Cukrinis diabetas – dažna ir sunki liga

Kas dešimtas vyresnio amžiaus žmogus serga diabetu, tačiau dauguma net nežino, kad serga. Kiekvienas vyresnis nei 45 metų žmogus turėtų žinoti savo cukraus kiekį kraujyje. Normalus kiekis – iki 5,5 mmol/l. Jei cukraus kiekis jūsų kraujyje didesnis – pasikonsultuokite su gydytoju. Sergant diabetu trūksta insulino. Kai insulino trūksta, gliukozė nepatenka į ląsteles, todėl padidėja cukraus kiekis kraujyje. Padidėjęs cukraus kiekis ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir nervus, atsiranda diabeto komplikacijų, todėl nukenčia matymas, inkstų veikla, sutrinka širdies darbas.
 

Gydymas insulinu


Diabetas ir insulinas neatsiejami.
Norint išvengti komplikacijų, gydant diabetą medikamentus būtina skirti taip efektyviai, kad cukraus kiekis kraujyje ryte būtų mažesnis nei 6,7 mmol/l, 2 valandos po valgio – mažesnis nei 9,0 mmol/l. Jeigu cukraus kiekis jūsų kraujyje didesnis – pasitarkite su gydytoju.
Ilgą laiką insulinas buvo vienintelis vaistas diabetui gydyti. Jis sėkmingai vartojamas ir dabar. Iki šiol tai pats veiksmingiausias ir saugiausias vaistas cukraus kiekiui kraujyje mažinti.
Nors ne visiems ligoniams iš karto skiriamas gydymas insulinu, tačiau daugumai, kai pati kasa nepajėgi pagaminti pakankamai insulino, jis būtinas. Gydymo insulinu negalima pradėti per anksti, tačiau, deja, dažniausiai insulino pradedama skirti pavėluotai, jau atsiradus komplikacijoms.
Insulinas – vienintelis hormonas organizme, mažinantis gliukozės kiekį kraujyje.
Tai baltyminės kilmės hormonas, kurį išskiria kasos β ląstelės. Sveikame organizme insulino kiekis nuolat svyruoja: kai valgome, insulino labai padaugėja, kai nevalgome ar miegame – insulino kiekis išlieka nedidelis. Jam veikiant, organizmas panaudoja gliukozę kaip energijos šaltinį, todėl gliukozės kiekis kraujyje mažėja.
Atrastas beveik prieš devyniasdešimt metų, kaip vaistas jis labai pasikeitė. Šiuolaikinis gydymo insulinu principas – pakartoti tai, kas vyksta nesergant diabetu: siekiama pakartoti fiziologinius trumpalaikius (1–2 val.) insulino pikus valgant ir palaikyti nekintamą bazinę insulino koncentraciją tarp valgių bei naktį. Todėl reikalingos dažnos insulino injekcijos. Tačiau tai pasunkina pacientų gyvenimą, ir toks gydymas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, dažnai yra nepriimtinas ir nepageidaujamas.
Šiais atvejais padeda dvifazio veikimo insulino analogas. Jų sudėtyje yra dvejopo veikimo insulinai: viena dalis veikia greitai ir stipriai, kai valgome, kita dalis veikia, kai nevalgome ar miegame. Vartojant dvifazio veikimo insulinus, sumažėja insulino injekcijų skaičius, bet ir nenukenčia gydymo kokybė.
 

 

Nuo… iki…


Pirmą kartą insulinas buvo išskirtas 1921 metais Kanadoje. Pasirodo, šis hormonas gaminamas ne tik žmogaus, bet ir žuvų, roplių, paukščių, žinduolių organizmuose. Pradžioje žmogui gydyti tinkamas insulinas buvo gaminamas iš galvijų kasos, vėliau – iš kiaulių kasos. Išgerti insulino negalima, nes baltymas virškinamajame trakte yra suardomas, kalbant paprasčiau – suvirškinamas. Tiek galvijų, tiek kiaulių baltymai žmogui yra svetimi, todėl palyginti neretai žmogų ištikdavo alerginės reakcijos.
Išeitį visada galima rasti, tik reikia labai norėti. Štai jau 20 metų gaminamas žmogaus insulinas. Neišsigąskite, šiandien gaminant insuliną žmogaus kasos tikrai niekas nenaudoja. Gamybai naudojamas specialiais metodais nukopijuotas geno, atsakingo už insulino gamybą, kodas. Informacija perkeliama į bakterijos ląstelę, kuri ir atlieka mažyčio fabrikėlio vaidmenį. Kadangi bakterijų šiuo tikslu naudojama daug, tai ir tikro, švaraus žmogaus insulino taip pat pagaminama pakankamai. Taip pagaminto insulino sudėtis atitinka žmogaus organizme gaminamą insuliną, todėl ir vadinamas žmogaus insulinu. Tačiau pagal veikimo ypatumus jis neatitinka kasoje gaminamo insulino veikimo.
Todėl vėl pradėta insulinus tobulinti. Atsirado insulino analogai, kurie paskutiniu metu, gydant cukrinį diabetą, vis plačiau vartojami. Nedaug pakeitus insulino molekulę, preparatas įgyja reikiamas insulino veikimo savybes: diabetui gydyti vartojant insulino analogus, labai artimai imituojama tai, kas vyksta organizme, kai nesergama diabetu. Todėl insulino analogai efektyvesni, saugesni, juos patogiau vartoti priderinant prie gyvenimo ritmo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai