Šiuolaikinis diabeto gydymas – užtikrinta gyvenimo kokybė

Rodos dar visai neseniai sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimas buvo ypač sunkus – nebuvo ne tik patogių vartoti insulinų, bet ir tinkamų priemonių insulinui švirkšti. Tačiau, sparčiai progresuojant medicinos pasiekimams, šiandien sergantieji cukriniu diabetu gali optimaliai valdyti ligą ir užtikrinti savo gyvenimo kokybę. Apie 2 tipo diabeto gydymo naujoves bei ligonių gyvenimo kokybės skirtumus anksčiau ir dabar, naudojant naujausias gydymo priemones, papasakojo Panevėžio ligoninės gydytoja endokrinologė Vaida KAKARIEKIENĖ.
 

Negailestinga statistika


Šiuo metu pasaulyje nuo diabeto kenčia 250 mln. žmonių. Sergančiųjų vis daugėja. Visose Europos šalyse vidutiniškai 10–12 proc. gyventojų serga šia liga. Kas 21 sekundę pasaulyje atsiranda naujas diabetikas. Lietuvoje šiuo metu yra apie 60 tūkst. diabetikų, bet šis skaičius toli gražu neatitinka tikrovės. Numatoma, kad 2025 m. visame pasaulyje 2 tipo cukriniu diabetu gali sirgti 300 mln. žmonių.
Šiuo metu cukrinis diabetas yra trečioje vietoje pagal mirties priežastis, bet jau dabar yra pakankamai pagrįstų prognozių, kad jis taps pirmąja mirties priežastimi.
Apie 90 proc. visų diabetikų sudaro sergantieji 2 tipo diabetu. Būtent šis diabeto tipas ir kelia daugiausia problemų. Tai tokie pacientai, kurie turi antsvorio arba jau yra labai nutukę, kurie jau kenčia dėl padidėjusio kraujospūdžio, nuo širdies ligų.
Diabetas – nepagydoma liga, tačiau su dabartinėmis žiniomis apie diabetą ir su esamais vaistais šią ligą galima valdyti ir kontroliuoti. Tik to turi norėti abi pusės – ir pacientas, ir gydytojas.
 

 

Praeities reliktai


Tie, kurie cukriniu diabetu serga jau daug metų, žino, kaip pasikeitė šios ligos gydymas. Stikliniai virinami švirkštai, storos bukos adatos, sunkiai dozuojamas ir neprognozuojamo veikimo insulinas jau tapo nemalonia praeitimi.
Sergant 2 tipo diabetu kasos ląstelės, kurios gamina insuliną, pamažu žūsta. Ateina laikas, kada būtina pradėti gydyti insulinu, nes iki tol vartotos tabletės nebeveikia.
Gydymo insulinu paskyrimas nėra nuosprendis. Tai protingas gydymo pakeitimas, siekiant norimų rezultatų: glikemija nevalgius turėtų būti iki 6,7mmol/l, o glikemija po valgio – iki 8,9mmol/l, glikuotas hemoglobinas – iki 7 proc.
 

Kas pasikeitė?


Šiuo metu genų inžinerijos būdu pagaminti insulinai atitinka natūralią žmogaus insulino sudėtį ir yra labai aukštos kokybės bei vartojami visame pasaulyje. Insulino preparatai skiriasi pagal veikimo trukmę, pagal pasisavinimo greitį ir pagal sudėtį. Yra įvairios veikimo trukmės insulino preparatų – greitai, trumpai, vidutinės trukmės ir ilgai veikiantys bei mišraus tipo insulinai, kurių sudėtyje yra trumpai ir ilgai veikiančio insulino. Siekiama, kad sintetinio insulino veikimo laikas ir kreivė būtų kuo artimesni natūraliam insulino išskyrimui.
Cukrinio diabeto medikamentinio gydymo galimybės šiais laikais yra labai plačios.
Nuo 1922 m., kai gydant diabetą pirmą kartą buvo pavartotas insulinas, iki šiol ligos gydymo srityje įvyko didžiulis progresas. Mokslininkams modifikavus insulino molekulę, buvo sukurti nauji insulino preparatai – insulino analogai. Jie dar artimesni žmogaus fiziologijai. Šiuo metu pasaulyje diabetikai gydomi greito ir mišraus veikimo insulino analogų preparatais.
Tai labai patogu pacientams, nes insulino galima švirkšti arba prieš valgį, arba po jo, insulino analogai organizmo daug greičiau pasisavinami.
Normaliai glikemijai pasiekti reikia daugkartinių insulino injekcijų, tačiau tai nepatogu, daugkartinės procedūros gerokai pasunkina 2 tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybę. Tačiau problemą padeda išspręsti mišrūs insulino preparatai.
 

Kokį insuliną pasirinkti


Insulinų įvairovė leidžia pritaikyti pacientui tinkamiausią ir patogiausią. Tad kokį pasirinkti?
Daugelis klinikinių tyrimų įrodė, kad labai svarbu tinkamai sureguliuoti glikemiją po valgio (iki 8,9 mmol/l), nes tai mažina pavojingų kraujagyslinių ligų riziką. Jei iki šiol ligonis matavo glikemiją tik ryte nevalgius, būtinai reikia pasidomėti, koks cukraus kiekis kraujyje yra praėjus dviems valandoms po valgio.
Todėl optimalu vartoti tokį insuliną, kuris reguliuoja glikemiją ir nevalgius, ir po valgio.
Tokį darbą puikiausiai atlieka mišrus insulinas: greitai veikianti jo dalis mažina glikemiją po valgio, o lėtai veikianti – glikemiją tarp valgių ir naktį. Be to, šio tipo insuliną labai patogu vartoti, nes jo dažniausiai pakanka tik dviejų injekcijų per parą.
Būtent tokio veikimo ir yra bifazinio insulino analogas (pavyzdžiui, Novomix 30 FlexPen) Jį patogu ir paprasta dozuoti, lengva susišvirkšti. Pacientams, bijantiems, kad nesugebės tinkamai susišvirkšti insulino, dažnai sunku įveikti insulino švirkštimo baimę iki tol, kol jie patys pamato injektorių. Labai paprastas ir patogus tokio insulino injektoriaus naudojimas dažniausiai nugali šią baimę.
Tačiau vienas insulinas nėra panacėja. Kartais pacientams netinka ilgai ir greitai veikiančio insulino santykis viename preparate, kartais reikia paieškoti tinkamiausio injekcijoms laiko. Tačiau tinkamą sprendimą visada galima rasti. Tik reikia abipusio ligonio ir gydytojo supratimo.
Sužinok daugiau >>>

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai