Pėdų grybelį išgydyti nesunku

Žiūrint į purvą bei balas sunku patikėti, kad ateis pavasaris. Tačiau anksčiau ar vėliau jis vis dėlto pasirodys, ir tada atėjus, pradėsime avėti atvirą avalynę, todėl labai svarbu, kad pėdos būtų gražios ir sveikos. Tačiau nors, atrodytų, žiemą kojos saugiai paslėptos batuose, jas vis tiek gali pažeisti grybelis, nes grybelio sporų aplinkoje yra gausu. Esant palankioms sąlygoms, drėgmei ir šilumai, grybelio sporos „atgyja“ ir gali pažeisti odą. Apie šią ligą, jos priežastis ir veiksmingiausius gydymo būdus pasakoja gydytoja dermatovenerologė Violeta MEDVEDEVA.
 

Kodėl susergama grybeliu?


Kodėl žmonės suserga pėdų grybeliu, vienareikšmiškai atsakyti sunku – priežasčių susirgti šia nemalonia liga yra labai daug. Žmogui grybelines infekcijas sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai: dermatofitai, pelėsiai arba mielių grybeliai, kurių gausu aplinkoje. Įtakos gali turėti ir įvairios pėdų ar nagų traumos, taip pat kraujagyslių ligos, pvz., venų nepakankamumas, kraujotakos sutrikimai. Kartais pėdų grybelį sukelia sutrikusi apsauginė odos funkcija, kai normaliai rūgštinė apsauginės odos plėvelės terpė tampa neutraliai ar silpnai šarminė, taip pat vitaminų trūkumas, imuniteto nusilpimas. Apie 80 proc. diabetu segančių žmonių skundžiasi pėdų grybeliu, o tai papildomas diabetinių opų atsiradimo ir progresavimo rizikos veiksnys.
Didesnė tikimybė užsikrėsti grybeliu yra žmonėms, kurie ilgą laiką gydėsi antibiotikais, turi antsvorio, dirba fizinį darbą ir dėl to daug prakaituoja, taip pat moterims, vartojančioms kontracepcines tabletes.
Užsikrėsti pėdų grybeliu gali kiekvienas bet kokio amžiaus ar lyties žmogus, tačiau yra pastebėta, kad vyrai šia liga serga dažniau nei moterys.
Dažnai pėdų grybeliu užsikrečiama viešuose baseinuose ir pirtyse. Susirgti šia liga galima ir pasinaudojus svetima avalyne.

 

Kaip pėdų grybelio išvengti?


Pirmiausia, labai svarbu, einant į viešas įstaigas – baseinus, pirtis, dušus, avėti šlepetes, po įvairių procedūrų sausai iššluostyti tarpupirščius ir naudoti dezinfekuojamąsias priemones.
Be galo svarbu visuomet avėti tik savo avalynę, ji turėtų būti kuo laisvesnė ir atviresnė (taip oras laisviau cirkuliuoja, išvengiama drėgmės), pagaminta iš natūralių medžiagų (guminės avalynės reikėtų vengti).
Norint apsisaugoti nuo pėdų grybelio reikėtų nepamiršti ir kojinių: jas derėtų rinktis storas, sugeriančias drėgmę ir būtinai iš natūralių medžiagų – vilnos, medvilnės, pusvilnės, o ne sintetikos.
Būtina atsiminti, kad grybeliu sergant vienam šeimos nariui, kitiems juo užsikrėsti tikimybė yra didelė, todėl kiekvienas turi turėti asmeninius higienos reikmenis – rankšluostį, žirklutes, šlepetes.
Kojų nagus kirpti reikia reguliariai ir taisyklingai – tiesiai, neapvalinant kampų.
 

Kaip atpažinti grybelį?


Susirūpinti reikia pradėjus odai pleiskanoti, tarpupirščiuose atsiradus įtrūkimų, pūslelių, paraudimų, taip pat pasikeitus nagų spalvai – visa tai gali būti pirmieji grybelinės ligos simptomai. Grybelinė odos infekcija dažnai sukelia stiprų niežulį, kartais deginimo jausmą.
Pajutus minėtus simptomus, taip pat pakitus nago išvaizdai, reikia kreiptis į medikus – gydytojai ištirs, kas pažeidė jūsų kojų odą ar nagus. Nagų grybelis gydomas ilgiau nei odos. Patariama, vienam šeimos nariui susirgus grybeliu, pasitikrinti ir kitiems.
 

Gydymas


Esant odos pažeidimui, medikai skiria specialų kremą nuo grybelio. Šiuo atveju puikiai tinka „Terbisil“ kremas (veiklioji medžiaga – terbinafinas), veiksmingai išgydantis odos grybelį.
Esant pėdų/tarpupirščių odos pažeidimui, „Terbisil“ kremą vartoti reikia apie savaitę, vieną kartą per dieną ant sausos švarios odos. Tepti ne tik pažeistą vietą, bet ir abiejų kojų padus, tarpupirščius. Jeigu pažeisti kojų nagai, kremo nepakaks, tokiu atveju gydytojai skirs tablečių.
Svarbu įsidėmėti, kad negydoma grybelinė infekcija organizme gali sukelti kitas rimtas ligas: egzemą, alergiją, dilgėlinę, nagų grybelį, todėl delsti negalima.
Tinkamai gydant išvengiama komplikacijų, sumažėja tikimybė apkrėsti kitus šeimos narius.
Norint, kad gydymas būtų sėkmingas ir trumpesnis, būtų mažesnės gydymo išlaidos, labai svarbu pradėti gydyti kuo anksčiau, kol liga neįsisenėjo.
„Terbisil“ kremas veikia fungicidiškai, t.y. „sunaikina“ grybelius. Tai reiškia, kad jis ne tik panaikina simptomus, bet ir panaikina ligą sukėlusią priežastį. Dėl tokio poveikio smarkiai sumažėja pėdų grybelio atsinaujinimo tikimybė.
Kremas netepa drabužių, greitai susigeria, neturi kvapo. Norint visiškai išsigydyti grybelį, būtina dezinfekuoti batus bei asmens higienos reikmenis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai