Raimonda Černiauskienė: Sergant diabetu svarbu norėti būti sveikam

Raimonda Černiauskienė: „Sergant diabetu svarbu norėti būti sveikam“ Aštuonerius metus diabetu serganti vilnietė Raimonda Černiauskienė susigyveno su liga ir net žino, kaip jausti gerai. Raimondai neseniai sukako 53-eji. Ji stebina aplinkinius savo entuziazmu, aktyvumu ir gera nuotaika. Ji sako, jog diabetas jai atiteko kaip „palikimas” iš mamos. Jos mirtis privertė Raimondą permąstyti gyvenimo vertybes, susiimti ir pareigingai vykdyti gydytojų rekomendacijas. Jos pasiekti rezultatai stulbina.
 

Neleido sau liūdėti


Šiuo metu Raimonda vadovauja Vilniaus miesto ir rajono sergančiųjų diabetu sąjungai. Nemėgstanti sėdėti vietoje moteris, vos sužinojusi savo diagnozę, ėmė ieškoti žmonių, sergančių šia liga. Ji suvokė, kad reikia susirasti, kas padėtų, patartų ir palaikytų sunkią akimirką. Dabar Raimonda gali didžiuodamasi pasakoti apie kasmetinius didelius seminarus, kuriais susidomi ir medikai, ir sergantieji, ir aukščiausieji šalies pareigūnai.
Trejus metus sergančiųjų organizacijai vadovaujanti moteris žino, kaip svarbu turėti vietą, kur gali užsukti ir pasidalyti savo rūpesčiais. „Mes vieną kartą per savaitę renkamės Vilniaus Šeškinės poliklinikos salėje. Poliklinikos vadovai iš pradžių netikėjo, kad čia susirinks tiek žmonių. Kiekvieną kartą ateina apie 30 žmonių. Džiaugiuosi, kad susirinkusiems patinka mano suorganizuoti užsiėmimai,“ – sako Raimonda. Dažniausiai užsiėmimų vadovė pasakoja apie mitybos svarbą.
 

 

Liga išmokė mažiau valgyti


„Sergant diabetu itin svarbu perprasti ir laikytis tam tikrų mitybos rekomendacijų. Nuo tinkamos mitybos labai priklauso mūsų savijauta. Todėl, manau, reikia nepavargti tuo domėtis, klausytis paskaitų ir stengtis išgirstus dalykus taikyti kasdien,“ – sako Raimonda. Ji skaičiuoja kalorijas, sveria maistą ir analizuoja, kiek maiste yra angliavandenių, riebalų ir baltymų, kad subalansuotų jų pusiausvyrą. Ji sudaro sau mitybos planą, kurio laikosi kelias savaites. Ji išsikelia ir tam laikotarpiui tikslą, pavyzdžiui, numesti kilogramą ar du svorio. Raimonda sako, kad ji tiki savo sukurtu nuosekliu planu, ir įrodinėju kitiems, kad savikontrolė padeda koreguoti sveikatą.
Medikai Raimondai per dieną pataria suvartoti vos 1200 kcal. „Per dieną galiu suvalgyti tik vieną nedidelį obuoliuką, nors juos labai mėgstu, turiu save kontroliuoti. Galima sakyti, man „pasisekė“, kad mano vyrą vargina skrandžio negalavimas. Jis irgi kelia didesnius reikalavimus maistui. Negali valgyti riebiai, labai sūriai ir valgo nedideliais kiekiais. Jo valgymo įpročiai labai tinka ir man. Tad bent jau šeimoje man nekyla sunkumų dėl savitų valgymo įpročių,“ – šypsosi moteris.
 

Artimieji turi domėtis šia liga


„Pastebėjau, kad dažniausiai sergantieji patys pablogina savo būklę, nes negali susivaldyti ir leidžia sau valgyti ką nori. Prieš kelias dienas lankiau vieną mūsų klubo narį ligoninėje. Jį atvežė į reanimaciją siaubingos būklės, tačiau medikams pavyko jį atgaivinti. Po kelių dienų jo aplankyti atvykę artimieji iš kaimo atvežė didžiausią maišą obuolių. Įsivaizduokite! Paprastai sakant, jie galėjo jį nužudyti,“ – iki šiol piktinasi Raimonda. Todėl ji nuolat pabrėžia, kad kiekvienas sergantysis privalo žinoti, ką jis gali ir ko negali valgyti, ir šias žinias perduoti savo artimiesiems.
Ji žino, kad būtent kitokie artimųjų valgymo įpročiai, kitokio maisto buvimas namuose gali paskatinti sergantįjį atsipalaiduoti ir leisti sau suvalgyti daug jam visai netinkamo maisto.
Visi sergantieji privalo žinoti ir kiekvieno produkto glikemijos indeksą, tai reiškia, kaip smarkiai į organizmą patekęs produktas padidina cukraus kiekį kraujyje. „Žinoti reikia daug, tačiau, lankantis sergančiųjų klubuose, klausant ten vykstančių paskaitų, įmanoma daug sužinoti. Nereikia pasikliauti tik jus prižiūrinčiu mediku, jis tikrai negali jums skirti tiek laiko, kiek jums reikia. Tad verta susirasti jūsų vietovėje esantį sergančiųjų diabetu klubą ir dalyvauti visuose užsiėmimuose. Sergant diabetu svarbu neužsidaryti namie,“ – aiškina Raimonda.
 

Kuo daugiau judėkite


Moteris sako, kad sergant diabetu labai svarbu kuo daugiau judėti. Į jos rengiamus užsiėmimus užsuka moterys, kurios per savaitę juda tik tiek, kiek reikia nuo namų ateiti iki poliklinikos. „Įprasta imti galvoti, kad „mano amžiuje ką čia bėgiosi...“. Susirenkantiems į užsiėmimus nuolat primenu, kad kasdien būtina kuo daugiau judėti. Tai padeda jaustis geriau ir neleidžia didėti svoriui. Tad vyresnio amžiaus sergantiesiems pasiūlau įsigyti šunį, kad gyvūnas priverstų juos išeiti pasivaikščioti kelis kartus per dieną,“ – šypsosi moteris. Raimonda irgi turi šunį, su kuriuo išeina pasivaikščioti. Ji taip pat poliklinikoje atlieka mankštą, vaikšto į baseiną ir kasdien po valandą eina bėgimo takeliu.
Moteris sako, kad sergantiesiems svarbu jausti vidinę ramybę, kad nedingtų tvirtumas. Ji priminė, jog būtina leisti sau ir atsipalaiduoti, patirti kuo daugiau teigiamų emocijų. Pašnekovė sakė, kad jai atsipalaiduoti padeda klasikinė muzika. „Su kaimyne mėgstame apsilankyti balete ar operoje. Kelis kartus per mėnesį būtinai aplankome kokį koncertą. Nereikia užsidaryti namie. Liga neturi koreguoti jūsų gyvenimo, tikslų ir planų. Sergant diabetu reikia tik norėti gyventi sveikai. Tai bus vienintelė, bet pagrindinė diabeto įvesta korekcija,“ – sakė Raimonda.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai