Žiogų protestas: „Mes karpų negydome!”

Liaudies medicinoje yra ne vienas receptas, kaip išgydyti karpas. Galima bėgioti basomis po rytinę žolę, dėti įvairias žoleles, prašyti žiogo, kad nukąstų karpą ar ją apšlapintų... Tiesiog beviltiškumu dvelkia žmonių bandymai kovoti su karpomis. Praėjo daug metų nuo šių receptų sukūrimo, ir medicina turi daugiau žinių apie karpas. Į svarbiausius klausimus apie karpas atsako gydytojas dermatologas Nauris GRUŠAUSKAS.
 

Kas yra karpa ir kodėl ji atsiranda?


Tai viena iš dažniausių ligų, dėl kurios kreipiamasi į dermatologus. Didžioji dalis karpas turinčių pacientų – vaikai. Nors vaikams karpos dažniausiai netrukdo, jos labiau kelia nerimą jų tėvams. O jauni žmonės karpų nori atsikratyti dėl estetinių sumetimų.
Yra visokių legendų, dėl ko atsiranda karpos – tai ir užkalbėjimai, nužiūrėjimai, bausmė už blogus darbus. Šiuo metu tikroji priežastis jau žinoma: karpas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Šių virusų yra daug atmainų, ir kelios iš jų sukelia karpas.

 

Kodėl ne visi žmonės turi karpų?


Iš tiesų vieni niekaip negali tomis karpomis atsikratyti, tuo tarpu kiti gali jas liesti ir neužsikrėsti. Aišku, tai pirmiausia priklauso nuo imuniteto. Didžiausia rizika tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi. Taip būna persirgus infekcinėmis ligomis ar sergant ligomis, silpninančioms imunitetą. Ne paskutinėje vietoje ir polinkis į karpas. Jau yra įrodyta, kad toks polinkis yra nulemtas genetiškai. Ir iš savo praktikos galiu pasakyti, kad, jei vaikui atsirado karpų, tai ir tėvai yra jų turėję.
 

Be to, kad darko estetinį vaizdą, ar karpos yra pavojingos?


Jei karpa yra rankų srityje, tai tik estetinis trukdys. Sunkesnis atvejis, kai karpa yra po nagu, ji gali kelti nagą ir sukelti skausmą. Kitas dalykas, jei karpa yra ant pado. Noriu atkreipti tėvelių dėmesį. Jie dažnai mano, kad ant paduko vaikui susidarė nuospauda. Per 18 darbo metų nemačiau nei vieno vaiko su nuospauda. Vaikams nuospaudų nebūna. Ant paduko greičiausiai bus karpa. Tokią karpą reikėtų šalinti, nes ji gali sukelti ir skausmą. Kadangi ji yra tokioje vietoje, tai gali būti nuolat traumuojama. Todėl vaikams karpas ant padukų reikėtų naikinti.
 

Jei žmogaus papilomos virusas dingtų iš organizmo, vadinasi, dingtų ir karpos?


Taip dažnai ir nutinka. Didžiajai daliai ligonių karpos net ir be jokio gydymo išnyksta. Tik reikia palaukti kartais ir porą metų. Žmonės nėra tokie kantrūs, dauguma nori, kad karpos dingtų tuoj pat. Reikia suvokti, kad ir gydant karpos nedingsta per vieną dieną, gydymas trunka kelias savaites.
Kalbant apie vaikus, siūlyčiau pamiršti visus invazinius gydymo būdus, nes tai yra per didelė trauma vaikui.
Jei negalite laukti, o galbūt jau esate suaugęs ir karpų vis atsiranda, pasitelkite vaistus. Vienas iš tokių vaistų, jau keletą metų esančių rinkoje, yra Acetocaustin. Tie žmonės, kurie yra susidūrę su karpomis, puikiai jį žino. Tai populiarus vaistas. Jo pagrindas – acto monochloridas. Acto monochlorido rūgštis suardo viršutinį papilomos viruso pažeistą odos sluoksnį.
Pradžioje odą apie karpą reikia plačiai aptepti storu vazelino arba cinko tepalo sluoksniu, nesutepant karpos viršutinio paviršiaus (apie 1cm pločio žiedu). Tada specialia po kamšteliu esančia mentele iš buteliuko ištraukiamas nedidelis kiekis Acetocaustino ir patepama ant karpos paviršiaus. Tepti reikia tik karpos paviršių.
Vėliau reikia leisti skysčiui nudžiūti ir užklijuoti pleistru. Rekomenduojama pleistrą keisti kas dieną. Tokia procedūra kartojama vieną kartą per savaitę. Gydymo kursas tęsiamas nepertraukiamai, 5 savaites iš eilės.
Acetocaustin – saugus ir veiksmingas vaistas. Jis tinka visoms amžių grupėms, tai pat ir vaikams nuo vienerių metų.
 

Kodėl Acetocaustin?


· procedūrą galima atlikti namie;
· karpa pašalinama pasluoksniui be skausmo;
· jokio išgąsčio;
· tinka vaikams nuo 1 metų;
· karpa neatsinaujina;
· nepalieka randų;
· paprasta – naudojamas tik kartą per savaitę;
· nebrangu (vienos karpos išgydymas vidutiniškai kainuoja apie 2,5Lt).

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai