Ar galima išvengti cukrinio diabeto?

Pastaruoju metu spaudoje galima rasti pranešimų apie laukiamą cukrinio diabeto protrūkį. Ypač nerimastingai apie šią ligą šneka žmonės, kurių šeimoje yra sergančiųjų cukriniu diabetu, nes jiems rizika susirgti šia liga kiek didesnė.
 

Kokia gi tai liga?


Sergant cukriniu diabetu sutrinka medžiagų apykaita. Valgant maistas virškinimo trakte suskaidomas į tris pagrindinius komponentus: baltymus, riebalus ir angliavandenius. Pagrindinis energijos šaltinis - angliavandeniai. Jie suskaidomi iki gliukozės (vadinkime cukrumi) ir, veikiant insulinui, patenka į ląsteles. Insuliną gamina kasa. Kai cukraus kraujyje padaugėja, kasa išskiria hormoną insuliną, kuris padeda cukrui patekti į ląsteles. Gliukozės perteklius kraujyje, veikiant insulinui, kaupiasi kepenyse, virsdamas glikogenu. Taip palaikomas normalus cukraus kiekis kraujyje, kuris svyruoja nuo 3,33 iki 5,55 mmol/l.
Cukralige susergama, kai organizmui trūksta insulino, t.y. kai kasa nepakankamai jo sintetina (1 tipo cukrinis diabetas) arba kai sutrinka jo pasisavinimas ląstelėse (2 tipo cukrinis diabetas).
1 tipo cukralige dažniau susergama paauglystėje.
2 tipo cukriniu diabetu serga vyresnio amžiaus žmonės. Dažnai serga keli šeimos nariai, giminės. Jei vienas iš tėvų serga šios rūšies diabetu, tikimybė susirgti šia liga - 1 iš 10.
Liga sėlina lėtai ir vangiai. Kartais ji diagnozuojama profilaktinių patikrinimų metu arba kai ligonis kreipiasi į gydytoją dėl odos niežulio, pūlingų bėrimų, negyjančių žaizdų.
Nors 2 tipo cukraligė vystosi lėčiau, tačiau ji ne mažiau pavojinga nei 1 tipo. Dėl neaiškios klinikos kartais ji diagnozuojama labai vėlai, kai ligoniui sutrinka regėjimas, kojų kraujotaka, atsiranda impotencija.
Teko dalyvauti keliose vaistinių organizuotose “Sveikatos dienose”, kai buvo tiriamas cukraus kiekis į vaistinę užsukusiems žmonėms. 9-12 proc. atsitiktinai tirtų žmonių cukraus kiekis buvo didesnis nei normalus. Taigi baiminamasi ne be reikalo.
 

 

Kyla natūralus klausimas: kaip išvengti diabeto?


Nėra vaistų, galinčių apsaugoti nuo šios ligos, nėra skiepų nuo diabeto. Mes negalime pakeisti savo amžiaus, savo šeimos istorijos ar paveldimumo, bet GALIME pakeisti savo gyvenimo būdą.
Pirmiausia reikia susirūpinti, kad svoris nebūtų didesnis, negu rekomenduojama.
Būkime aktyvesni - susiraskime tokią fizinio aktyvumo formą, kuri geriausiai tiktų mūsų gyvenimo būdui: daugiau vaikščiokime pėsčiomis, važinėkime dviračiu, jei galime, daugiau laiko skirkime vandens procedūroms.
Svarbiausia - tausokime kasą: nevartokime per daug cukraus, riebalų, alkoholio.
Didesnis cukraus kiekis sekina kasą, verčia ją gaminti daugiau insulino. Sutrinka cholesterolio apykaita, padidėja riebalų kaupimasis organizme. Vyresnio amžiaus žmonėms tai pagreitina aterosklerozės vystymąsi, žarnyne sutrikdomas normalus virškinime dalyvaujančių bakterijų santykis, jame ima kauptis dujos. Be to, cukrus kenkia dantims, trikdo vitaminų ir mikroelementų pasisavinimą.
Sunku iš karto atsisakyti saldumynų. Bet juk saldumynai - tai ne vien cukrus. Valgykime daugiau šviežių vaisių ir uogų, pakeiskime karamelę džiovintais abrikosais, slyvomis, razinomis, šokoladą - medumi. Meduje yra beveik lygios dalys gliukozės ir fruktozės, vos ne visa Mendelejevo lentelė mikroelementų, gausu fermentų, vitaminų, medžiagų, saugančių nuo uždegimo.
Nedaug medaus gali vartoti ir sergantys cukralige.
Tačiau bene populiariausias šiuo metu pasaulyje cukraus pakaitalas - fruktozė. Atsigavus nuo cheminių stebuklų, grįžtama prie visko, kas natūralu. Mat fruktozė, dar vadinama vaisių cukrumi, yra angliavandenis, labai paplitęs gamtoje, jo gausu visuose saldžiuose vaisiuose ir uogose. Išgryninta fruktozė - balti smulkūs milteliai, 2-3 kartus saldesni už cukrų. Jei organizme pakanka insulino, fruktozė nedidina cukraus kiekio kraujyje ir neturi neigiamų cukraus savybių. Ja ypač turėtų susidomėti linkę tukti. Saldesnės fruktozės reikia mažiau tam pačiam saldumui pasiekti, be to, jos 5 kartus mažiau kaupiasi riebaliniame audinyje.
Nebėra sunkumų žmonėms, ieškantiems produktų be cukraus: šią vasarą pasirodė gana nemažai konditerijos gaminių, gėrimų su fruktoze (netgi Kauno “Pieno centro” ledai). Pats didžiausias specialių dietinių produktų pasirinkimas yra vaistinėse ir “Sveiko maisto” parduotuvėse. Bene didžiausią pasirinkimą siūlo Vokietijos “Schneekoppe” firma, kuri jau nuo 1923 metų sergantiems cukriniu diabetu siūlo ekologiškai švarius jų mitybai pritaikytus produktus. Šiuo metu vaistinėse galima rasti net 25 pavadinimų produktų: uogienių, vaflių, sausainių, ledinukų, šokoladų. Ant jų pakuočių nurodomas ne tik angliavandenių kiekis 100 g gaminio, bet ir kiek angliavandenių gauna žmogus, suvalgydamas 2 sausainius ar 3 padalas šokolado. Šis angliavandenių kiekis atitinka vienoje duonos riekutėje esančius angliavandenius (sergantieji cukriniu diabetu tai vadina “duonos vienetu” ir puikiai moka šią aritmetiką).
Taigi fruktozė - tai gyvenimo palengvinimas jau sergantiems cukralige. Cukrų pakeitę fruktoze, saugiau jausis ir jų artimieji.
Nereikėtų per daug žavėtis sintetiniais saldikliais. Jokiu būdu jų negali vartoti nėščios moterys, vaikai ir jauni žmonės.
Nė vienas nesame visiškai apsaugotas nuo cukrinio diabeto, todėl esant bent mažiausiam įtarimui, reikėtų pasitikrinti, dažniau matuoti cukraus kiekį kraujyje, domėtis šia liga, būti atidesniems ir jautresniems artimiesiems, bendradarbiams, kaimynams, kurie jau serga šia liga.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai