Psoriazė: kaip pagerinti gyvenimo kokybę?

Pasaulinės psoriazės dienos proga Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vyko respublikinė konferencija, kurioje buvo aptartos žvynelinės (psoriazės) gydymo problemos. Su šio universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadove prof. Skaidra Valiukevičiene kalbėjomės apie tai, kaip palengvinti sergančiųjų gyvenimo kasdienybę.
 

Sergančiajam psoriaze dažniausiai beria alkūnių, kelių, liemens ir blauzdų odą, nedaugeliui pažeidžiami delnai, padai, veidas. Po visą kūną bėrimai išplinta retai. Daliai pacientų skauda sąnarius, išsivysto artritas. Sergant šia liga, labiausiai vargina pleiskanojantys bėrimai (paraudusi oda padengta biriomis pleiskanomis, panašiomis į žvynelius), niežėjimas.
Psoriazę provokuoja infekcijos (ypač gerklės ir viršutinių kvėpavimo takų), traumos, psichologinis stresas, pervargimas, kai kurie vaistai (antibiotikai, angiotenzino inhibitoriai, beta adrenoblokatoriai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo), išoriniai fiziniai ir cheminiai dirgikliai.
Visuomenėje vis dar sklando klaidinga nuomonė, kad psoriazė yra užkrečiama liga ir ją sukelia bloga asmens higiena. Tai netiesa. Liga nėra užkrečiama, be to, ji paveldima – gali pasireikšti ketvirtai ar net penktai kartai, jeigu ligą kas nors išprovokuos.
Ilgus šimtmečius psoriazė buvo gydoma gamtos priemonėmis: saule, vandeniu, augaliniais aliejais, vazelinu, dervomis. Atrasti vietinio poveikio vaistai nuo uždegimo gliukokortikoidai, vėliau – vitamino D3 preparatai, gydymas ultravioletiniais spinduliais, sukurti nauji biologiniai vaistai šiandien padeda suvaldyti ligą daugeliui pacientų.
Kai sergama sunkia žvyneline (bėrimai apima daugelį kūno sričių) ar išsivysto psoriazinis artritas, svarbu laiku pradėti sisteminį gydymą imuninę sistemą slopinančiais vaistais ar sintetiniais retinoidais, PUVA metodu. Esant sąnarių pažeidimams, vaistus reikia vartoti ilgą laiką, nes, gydymą nutraukus, liga atsinaujina. Ilgalaikis gydymas sukelia šalutinius poveikius: silpnėja imunitetas, pažeidžiama kepenų funkcija, vystosi odos kalcinoma ir t.t.

 

Kaip gerinti gyvenimo kokybę sergant psoriaze? Kaip prižiūrėti odą?


Uždegimo pažeista oda greitai netenka drėgmės, sausėja, džiūsta; bėrimų paviršius apsitraukia balsvais sidabriniais žvyneliais, jie lupasi, byra. Todėl labai svarbu nuolat rūpintis odos priežiūra.
Visų pirma, pleiskanų nereikėtų krapštinėti, trinti, nes tuomet skatinama jų uždegimo reakcija. Sergančiajam reikėtų vengti bet kokio odą (net delnų ir padų) dirginančio poveikio, nes liga gali paūmėti.
Emolientai, gydomieji tepalai geriau įsigers į odą, jei prieš tai kruopščiai nusiprausite po dušu.
 

Kaip reikėtų derinti vietinio poveikio gydymo priemones?


„Patarčiau kasdien pažeistą odą tepti emolientais (ypač tinka turintys šlapalo), o savaitgalį – gydomaisiais tepalais (kortikosteroidais ar vitamino D3 preparatais).
Šlapalas mažina odos niežėjimą, slopina uždegimą. Jei bėrimų paviršius padengtas pleiskanų luobu, jį lengvai pašalinsite salicilo rūgšties tepalu, o galvos srityje – aliejine šio vaisto forma. Tik po to vartokite kitus vietinio poveikio vaistus.
Vasarą rekomenduoju dieną tepti emolientais, o vakare – gydomaisiais tepalais (kad saulės spinduliai nesureaguotų su jais). Ir dar. Jokiu būdu nereikėtų maišyti skirtingų vaistų. Tarkim, salicilo rūgšties tepalo su kortikosteroidų tepalais.
Reikėtų atsiminti vieną svarbią taisyklę: salicilo rūgšties ir kitais tepalais negalima tepti daugiau nei 30 proc. kūno, nes vaistai skverbiasi per odą ir gali atsirasti šalutinių poveikių. Naudokite bekvapes kosmetines priemones, skirtas jautriai veido odai: rinkitės jums tinkamą kremą, prausiklį, nedirginantį akių tušą ir pan.“, – pataria prof.Skaidra Valiukevičienė.
Sergančiajam psoriaze geriau maudytis po dušu ar ne itin karštoje vonioje. Naudokite švelnų prausiklį ar skystą muilą, be aromatinių medžiagų.
Išsimaudę švelniu rankšluosčiu gerai nusišluostykite bėrimų pažeistas vietas, ypač odos klostes: užausius, pažastis, vietas po krūtimis, kirkšnis, bambą, kojų tarpupirščius.
Jei lankotės baseine, pusvalandį prieš tai patepkite pažeistą odą vazelinu. Po pasiplaukiojimo baseine būtinai nusiprauskite po dušu, nes chloruotas vanduo gali sudirginti odą.
Jei sergate nagų psoriaze, pasirūpinkite tinkama nagų priežiūra: naudokite gelio laką, kuris padengia nago plokštelę, o jei nagas labai sustorėja, atlikite gydomąjį pedikiūrą.
Jeigu psoriazė pažeidė galvos odą, reikėtų vengti plaukų dažymo, ilgalaikio sušukavimo.
Jei galvos oda pasidengia pleiskanomis, naudinga atlikti tokią procedūrą: ištepkite galvą salicilo rūgšties aliejumi ir palaikykite 3 val. užsidėję polietileninę kepurėlę ar apvynioję galvą plėvele. Po to švelniai iššukuokite plaukus ir išplaukite galvą šampūnu. Kartą per savaitę naudinga ištrinkti galvą šampūnais su degutu.
 

Liga mėgsta ramybę


„Svarbu būti optimistui, atsiradus naujiems bėrimams, neišsigąsti, neprarasti vilties sveikti, išsiaiškinti, kokie veiksniai blogina ligą, ir jų vengti. Jei neteiksite reikšmės savo bėrimams, juos sukėlęs stresas blės, o imuninė sistema stiprės ir padės sveikti“, – pataria gydytoja.
Sveika gyvensena, geras psichologinis klimatas, artimųjų, draugų supratimas ir palaikymas yra labai svarbūs sergančiojo būklei. Įrodyta, kad sunkia žvyneline dažniau serga pacientai, turintys antsvorio, žalingų įpročių (rūkymas, alkoholis), sergantieji negydomu cukriniu diabetu.
Psoriazės paūmėjimo metu oda geriau gis, jei suteikite sau daugiau ramybės. Pasistenkite gerai išsimiegoti, pailsėti. Niekur neskubėkite ir dėl nieko nesijaudinkite.
Ryte ir vakare prieš miegą 5–10 min. darykite kvėpavimo pratimus. Naudinga ir ramiai pasivaikščioti, būtinas saikingas fizinis aktyvumas. Jei įprasite judėti, gerą savijautą išlaikyti nebus sunku. Tačiau pernelyg intensyvus sportas ar fizinis krūvis gali pakenkti.
Pasinaudokite žvyneline sergančiųjų pacientų savigalba. Patartina lankytis Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugijoje (jos aktyvas yra Kaune), pasikalbėti, pabendrauti su ligos „broliais ir seserimis“. Kuo daugiau kalbėkite apie ligą, dalyvaukite draugijos gyvenime, dalinkitės gauta informacija, labiau pasitikėkite savimi. Nusiraminsite, gausite vertingų patarimų.
 

Kaip maitintis?


Jei sergate psoriaze, valgykite sveiką natūralų, mažiau kaloringą maistą, kad išvengtumėte antsvorio, o oda būtų aprūpinta reikalingomis maisto medžiagomis. Esant antsvoriui, poodžio riebalai tempia odą juosmens srityje, po krūtimis, pažastyse, kirkšnyse, todėl gali padaugėti psoriazės bėrimų, skaudėti klubų, kelių, pėdų sąnarius.
Atsisakykite riebių, aštrių patiekalų, nenaudingų mėsainių, traškučių, šokolado, nekaloringų gėrimų. Valgykite maisto produktus, kuriuose yra ląstelienos, baltymų, kuo daugiau vaisių, daržovių.
Jei esate vegetaras, pasakykite apie tai gydančiam gydytojui, nes su maistu gaunate mažiau svarbių mineralų – geležies ir cinko.
 

Kaip gydytis saulėje?


Saikingas buvimas saulėje (atsižvelgiant į individualų odos tipą) daugeliu atvejų odos būklę pagerina, tačiau stiprūs nudegimai (ypač nereikėtų būti saulėje vidurdienį) nuo saulės gali paryškinti esamus ir paskatinti naujų bėrimų atsiradimą. Po saulės vonių pasitepkite odą maitinamuoju ar gydomuoju kremu.
Dirbtiniais ultravioletiniais spindulių šaltiniais rekomenduojama naudotis tik gydymo įstaigose. Jeigu lankotės soliariume, apie tai įspėkite savo gydytoją. Tai nėra saugu, nes padidėja odos vėžio ir odos senėjimo rizika. Gydytis soliariume nepatartina.
 

Kaip įveikti ligos nerimą, kasdieninius ligos rūpesčius?


Nerimas nedaro įtakos psoriazės gydymo efektyvumui, todėl žmogaus psichologinė būsena yra labai svarbi. Sergančiajam psoriaze svarbu išmokti valdyti emocinius išgyvenimus, stresą, nes būtent stresas gana dažnai ir provokuoja ligą, jos paūmėjimus.
„Stenkitės kasdien išgyventi kuo daugiau gerų emocijų, nepervargti, gerai pailsėti. Ligos nerimą ir kasdienius rūpesčius padės įveikti aktyvus poilsis gryname ore, natūralios saulės ir jūros vandens procedūros“, – sako prof. S. Valiukevičienė.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai