Sergate diabetu – saugokite pėdas

Žmonių, sergančių diabetu, gliukozės kiekis kraujyje didesnis (hiperglikemija) nei sveikų žmonių. Laikui bėgant, dėl hiperglikemija pažeidžia kraujagysles (tiek arterijas, tiek venas) ir nervus (neuropatija).
 

Neuropatija pasireiškia jautrumo sutrikimais, dažnai susilpnėjimu, taip pat tirpimu, deginimo jausmu, dilgčiojimu. Jai taip pat būdingi sumažėję temperatūros, vibracijos, spaudimo jutimai, skausmas poilsio metu, sausa ir šilta oda, pėdos deformacijos, susilpnėję refleksai. Lengvai atsiranda nuospaudų, pūslių.
Kraujagyslių pažeidimas reiškia, kad pėdos blogiau aprūpinamos krauju. To požymiai – skausmas, ypač judinant, šaltos kojos, silpnai jaučiamas pulsas, blyški ar net melsva spalva. Išryškėjus šiems simptomams, gydytojų pagalbos būtina ieškoti skubiai.
Anksčiausiai neuropatiją šiuo metu galima nustatyti Neuropad testu. Diabetui būdinga autonominė neuropatija pasireiškia viršutinės kūno dalies prakaitavimu ir kojų odos sausumu. Šis testas, uždėtas ant odos, keičia spalvą ir, paprastai tariant, parodo odos kiek oda suprakaitavusi.
 

 

Kas kelia nerimą?


Žmonės, sergantys diabetu, 56 kartus dažniau gydosi ligoninėje dėl pėdų infekcijos, jiems 30 kartų dažniau amputuojamos galūnės nei nesergantiems diabetu.
Sergantiesiems dažnai būna pėdų negalavimų, dalis jų – dėl sumažėjusio jautrumo, taip pat ir skausmui. Skausmas – labai svarbus pavojaus signalas, bylojantis apie sužeidimą. Deja, sergantys žmonės net neįtaria, kad pažeidė pėdas (atsirado žaizdų, pūslių, nutrynimų), ir laiku nepradeda gydytis. Kadangi bet kuri žaizda atveria kelią užkratui į organizmą, atsiranda komplikacijų – žaizdos pūliuoja, ilgiau gyja, atsiranda opų (tai – labai rimtos, gilios žaizdos), neretai amputacijos neišvengiamos. Tačiau, rūpestingai prižiūrint savo pėdas, šių pasekmių galima išvengti.
 

Valdykite diabetą


Griežta glikemijos (gliukozės koncentracijos kraujyje) kontrolė padeda išvengti minėtų problemų. Būtina kiekvieną dieną (kelis kartus) stebėti savo glikemiją, naudojant specialų aparatą gliukozės kiekiui nustatyti – tai glikemijos savikontrolė. Patartina registruoti gliukozę dienyner ir rodyti jį gydančiam gydytojui.
Būtina kontroliuoti arterinį kraujospūdį, palaikyti normalią kūno masę, cholesterolio kiekį.
Dieta – viena svarbiausių gydymo dalių (venkite saldaus, riebaus, sūraus, rūkyto, kepto maisto, valgykite daugiau daržovių, rinkitės liesus pieno ir mėsos produktus.)
Labai svarbus fizinis aktyvumas (mankšta bent 30 minučių per dieną).
Be to, nerūkykite (tabake esančios medžiagos pažeidžia kraujagysles, sutrikdo kraujotaką), nevartokite alkoholio
Vaistus vartokite reguliariai ir tinkamomis dozėmis. Periodiškai tikrinkitės pas gydytojus.
 

Pėdų priežiūra


Kiekvieną dieną patikrinkite pėdas, apžiūrėdami padą bei tarpupirščius, naudokite veidrodėlį sunkiai matomoms vietoms apžiūrėti. Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote paraudimą, patinimą, šlapiavimą, išskyras, atsirado skausmas, tirpimas, dilgčiojimas bet kurioje pėdos dalyje.
Kiekvieną dieną plaukite pėdas šiltu (ne karštu) vandeniu ir švelniu muilu. Gerai nusausinkite minkštu rankšluosčiu, ypač tarpupirščius, šluostykite švelniai, netrinkite.
Kad pėdų oda būtų minkšta ir lygi, naudokite kremą ar losjoną su lanolinu, ypač kulnų srityje, mažiau tepalo naudokite tarpupirščiams.
Padų keratozei gydyti tinka preparatai su šlapalu, pvz., Kerasal (Spirig Pharma AG, Šveicarija). Tepalo sudėtis lemia, kad jis tirpdo ir drėkina odos raginį sluoksnį, naikina mikrobus, mažina niežulį. Be to, sausa oda pamaitinama ir suminkštinama.
Jeigu atsirado žaizdelė, nubrozdinimas ar pūslė, švelniai nuplaukite kojas muilu ir vandeniu, pūslių neplėškite. Patepkite pažeistą vietą antibiotikų tepalu keletą kartų per dieną. Jeigu žaizda neužgyja per keletą dienų, kreipkitės į gydytoją.
Nagus kirpkite tiesiai, neužapvalinkite kampų – taip išvengsite nago įaugimo.
Praneškite savo gydytojui, jei nago plokštelės storos, kitos spalvos (pageltusios), trupa ar lūžta jas trumpinant (galima įtarti nagų grybelį).
Miegodami nevyniokite pėdų į antklodę, kad pirštai, kulnas, pentinai (kaulinės išaugos), jei yra, nebūtų spaudžiami.
Gydytojas turi apžiūrėti jūsų pėdas profilaktiškai mažiausiai kasmet, geriau kiekvieno vizito metu, visada, jei pastebėjote kažką blogo.
 

Ko reikia vengti, kad pėdos išliktų sveikos?


· Nenaudokite jokių instrumentų pėdoms prižiūrėti, išskyrus žirkles.
· Neišpjaukite sukietėjimų, nuospaudų – joms naikinti kreipkitės į gydytoją.
· Nemirkykite pėdų.
· Neplaukite kojų karštame vandenyje, nenaudokite šildyklių (nudegimams išvengti), elektrinių paklodžių.
· Nemasažuokite pėdų.
· Nevaikščiokite basomis.
· Nenaudokite pleistro, venkite pėdų odos kontakto su cheminėmis medžiagomis (vandenilio peroksidu, jodo tirpalu, sutraukiančiomis kraujagysles (spiritu, alkoholiu)).
· Nenaudokite įvairių pėdos priežiūros gaminių (pagalvėlių, žiedo, tarpupirščio ir kt.) ar specialių vidpadžių be gydytojo patarimo.
· Nesušlapkite kojų apsiavę netinkama avalyne
· Venkite pėdų kontakto su karštais ar šaltais paviršiais
 

Kaip rinktis kojines ir avalynę?


· Neavėkite batų be kojinaičių ar kojinių
· Rinkitės tik natūralios odos avalynę
· Netinka avalynė atvira „nosyte“ (sandalai ir kt.), t.p. aukštakulniai bateliai siaura „nosyte“.
· Rinkitės avalynę plačia nosimi, patogiu skliautu.
· Kojinės ar kojinaitės turi būti 1,25 cm ilgesnės nei jūsų ilgiausias pirštas.
· Nepatartinos aptemptos, nailoninės kojinės, su elastanu, vidine siūle, siaura gumyte viršuje.
· Netinka nepatogi, ankšta avalynė, kuri nutrina, nubrozdina pėdas.
· Gali prireikti rinktis avalynę specialiose ortopedijos parduotuvėse, jei anksčiau jau yra buvę problemų.
· Pirkite avalynę antroje dienos pusėje, kai pėdos jau kiek patinusios. Jeigu ji patogi, didelė tikimybė, kad bus patogi kiekvieną dieną.
· Naują avalynės porą išbandykite atsargiai, keletą dienų ne ilgiau kaip1–2 valandas per dieną, kol pėdos įpras, kad nenutrintumėte, vėliau pamažu ilginkite laiką.
· Keiskite kojines ir avalynę kiekvieną dieną, turėkite mažiausiai 2 batelių poras.
· Periodiškai apžiūrėkite kojines, ar nėra kraujo ar kitokių išskyrų.
· Apžiūrėkite avalynę iš vidaus kiekvieną dieną, atkreipdami dėmesį ar nėra žvyro, neįplyšo vidpadžiai. Tai gali trinti, dėl ko atsiranda pūslių, žaizdelių.
 

Trumpai apie gydymą


Gydyti neuropatiją tinkami B grupės vitaminai. Sukurta riebaluose tirpi B1 vit. forma (benfotiaminas), kuri daug geriau pasisavinama negu vandenyje tirpi forma. Veiksmingas vaistas lipoinė rūgštis gerina kraujotaką nerviniame audinyje ir veikia kaip antioksidantas. Skiriama ir plečiančių vaistų, skausmui sumažinti vartojami analgetikai, antidepresantai, antikonvulsantai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai