Ar galima jaustis gerai, sergant diabetu?

Dažnai galime girdėti sakant, kad visos ligos atsiranda dėl „nervų“, persivalgymo, nešvaros ar nelaimingų atsitikimų. Žinoma, dalis tiesos yra, tačiau ligų priežasčių yra kur kas daugiau. Susergame, kai susvyruoja mūsų fizinė sveikata. Ligos gali būti ūminės ir lėtinės. Sergant ūmine liga, jei ji laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma, dažniausiai pasveikstama greitai. Jei žmogus suserga lėtine liga – ja serga visą likusį gyvenimą. Tam, kad, net ir sirgdamas lėtine liga, žmogus jaustųsi gerai, gydymas turi būti labai gerai parinktas, tiksliai numatomas jo veikimas ir poveikis ligos eigai.
 

Diabetą reikia pritaikyti prie gyvenimo būdo


Viena iš labiausiai paplitusių neinfekcinių lėtinių ligų pasaulyje – cukrinis diabetas. Jis vis dažniau diagnozuojamas ir Lietuvoje.
Labai dažnai sakydama pacientui, kad serga diabetu, jo akyse matau tai, kas nepasakoma žodžiais. Visų pirma tai – nežinia. Vėliau žmogų užplūsta įvairūs jausmai – nerimas, pyktis ar gėda, ligos baimė ar neigimas, derybos su savimi ir gydytoju. Kartais nenorima gydytis bei matyti medikų nurodymų privalumų. Ir tik galų gale susitaikoma su liga. Tik tuomet atsiranda noras žinoti apie ją kuo plačiau.
Šeima, draugai turi sergančiajam padėti suprasti, kad net susirgęs jis yra mylimas, saugus ir laukiamas. Diabeto mokytoja ir gydytojas turi įrodyti, kad gydymo nauda yra didesnė už apribojimus ir nepatogumus. Sakoma, kad diabetą galima ir reikia pritaikyti prie gyvenimo būdo, o ne atvirkščiai. Nėra nieko, ko sergantis diabetu žmogus negalėtų daryti, tik jis turi žinoti, kaip. Išmokęs prisitaikyti žmogus suvokia, jog liga jam netrukdo jaustis visaverčiu ir užsiimti įprastine norima veikla.
 

 

Kas yra diabeto kontrolė?


Sergantysis diabetu gliukozės kiekį turėtų tikrinti nevalgęs ir 2 val. po valgio keletą kartų per dieną (po pusryčių, pietų ir vakarienės) bei eidamas miegoti vakare. Pageidautina, kad gliukozės svyravimai nevalgius būtų 4,4–6,6 mmol/l, o po valgio iki 8,9 mmol/l.
Kitas svarbus žymuo yra glikuotas hemoglobinas, kurį būtina žinoti kiekvienam sergančiajam diabetu. Šis tyrimas atliekamas 1–4 kartus per metus ir rodo ilgalaikį diabeto valdymą, t.y. ar paskutinius 3 mėn. gydymas buvo veiksmingas. Tai gali sumažinti diabeto komplikacijų tikimybę. Jei kontrolė gera, glikuotas hemoglobinas mažesnis nei 6,5 proc.
Kuo geresnė diabeto kontrolė, tuo geresnė ir komplikacijų (apakimo, miokardo infarkto, insulto, amputacijų) prevencija. Todėl gydymas turi gerinti visus tris diabeto kontrolės parametrus – glikemiją nevalgius, glikemiją po valgio ir glikuotą hemoglobiną.
Tik susirgus diabetu tai gali būti geriamieji vaistai nuo diabeto. Tačiau po keleto metų jie tampa neveiksmingi, blogėja sergančiojo savijauta ir tenka pradėti gydyti insulinu.
 

Insulino terapiją būtina pradėti laiku


Jei vartojate maksimalias geriamųjų vaistų nuo diabeto dozes, o tyrimų rezultatai vis tiek lieka blogi – ilgesnį laiką gliukozė nevalgius ryte yra >6,7 mmol/l, po valgio >8,9 mmol/l, o HbA1c >7,0%,– diabeto valdymas blogas. Tai rodo, kad būtina pradėti insulino terapiją. Nereikėtų galvoti, kad tai – gydytojo bausmė už blogą gydymąsi. Taip, kaip vasarą keičia ruduo, o žiemą pavasaris, neišvengiamai ateina laikas kitam gydymo etapui. Jį pradėję tikrai jausitės kur kas geriau.
Visame pasaulyje šiuo metu gydyti pradedama tokiu insulinu, kuris gerina visus tris diabeto kontrolės parametrus ir yra vartojamas tik du kartus per dieną prieš valgį (ar net ir po jo tinkamu metu). Tai – mišraus veikimo insulino analogas aspartas. Jis veiksmingai mažina tiek ypač „pavojingą“ gliukozę po valgio, kuri pakyla sočiai ir skaniai pavalgius, tiek ir gliukozę nevalgius. Tai užtikrina gerą ilgalaikę diabeto kontrolę.
 

Jei kontrolė nepakankama, gydymą reikia koreguoti


Jei diabetą gydote daugkartinėmis insulino injekcijomis, tačiau lieka blogi diabeto kontrolės parametrai, kartojasi hipoglikemijos, t.y. netikėtai sumažėja gliukozės kiekis <3,3 mmol/l ir progresuoja komplikacijos, gydymą galima koreguoti. Tam tiktų „numatomo veikimo“ ilgai veikiantis insulino analogas.
Kuo jis pranašesnis už kitus? Moksliniai tyrimai įrodė, kad tik vartojant šio naujojo insulino analogo tam pačiam pacientui gali būti panašūs glikemijos rezultatai kasdien, septynias dienas per savaitę, taigi neleidžiama atsirasti nenumatytiems glikemijos svyravimams. Tada ir insulino analogo sukeliamų hipoglikemijų dažnis minimalus, galima jų nebebijoti
Be to, ir diabeto kontrolė (gliukozės rodikliai ir glikuotas hemoglobinas), vartojant šio „numatomo veikimo“ insulino analogo kartu su greito veikimo insulino analogais, yra daug geresnė nei vartojant kitų insulinų. Nepastebėta didesnio svorio augimo.
Galėjimas numatyti gydymo rezultatus tiek pacientui, tiek gydytojui yra svarbus ir dėl geros ligos kontrolės, ir dėl komplikacijų prevencijos, ir dėl pacientų stabilios ir geros savijautos.
Džiugina tai, kad šiuolaikinio mokslo pasiekimai leidžia mums numatyti ne tik norimus gerus gydymo rezultatus, bet ir gerą savijautą, kurią gali lemti toks gydymas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai