Cukrinis diabetas – civilizacijos liga?

Liga visuomet užklumpa netikėtai. Dažnai žmonės, išgirdę cukrinio diabeto diagnozę, puola į neviltį. Jų gyvenimo patirtis ar draugų pasakojimai nupiešia labai liūdną vaizdą. Ne visada tai yra tiesa.
 

Kas tai yra cukrinis diabetas?


Cukrinis diabetas - tai lėtinė liga, trunkanti visą žmogaus gyvenimą. Sergant diabetu dėl kasos išskiriamo insulino trūkumo ar jo netinkamo veikimo sutrinka visa medžiagų apykaita, didėja gliukozės kiekis kraujyje ir blogėja žmogaus savijauta.
 

 

Kokios yra diabeto komplikacijos?


Diabetas ilgainiui pažeidžia visas organizmo kraujagysles - tiek smulkiąsias (progresuos akių, nervų ir inkstų pažeidimas), tiek ir stambiąsias (gali vystytis miokardo infarktas, insultas bei kojų kraujagyslių susiaurėjimas ar užakimas, nulemiantys kojų gangreną ir amputacijas).
 

Kaip diagnozuojamas diabetas?


Pagal naujausius kriterijus diabetas diagnozuojamas esant ligos simptomams (troškuliui, dažnam šlapinimuisi, bendram silpnumui bei nuovargiui ir kt.) ir du kartus nustačius padidėjusį gliukozės kiekį veninėje kraujo plazmoje nevalgius daugiau kaip 7,1 mmol/l arba atliekant gliukozės tolerancijos mėginį (gliukozės kiekis po testo pakyla daugiau kaip 11,1mmol/l).
 

Kas yra diabeto kontrolė?


Jei žmogus serga diabetu, gliukozės kiekį jis turėtų tikrinti nevalgęs ir 2 val. po valgio keletą kartų per dieną (po pusryčių, pietų ir vakarienės) bei eidamas miegoti vakare.
Pageidautina, kad gliukozės kiekio svyravimai nevalgius būtų 4,4-6,6 mmol/l, o po valgio - iki 8,9 mmol/l. Didesnis nei 11,1 mmol/l gliukozės kiekis po valgio padidina mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką daugiau nei du kartus, palyginti su tais atvejais, kai glikemija po valgio mažesnė nei 7,8mmol/l.
Dar vienas svarbus kontrolės žymuo yra glikuoto hemoglobino kiekis, kuris rodo diabeto gydymo veiksmingumą per paskutiniuosius 3 mėnesius. Jei kontrolė gera, jis mažesnis nei 6,5 proc.
 

Kaip diabetas yra gydomas?


Yra keletas galimybių - dietos korekcija ir diabeto mokymas, fizinio krūvio didinimas ir medikamentinis gydymas (geriamieji vaistai bei insulinas). Tačiau, kaip gydyti, turėtų nuspręsti tik patyręs gydytojas.
 

Kas yra insulinas?


Insulinas - tai baltyminės kilmės hormonas, kurį išskiria kasos b ląstelės. Jam veikiant mažėja gliukozės kiekis kraujyje, o organizmas ją naudoja kaip energijos šaltinį.
 

Kaip vartojamas insulinas?


Šiuo metu genų inžinerijos būdu pagamintas insulinas ir jo analogai atitinka natūralią žmogaus insulino sudėtį. Tai yra baltymai, todėl jų negalima gerti (būtų suvirškinti mūsų skrandyje ir nebeveiktų), reikia injekuoti po oda.
 

Kas tai yra insulino analogai?


Tai insulinas, kurio cheminė struktūra pakeista, kad labiau atitiktų sveikos kasos išskiriamo insulino kreivę. Svarbu, jog jo galima vartoti žmogui patogiu laiku - prieš pat valgį, valgant ar po valgio.
 

Kaip sušvirkštas insulinas veikia žmogaus organizme?


Natūrali, t.y. “fiziologinė”, diabetu sergančių pacientų insulino terapija turi du tikslus - pakartoti fiziologinius trumpalaikius (1-2 val.) insulino pikus valgant ir palaikyti nekintamą bazinę insulino koncentraciją tarp valgių. Būtų idealu, jeigu skirtume greito veikimo analogo prieš kiekvieną valgį 3-4 kartus per dieną ir vidutinio ar ilgo veikimo insulino 1-2 kartus per dieną (jis palaiko insulino bazinį kiekį). Tačiau daugkartinės insulino injekcijos pasunkina pacientų gyvenimą, todėl toks gydymas, ypač sergančiųjų 2 tipo diabetu, dažnai yra nepriimtinas ir nepageidautinas. Kur kas patogiau insulino vartoti tik 2 kartus per dieną, o tam yra sukurti mišraus veikimo insulino analogai, kurie veiksmingai mažina tiek ypač pavojingą gliukozės kiekį po valgio, tiek ir nevalgius bei užtikrina gerą ilgalaikę diabeto kontrolę.
 

Ar reikėtų bijoti insulino injekcijų?


Dažnai žmonės bijo injekcijų. Daugeliu atvejų, pradėjus vartoti insulino laiku, gerėja medžiagų apykaita, gliukozė vėl tampa energijos šaltiniu ląstelėms, grįžta gera savijauta, mažėja troškulys ir nuovargis. Tad drįsčiau teigti, kad tinkamai parinkta insulino terapija ne tik pagerina gyvenimo kokybę, bet ir sumažina komplikacijų vystymąsi.
 

Ar šiuo metu pacientai gali gauti tinkamą pagalbą?


Taip! Turime puikių specialistų bei gausų veiksmingų vaistų pasirinkimą. Tačiau, kaip ir gydant kiekvieną ligą, taip ir gydant diabetą, svarbiausias yra žmogus - mūsų pacientas ir jo noras jaustis sveikam. Bendros ligonio ir medikų pastangos visada duoda gerų rezultatų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai