar yra nepalankioje vietoje (pvz., plaukuotoje galvos dalyje). Įgimtus apgamus patartina šalinti kuo anksčiau, nes vaikui augant jų apimtis didėja. Jei įgimti apgamai yra vidutiniai ar dideli ir nėra kliniškai ar histologiškai pakitę, per pirmuosius vaiko gyvenimo mėnesius (bet ne vėliau) siūloma juos šalinti šlifuojant, nupoliruojant odą. Tai vadinama dermabrazija ir atliekama tik profesionalių medikų. Įgimtus nedidelius ir nepakitusius apgamus galima gydyti ir lazeriu. Lazeriai skleidžia tam tikro specifinio ilgio šviesos bangas, kurias sugeria odos pigmentas. Kai lazerio spinduliai eina pro odą, juos sugeria padidėjusios koncentracijos odos pigmentas melaninas: tada jis išbąla ir yra visiškai pašalinamas. Aplinkinė oda lieka sveika ir nepaliesta.

Apgamai, kurie turi du ir daugiau klinikinių ABCDE taisyklės požymių ir dermatoskopu matyti netaisyklingai pasiskirstęs pigmentas, vadinami displaziniais. Tokie apgamai išpjaunami pagal pažeidimo kraštus ir tiriami histologiškai. Jei histologinis tyrimas rodo, kad apgamas pašalintas ne iki galo, atliekama pakartotinė operacija (0,5 cm atstumu nuo rando kraštų).

Visų kūne esančių apgamėlių neišnaikinsime, tačiau reikia suvokti, kokie veiksniai gali lemti jų piktybėjimą. Viena pagrindinių priežasčių, lemianti odos vėžio atsiradimą - netinkamas ir nesaikingas deginimasis saulėje. Manoma, kad 90 procentų ligų sukelia “nematoma” saulė - UV spinduliai, lengviau prasiskverbiantys pro žmogaus veiklos apardytą ozono sluoksnį atmosferoje. Todėl odos vėžio profilaktikai ypač svarbi apsauga nuo UVA, UVB spindulių ir reguliarios specialistų konsultacijos bei išsamus odos apžiūrėjimas: 20-40 metų žmonėms jų pakanka kartą per 3 metus, o vyresniems kaip 40-ies metų - kasmet.

Taigi, norint išvengti odos ligų, būtina stebėti esančius pigmentinius apgamus, o kaitinantis saulėje nepamiršti apsauginių kremų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai