Sergantiesiems cukralige – mokyklos

Dabar daug kalbama apie cukrinį diabetą, nes bijoma jo epidemijos, kuri gali „užklupti“ pasaulį visai netrukus. Cukrinis diabetas yra pavojinga lėtinė liga. 2003 m. pasaulyje ja sirgo apie 194 mln. žmonių. Pranašaujama, kad 2025 m. šis skaičius išaugs iki 333 mln. dėl ilgėsiančio žmonių amžiaus, nejudrios gyvensenos ir nesveikos mitybos įpročių. Šios priežastys dažnina diabeto komplikacijas. Todėl labai svarbu sugebėti tinkamai valdyti savo ligą, o tam reikia turėti žinių. Kur jų gauti? Kai kuriose gydymo įstaigose, tarp jų ir Kauno medicinos universiteto klinikose, veikia diabeto mokyklos, diabetinės pėdos kabinetai. „Juose pacientai įgauna žinių apie cukrinį diabetą, – pasakoja slaugytoja diabetologė Iveta Ulpydaitė, dirbanti abiejuose minėtuose kabinetuose. – Sergančiųjų diabetu mokymo poreikis vis didėja, nes cukrinis diabetas, kaip minėta, yra sparčiai plintanti lėtinė neinfekcinė metabolinė liga, pastaruoju metu įgaunanti epidemijos pobūdį.“
 

Kam reikalinga diabeto mokykla?


„Sergantieji cukriniu diabetu turi mokėti, žinoti kaip valdyti savo ligą, todėl ir yra mokomi pagrindinių ligos principų“, – sako slaugytoja diabetologė I. Ulpydaitė. Mokoma individualiais gleukometrais nusistatyti gliukozės kiekį kraujyje, taisyklingai maitintis, apskaičiuoti suvalgytame maiste angliavandenių, baltymų ir riebalų kiekį  gramais (kad būtų paprasčiau, išmokti angliavandenius skaičiuoti vienetais), pasirinkti tinkamą insulino dozę pagal nustatytą gliukozės kiekį kraujyje ir planuojamą suvalgyti angliavandenių kiekį (vienetais), suprasti aktyvios insulino terapijos (kai insulinas leidžiamas prieš kiekvieną pagrindinį valgymą) savikontrolės ir maisto apskaičiavimo privalumus, mokėti leistis insuliną ir žinoti tam tinkamiausias kūno vietas, suprasti hipoglikemijos (per mažas gliukozės kiekis kraujyje) ir hiperglikemijos (per didelis gliukozės kiekis kraujyje) bei ketoacidozės priežastis, tinkamai elgtis atsiradus pirmiesiems gliukozės mažėjimo ar gausėjimo kraujyje simptomams.
„Diabeto mokykloje ligoniai mokomi nemokamai, pas mus dirba 3 slaugytojos. Pasitaiko, kad vyresniems pacientams neužtenka laiko įsisavinti vieno „kurso“ mokymų, nes jiems sunkiau priimti naujoves, todėl pacientui atsigulus į stacionarą kitą kartą – vėl lankomos pamokėlės. Tada jau kalbame su pacientais apie jam iškilusius klausimus, stengiamės į juos atsakyti, viską išsiaiškinti, o praktiškai, sergančiųjų cukralige mokymas yra itin svarbus ir visą ligonio gyvenimą trunkantis procesas“, – aiškina slaugytoja.
 

 

Diabetinės pėdos kabinetas – reikalingas visiems sergantiesiems diabetu


2005 metais Pasaulinės diabeto dienos tematika buvo „Diabetas ir kojų priežiūra“. Tai rodo, kad sergantieji cukriniu diabetu turi skirti daug dėmesio savo kojoms. Kodėl? Diabetu sergantiems žmonėms yra didesnis nervų (pasireiškiantis neuropatijomis) ir kojų kraujagyslių (pasireiškiantis išemijomis) pažeidimo pavojus, o dėl neuropatijos ir išemijos atsiranda pėdų opų ir lėtai gyjančių žaizdų. O prasidėjusios infekcijos žaizdose pasekmė neretai yra amputacijos.
Pacientams išdalinama daug lankstinukų, informacijos, kaip prižiūrėti kojas sergant cukriniu diabetu. Slaugytoja diabetologė skaitytojams trumpai priminė aktualiausius patarimus, kuriuos dalija ir sergantiesiems. Svarbiausia, sako ji, yra stebėti savo kojas – atkreipti dėmesį į tinimą, nuospaudas, kojų odos spalvos kitimus.
Jūs turite prižiūrėti kojas dėl kelių priežasčių: diabetas gali pažeisti kojų nervus, ir tada sumažės kojų jautrumas. Kruopšti kojų priežiūra ir atitinkamai parinkta avalynė gali užkirsti kelią sunkiems kojų negalavimams.
Kojas reikia prižiūrėti kiekvieną dieną: plaukite jas su muilu ir vandeniu. Jei patys negalite apžiūrėti visos kojos, pasinaudokite veidrodžiu arba paprašykite draugo ar giminaičio pagalbos.
Labai svarbu gerai nusausinti kojas minkštu rankšluosčiu, ypač tarpupirščius.
Nagus kirpkite tiesiai, išlyginkite (suformuokite) juos pagal piršto galo liniją, nekirpkite per daug trumpai. Nagus kirpkite tik žirklėmis.
Kojų oda turi būti minkšta, todėl tepkite ją drėkinamuoju kremu.
Maukitės švarias ir minkštas vilnones arba medvilnines kojines, keiskite jas kiekvieną dieną. Kojinės turi būti patogios, nei per didelės, nei per mažos.
Labai svarbu tinkamai pasirinkti avalynę, kad ji būtų patogi ir saugotų kojas. Rekomenduojami batai, siūti iš minkštos odos. Naujos avalynės neavėkite ilgą laiką, o tik po truputį, kad nevargintumėte kojų.
Niekada – nei namuose, nei lauke – nevaikščiokite basomis kojomis. Nelaikykite kojų arti ugnies ir nedėkite jų ant karštų daiktų.
Kiekvieną dieną apžiūrėkite savo batus, ar nėra įplyšimų, akmenukų ar kitokių panašių dalykų, kurie galėtų dirginti kojas. Jūs galite jų ir nejusti, jei pėdų jautrumas sumažėjęs.
Neužmirškite: pėdas reguliariai turi tikrinti jūsų gydytojas arba pedikiūro specialistas. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote, kad pakito kojų ar pėdų spalva, atsirado žaizdelių, opų ar kojos ėmė tinti. Įaugusius nagus, suragėjusias nuospaudas gydykitės tik pas specialistą.
Slaugytoja diabetologė apgailestavo, kad per dieną gali priimti tik 7 ligonius, kuriems reikalinga kojų priežiūra. Priežastis yra ta, kad kabinetas turi tik 7 įrankių komplektus, kuriuos reikia sterilizuoti, o tai užtrunka. „Realiai mes pajėgtume priimti apie 15 ligonių kasdien, – sako slaugytoja I. Ulpydaitė, – bet viską riboja finansai.“
„Nuolatinis cukralige sergančiųjų mokymas, gera diabeto kontrolė garantuoja geresnius gydymo rezultatus. Tai padeda sulėtinti ar net sustabdyti komplikacijų progresavimą, gerina ligonio gyvenimo kokybę, trukmę, mažina grėsmę ligai progresuojant tapti neįgaliuoju“, – tik dar kartą slaugytoja patvirtino seną tiesą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai