Diabetas – diagnozė, kuri neatima vilties

Dar prieš kurį laiką diabetas buvo grėsminga diagnozė. Dėl to, kad tai neišgydoma liga, su kuria tenka gyventi likusį gyvenimą ir dėl to, kad sergant diabetu net kelis kartus per dieną reikia stebėti savo cukraus kiekį kraujyje, leistis insuliną. Kol nebuvo sukurti nauji insulino injektoriai, sergantiesiems tekdavo naudotis paprasčiausiais švirkštais. Tai žmogui sukeldavo labai daug nepatogumų. Šiais laikais sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimas iš esmės pasikeitė.
 

Beveik gyvenimo trukmės ligos istorija


34 m. Edvinas Geriksas žodį diabetas išgirdo, kai jam buvo šešeri. Jam buvo nustatytas 1 tipo diabetas. Sunkiausiai mažajam Edvinui sekėsi susitaikyti su insulino leidimu. Edvinas sako, kad vaikystėje ir paauglystėje jautė ligą šalia. „Kai keliaudavome, švirkštus veždavomės spirite. Buvo taip, kad neturėdavom kuo pamatuoti cukraus kiekį kraujyje. Norėdamas tai sužinoti, turėdavai eiti į polikliniką. Gydytoja paimdavo kraują ir tik kitą dieną sužinodavai rezultatą. Medikė pagal tą rezultatą reguliuodavo insulino dozę. Dabar tiems, kurie serga diabetu, tai skamba keistai, tačiau tą patyrė visi, kurių ligos istorija senesnė nei dvidešimt metų,“ – sako kaunietis Edvinas.
Per dvidešimt aštuonerius metus, kai serga diabetu, metus Edvinas sako išmokęs susitaikyti su tam tikrais nepatogumais, nors dabar liga jau jo smarkiai nevaržo. Per daugelį metų vyras išmoko skaičiuoti maisto kalorijas, nustatyti produktų riebalų ar angliavandenių kiekį. Tokius įgūdžius jis įgijo per daugelį metų, nors ligos pradžioje, pasak Edvino, tikrai nebuvo lengva. „Kai manęs paklausia, ar leidžiu sau išgerti alkoholio, atsakau, kad leidžiu. Tereikia žinoti, kaip turi elgtis – matuoti cukrų, skaičiuoti angliavandenius ir leistis arba nesileisti insulino. Manau, kad, kalbant apie valgymą ar alkoholį, nesu išskirtinis, galiu valgyti kaip visi, tik turiu paisyti saiko,“ – sako pašnekovas.
Edvinas prisipažino, kad diabeto komplikacijos jam žinomos. Padidėjusį kraujo spaudimą jis reguliuoja vaistais, ir medikai aptiko nedidelius pakitimus inkstuose. Tačiau vyras nepraranda geros nuotaikos, nes pakitimai nėra dideli.
Labiausiai Edvinas džiaugiasi naujomis insulino švirkštimo priemonėmis, liaudiškai vadinamais penais (nuo angliško žodžio „pen“). „Nepriklausomybės metais išvažiavus į JAV pirmą kartą pamačiau vienkartinius injektorius. Tuomet man tai buvo didelė naujovė. Džiaugiuosi, kad dabar ir Lietuvoje galiu įsigyti modernių insulino švirkštimo priemonių. Aš naudojuosi SoloSTAR. Jis tušinuko dydžio, lengva švirkštis. Todėl galiu keliauti, sportuoti. Esu aktyvus žmogus,“ – sako Edvinas.
 

 

Laura Daugintytė-Petrušienė, KMUK Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė


Cukrinis diabetas – tai medžiagų apykaitos sutrikimas. Pagrindinis ir pirmiausias šios ligos simptomas – cukraus kiekio padidėjimas kraujyje. Kodėl reikia atkreipti dėmesį į šį pakitimą? Nes padidėjęs cukraus kiekis pažeidžia visą organizmą. Ir jeigu padidėjęs cukraus lygis ilgą laiką lieka nepakitęs, ima vystytis komplikacijos. Pasireiškia kardiovaskulinės sistemos (širdis ir kraujagyslės) sutrikimai, blogėja rega, inkstų funkcija, išsivysto diabetinė polineuropatija. Galiausiai, žmogus vis blogiau jaučiasi, silpsta atitinkami kūno organai ir trinka jų veikla.
Norint išvengti komplikacijų, būtina kontroliuoti cukraus arba kitaip, gliukozės kiekį kraujyje. Tai reiškia, neleisti jam nei kilti, nei per daug nukristi. Todėl sergančiajam diabetu svarbu tinkamai maitintis, jam skiriami medikamentai, vėliau insulinas. Sergantieji 1 tipo diabetu iš karto turi leistis insulino.
Gydymas insulinu yra fiziologiškiausias gydymo būdas, jo nereikėtų bijoti. Žmonės, išgirdę, kad turės leistis insuliną, dažniausiai išsigąsta. Bijoma švirkštų, adatos, galvojama, kad bus sunku. Insulino bijoti nereikia. Šiuolaikinės insulino švirkštimo priemonės yra labai ištobulintos, padarytos taip, kad žmogui būtų patogu: paprastai nustatytų dozę, galėtų tiksliai dozuoti ir lengvai susileistų.
2006 m. buvo sukurta nauja švirkštimo priemonė – SoloSTAR. Joje išlaikytos geros prieš tai buvusių injektorių savybės ir įdiegti nauji patobulinimai. SoloSTAR telpa 300 vienetų (3 ml) insulino. Vienu kartu galima sušvirkšti iki 80 vienetų insulino. Naujas injektorius SoloSTAR sukurtas atsižvelgiant į žmogiškuosius ir ergonominius faktorius.
Jame patobulintos kai kurios iki tol buvusių insulino injektorių savybės:
- pagerintas naudojimopaprastumas;
- sumažinta insulino dozei sušvirkšti reikalinga jėga;
- sumažintas ištraukiamos insulino dozės nustatymo skalės ilgis;
- padidintas injektoriaus patvarumas;
- padidinta didžiausia dozė, kurią galima vienu kartu suleisti (iki 80 TV)
- pagerintas nustatytos dozės matomumas;
- didesnė galimybė atskirti skirtingo veikimo insulino injektorius.
Sergantieji diabetu leidžiasi ne vienos rūšies insuliną, tad jiems reikia turėti kelis injektorius. SoloSTAR injektoriai yra 2 spalvų: pilkas ir mėlynas.
Pilkas SoloSTAR injektorius pripildytas ilgai veikiančio insulino insulino glargino. Insulinas glarginas vartojamas vieną kartą per dieną, kasdien tuo pačiu laiku. Po oda sušvirkštus šio insulino injekcijos vietoje susidaro smulkių nuosėdų, iš kurių nuolat atsipalaiduoja truputis insulino glargino, ir taip užtikrinama stabili be didelių svyravimų ar pikų vaisto koncentracija, galimybė numatyti jos kitimą ir ilgą veikimo trukmę.
Mėlynas injektorius yra pripildytas greitai veikiančio insulino glulizino. Mėlyno injektoriaus galas taip pat turi reljefinį nelygumą, kuris silpniau matantiems įspėja apie greitai veikiantį insuliną šiame injektoriuje.
Insulinas glulizinas vartojamas prieš pat valgį (likus 0–15 minučių) arba tuoj pat po jo. Insulino glulizino poveikis prasideda maždaug dvigubai greičiau nei paprasto žmogaus insulino poveikis. Po oda sušvirkšto insulino glulizino gliukozės mažinantis poveikis pasireiškia per 10–20 min.
Žinoma, kad diabetu sergantiems pacientams dažnai būna sąnarių ir judrumo sutrikimų, kuriuos sukelia jungiamojo audinio ligos ir diabetinė neuropatija. SoloSTAR injektoriuje naudojama trumpesnė insulino dozės nustatymo skalė, todėl tokiems diabetu sergantiems pacientams injekcijos metu lengviau išlaikyti ir paspausti prietaiso gale esantį mygtuką.
Unikalaus dizaino SoloSTAR buvo apdovanotas Čikagos Architektūros ir dizaino draugijos apdovanojimu geriausio 2007 metų dizaino kategorijoje.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai