Pasaulinė diabeto diena

Ir vaišių stalas diabetikams - nebe tabu Diabetas - neišgydoma liga, teigia specialistai. Tai reikštų, kad ir kovoti su ja - beprasmiška. Kaip tik todėl ne vienerius metus sergantieji, ieškantys būdų, kaip savo gyvenimą padaryti pilnavertiškesnį, pataria naujai susirgusiems: mokykitės gyventi su šia liga, susidraugaukite su ja, išmokite ją valdyti, kontroliuoti, ir gyvenimas nušvis kitomis spalvomis. Apie diabetu sergančių žmonių problemas, diabeto draugijas bei jų veiklą kalbamės su Lietuvos diabeto asociacijos prezidente Vida AUGUSTINIENE.
 

Grikių košė - tarsi keiksmažodis


Daugelis su siaubu prisimena savo ligos pradžią. Tada buvo pasakoma, kad mitybos raciono pagrindas - grikių košė, o pagrindinis medikamentas - lietuviškas insulinas, nuo kurio ne vienam “net akys ant kaktos iššokdavo”. Tada per dieną galėdavai sočiai prisivalgyti tik minėtosios košės, o prie jos - vos 300 g antaninių obuolių, 2 riekutės duonos, 0,5 kg daržovių (išskyrus bulves), šiek tiek jautienos mėsos.
Pora dešimtmečių Lietuvoje daug ką pakeitė. Dabar diabetu sergantiems žmonėms jau patobulintos dietos, insulino dozės, jo kokybė ir forma. Šiandien gyvenimo diskomfortą dėl šios ligos jaučia tik tie žmonės, kurie dar neišmoko jos valdyti, kontroliuoti, kurie nesusipažinę su mitybos subtilybėmis.
 

 

Maisto vertė skaičiuojama duonos riekutėmis


Žmogus, sergantis diabetu, nėra žiaurios dietos vergas. Tai liudija visi tie, kurie jau išmoko valdyti ir kontroliuoti šią ligą. Jie žino, kad per parą vienam žmogaus svorio kilogramui reikia 3-4 g angliavandenių. Diabetu sergantys žmonės angliavandenių gramus verčia į vadinamuosius duonos vienetus. Duonos vienetas - viena duonos riekutė. Ji atitinka 12 g angliavandenių. Žmogus per dieną gali (ir netgi privalo) suvalgyti 15 duonos vienetų. Suprantama, gyvenama ne tik duona. Dalį duonos riekučių galima keisti kitais produktais: vietoj vienos duonos riekutės išgerti stiklinę pieno (tai - vienos duonos riekutės atitikmuo), vietoj kitos – pusę stiklinės sulčių arba suvalgyti vieną obuolį, 2-3 mandarinus arba vieną apelsiną. Trečią duonos riekutę galima keisti puodeliu kavos su cukrumi (du šaukšteliai su kaupu cukraus vienai riekutei duonos) ir pan.
 

Cukrus - menkavertis produktas


Jau seniai išsklaidytas mitas apie tai, kad cukrus - diabetu sergančių žmonių priešas. Šiems žmonėms cukrų valgyti ne tik nedraudžiama, bet kai kuriais atvejais netgi būtina (jei prireikia skubiai normalizuoti gliukozės kiekį kraujyje). Tačiau jei nėra būtinybės, jo vartoti paprasčiausiai nerekomenduojama, kadangi organizmas cukrų labai greitai pasisavina. Tuo tarpu, be angliavandenių, jame daugiau nieko nėra - nei vitaminų, nei mineralinių medžiagų.
Vienu metu rekomenduojama valgyti tokius produktus, kurių pasisavinimo organizme trukmė skirtinga. Pavyzdžiui, suvalgius 2 šaukštelius cukraus ar medaus, jau po 5 min. šie produktai, pavirtę gliukoze, bus kraujyje. Išgėrus sulčių, šio produkto angliavandenius organizmas pasisavins per 10-15 min. Suvalgius obuolį - dar vėliau.
 

Kai akys didesnės už skrandį


Diabetu sergantiems žmonėms apie maistą ir mitybą privalu žinoti daug subtilių dalykų. Tų pačių mitybos taisyklių būtų pravartu paisyti ir sveikiesiems. Visi turėtų suvalgyti nei daugiau, nei mažiau, negu organizmas gali įsisavinti. Tačiau gyvenime dažnai būna kiek kitaip - valgome tiek, kiek telpa, o neretai ir dar daugiau, jei akys būna didesnės už skrandį. Tai tik dar vienas įrodymas, kad organizmo šeimininkas - gobšesnis už patį organizmą.
 

Apie savo ligą žino tik kas trečias sergantysis


Neseniai Vilniuje vyko Lietuvos diabeto asociacijos surengta akcija, kurios metu visi norintieji galėjo pasitikrinti, ar jų kraujyje gliukozės kiekis neviršija normos. Buvo patikrinta 800 žmonių. 14,7 proc. iš jų nustatytas per didelis cukraus kiekis kraujyje. Visiems šiems žmonėms pasiūlyta kreiptis į gydytojus, kad ištirtų, ar tai nėra diabeto požymis, o jei taip - laiku paskirtų gydymą.
Lietuvoje diabetas diagnozuotas tik kas trečiam šia liga sergančiam žmogui. Lietuvos nacionaliniame diabeto registre diabetu sergančių žmonių - 32 tūkstančiai. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuvoje yra apie 90 tūkst. žmonių, sergančių cukriniu diabetu. Dar apie 150 tūkst. - žmonės, kurių medžiagų apykaita sutrikusi.
 

Smaližių dėmesiui!


Tiesa, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje dar nereiškia, kad žmogus serga diabetu. Tačiau tai - rimtas jūsų organizmo signalas.
Jei žmogus ateis tirti gliukozės kiekio kraujyje sušveitęs dėžę saldainių, jo kraujyje cukraus kiekis bus padidėjęs, tačiau ne tiek, kiek sergančiojo diabetu. Tai reikš, kad šio žmogaus kasa funkcionuoja normaliai ir jos išskiriamas insulinas sureguliuos cukraus kiekį kraujyje. Tačiau jei žmogus po dėžę saldainių suvalgys kasdien, vieną kartą jo kasa nebepajėgs kovoti su šeimininko besaikiu smaližiavimu. Tuomet jau reikės, kad šeimininkas, padedant vaistams ir dietai, padėtų savo organizmui išlaikyti reikalingą gliukozės balansą.
 

Abstinencijos įžadų duoti nereikia


Netinkama mityba - viena iš pagrindinių diabeto priežasčių.
Dėl to medikai ypač kritikuoja greito maisto restoranus bei kolos produkciją. Diabetu sergantys ir puikiai savo ligą valdantys ligoniai sako, kad ir be šių produktų jų vaišių stalas niekada nebūna skurdus. Prie vaišių stalo jie valgo visa tai, ką ir kiti svečiai, o jei suvalgo daugiau nei reikia, tenka įsileisti greito veikimo insulino. Dėl šios ligos ir abstinento įžadų duoti nereikia. Diabetu sergantieji kasdien gali išlenkti po taurę vyno arba butelį alaus. Mėgstantieji stipresnius gėrimus, pasitaikius progai, gali sau leisti 100 g 40 laipsnių stiprumo alkoholio, o mėgstantieji saldžius - 30 g likerio. Tik vienintelis “bet” - negalima, pavyzdžiui, visą savaitę neragavus nė šlakelio, atėjus savaitgaliui mėginti atsigriebti už visą šį laiką vienu ypu.
 

Pasiimkite tai, kas jums priklauso


Vos ne kasdien į diabeto organizacijų duris pasibeldžia ligoniai, kurie turi labai mažai informacijos, kaip reikia suvaldyti savo ligą, kaip ją kontroliuoti, galiausiai - ką šia liga sergančiam žmogui garantuoja valstybė ir ką jis gali gauti neišleisdamas nei vieno lito. (Vis dar yra gydytojų, kurie nepasako, kad ligoniams kasmet nemokamai priklauso 150 vienetų juostelių kraujo testams, kad tie ligoniai, kurie nusipirks dvi dėžutes kraujo testų juostelių, nemokamai gaus testų aparatą.)
Asociacija vienija 49 organizacijas, veikiančias įvairiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose. Jos gretose - 4 tūkst. narių. Tai tarsi viena didelė mokykla su daugybe klasių. Vieni čia ateina išmokti taisyklingos mitybos paslapčių, kiti - daugiau sužinoti apie savo ligą ir tai, kaip ją valdyti, treti - tiesiog pabūti su tokia pat liga sergančiu žmogumi, pasisemti iš jo stiprybes ir optimizmo, kad vėliau sutikę silpnesnius už save ir mažiau žinančius, savo patirtį perduotų jiems.
 

Lengviausia mokytis renginių metu


Tuo tikslu asociacija nuolat rengia konferencijas, įvairias akcijas, o vasaros neapsieina be tradicinių stovyklų. Vien tik šiais metais LDA stovyklose ilsėjosi per 80 vaikų ir jaunuolių iš daugiau nei 30 Lietuvos miestų ir rajonų. Jaunimas čia ne tik atostogauja, bet ir mokosi įveikti ligą.
Akcijų metu sergantieji tiesia pagalbos ranką juos supančiai visuomenei, kurioje yra daug žmonių, dar nežinančių, kad serga diabetu. Patirtis rodo, kad akcijų metu atliekami kraujo tyrimai labai populiarūs visuomenėje.
Konferencijos ir seminarai - tai tiesioginis žinių perteikimas asociacijai priklausančių organizacijų atstovams ar kiekvienos organizacijos nariams. Jei jau nesiginčijame dėl posakio, kad mokytis niekada nevėlu, o žinių niekada nebūna per daug, tai lieka tik pasidžiaugti, kad šios organizacijos nuolat rengia seminarus. Vieni - teoriniai, jų metu firmos pristato vaistų ir technologijų naujoves, kiti - praktiniai, kai specialistai konsultuoja sergančiuosius, treti - probleminiai, jų metu išsakomas sergančiųjų nepasitenkinimas esama padėtimi ir laukiama palankių valdininkų sprendimų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai