Gyvenimas sergant cukriniu diabetu

„Diabetes mellitus“ išvertus iš lotynų kalbos reiškia „medaus saldumo apykaita“. Cukrinis diabetas – tai liga, kai žmogaus organizmas nebesugeba pasisavinti maiste esančių angliavandenių. Daugiausiai diabetikų (apie 90 proc.) serga vadinamuoju 2 tipo – nuo insulino nepriklausomu diabetu. Apie diabetą buvo žinoma jau senovės Kinijoje, 1500–3000 metų prieš mūsų erą. Nepaisant to, kad liga taip seniai žinoma, o mūsų laikais apie ją pateikiama gana daug informacijos, visuomenėje vis dar sklando įvairių neteisingų, nežinia kodėl įsigalėjusių teiginių, susijusių su šia liga. Kai kuriuos iš jų paprašėme pakomentuoti KMU Endokrinologijos instituto gydytojos endokrinologės dr. Džildos Veličkienės.
 

Dabar yra daug veiksmingų vaistų, tad pakanka jų tinkamai vartoti, ir liga bus įveikta


Tai, kad yra veiksmingų vaistų, tikra tiesa, ir jų vartoti, aišku, būtina. Tačiau vien jų tikrai nepakanka. Labai svarbu mityba ir gyvensena.
Ligos pradžioje reikia nustatyti kūno svorį, kiek kalorijų suvartojama ir koks turėtų būti optimalus energijos kiekis. Tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, svorio ir fizinio aktyvumo. Yra tam tikros lentelės ir formulės, pagal kurias paskaičiuojama, kiek žmogus turėtų gauti kalorijų.
Rekomenduojama laikytis paprastos taisyklės: 55–65 proc. kalorijų, gaunamų per dieną, turi sudaryti angliavandeniai, 20 proc. – baltymai ir 15–30 proc. – riebalai.
Nustačius šias proporcijas, galima nustatyti valgio porcijų dydį ir valgymų dažnį.
Valgyti reikia po truputį 5–6 kartus per dieną (3 pagrindiniai valgiai, 2–3 užkandžiai).
 

 

Susiskaičiuoti suvartojamo maisto kiekį – sudėtingas dalykas, prieinamas ne kiekvienam


Viskas ne taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Yra tam tikros lentelės, pagal kurias paskaičiuojama, kiek žmogus turėtų gauti kalorijų per parą. Kitose lentelėse nurodoma, kiek kiekviename maisto produkte yra kalorijų, kokia sudėtis.
Kad nereiktų sverti ir skaičiuoti gramų, sergantiesiems diabetu siūlomos pakeitimų lentelės, pateiktos Amerikos diabeto asociacijos ir pritaikytos Lietuvai. Jose visi produktai įvertinti ne tik gramais, bet ir plačiai naudojamais vienetais – riekėmis, šaukštais, stiklinėmis ir pan.
Lentelėse produktai sugrupuoti, ir vienos grupės produktai turi tą patį energijos, kalorijų kiekį, maždaug tas pačias sudedamąsias dalis. Pasiskaičiavus, kiek reikia kalorijų, vienos grupės produktus galima kaitalioti.
Skaičiuojant bendrą kalorijų kiekį laikoma, kad kiekvienas gramas angliavandenių išskiria 4 kcal, gramas baltymų – 4 kcal, gramas riebalų – 9 kcal.
 

Labai sunku staiga pakeisti mitybą, jei esi įpratęs valgyti daug ir netinkamai


Tai tiesa. Tačiau iš tų, kurie įpratę valgyti daugiau, nereikalaujama jau iš pat pradžių laikytis labai griežtos dietos. Viską galima padaryti palaipsniui.
Pradžioje reiktų pasistengti sumažinti apetitą, pavyzdžiui, dedant į patiekalus mažiau prieskonių.
Maisto produktų neturėtų visą laiką būti po ranka.
Patartina valgyti po truputėlį ir daugiau produktų, turinčių mažai kalorijų, – agurkų, burokų, pomidorų.
Svarbiausia – mažinti gyvulinės kilmės riebalų kiekį, didinti skaidulų kiekį.
Yra ir specialių maisto papildų, padedančių balansuoti cukraus kiekį kraujyje ir mažinti kūno svorį.
Vengti reikia ir lengvai pasisavinamų angliavandenių – saldumynų – uogienių, tortų, kurie greitai didina cukraus kiekį kraujyje. Tik reikia atsiminti, kad tie produktai labai reikalingi atsiradus pirmiesiems hipoglikemijos simptomams. Jų visuomet reikia turėti po ranka.
Labai dažnai sergantieji 2 tipo diabetu serga ir arterine hipertenzija. Jiems reiktų riboti druskos kiekį.
 

Neverta laikytis dietos ir gydytis, juk diabetas vis tiek neišgydomas


Galima ir nesigydyti. Tai jūsų apsisprendimo reikalas. Tačiau, nežiūrint rimtai į šią ligą, negydant jos ir nekontroliuojant, atsiranda diabeto komplikacijų.
Pagrindinės diabeto komplikacijos pažeidžia akis, inkstus ir kojas (pėdas). Faktai tokie:
1. Apie 30 proc. aklųjų serga diabetu.
2. Inkstų nepakankamumas yra viena dažniausių sergančiųjų diabetu mirties priežasčių.
3. Diabetas pažeidžia juntamuosius kojų nervus, todėl žmogus nejaučia skausmo, tačiau, patekus infekcijai, greitai vystosi gangrena, ir koją gali tekti amputuoti.
4. Negydomas 2 tipo diabetas labai greitina aterosklerozės progresavimą. Dėl to dažnėja insultai, infarktai ir mirtys nuo jų, užanka stambiosios kojų arterijos, jas tenka operuoti – ir po keletą kartų, ir ne visada sėkmingai. Sprendimas – laikytis gydytojų rekomendacijų ne tik gydytis paskirtais vaistais, bet ir keisti gyvenimo būdą, pritaikant jį prie ligos.
 

Valgyti rekomenduojama


1. Nesmulkintas kruopas, ruduosius, laukinius ryžius, avižas, ruginę duoną ir panašius maisto produktus.
2. Daug žalių daržovių ir neapdorotų vaisių. Pupelių, agurkų, saliero, artišokų, česnako ir svogūnų. Tai ypač sveika sergant diabetu. Česnakas gali mažinti cukraus kiekį kraujyje. Vaisiai turėtų būti švieži, tinka ir džiovinti. Lietuviams daugiau rekomenduojama vartoti vietinės kilmės vaisių – obuolių, slyvų, serbentų, įvežtiniais, egzotiškais vaisiais geriau nepiktnaudžiauti.
3. Pieno produktus, įskaitant ir jogurtus, diabetu sergantiems asmenims rekomenduojama valgyti saikingai (ne daugiau nei 3 stiklines pieno per dieną) ir derinti su kitais maisto produktais.
4. Liesą mėsą ar žuvį. (Tik venkite rūkytų, konservuotų ar tik pašildyti skirtų subproduktų.)

Susiję straipsniai

Mūsų draugai