Neleiskite ligai valdyti gyvenimo

Visame pasaulyje daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu (CD) – 2000 metais jų buvo 171 mln., ir prognozuojama, kad 2030 m. šis skaičius pakils iki 366 mln. Insulinas yra efektyviausia gydymo priemonė sergantiesiems 1 tipo CD, taip pat vis daugiau sergančiųjų 2 tipo CD, kuriems liga nepakankamai kontroliuojama geriamais, gliukozės kiekį mažinančiais, vaistais Insulinas padeda koreguoti glikemiją, mažina glikuoto hemoglobino kiekį (HbA1c), padeda išvengti specifinių cukriniam diabetui komplikacijų – retinopatijų, nefropatijų ir neuropatijų. Jungtinėje Karalystėje perspektyviuoju tyrimu buvo nustatyta, kad, jei glikuoto hemoglobino kiekis sumažėja bent 1 proc., tai miokardo infarkto rizika sumažėja net 14 proc., o komplikacijų, susijusių su smulkių kraujagyslių pažeidimais (akys, inkstai, nervų sistema), – 37 proc. Todėl labai svarbu reguliariai atlikti šį tyrimą ir žinoti jo įvertinimą.
 

Kokį insuliną vartoja pacientai?


Kad galėtų optimaliai užtikrinti glikemijos kontrolę, sergantieji vartoja 2 tipų insulinus – bazinį, arba ilgai veikiantį, ir trumpai veikiantį. Gali būti vartojamas ir jų abiejų mišinys – mišraus veikimo insulino analogas.
Idealus bazinis insulinas turi veikti visą parą: jis kompensuoja insulino trūkumą tarp valgių ir nakties metu. Jo koncentracija kraujyje turi išlikti nekintama 24 valandas. Šiuo metu yra įvairių bazinių insulinų, tačiau ne visi jie pasižymi poveikiu, trunkančiu 24 valandas. „Sanofi-Aventis“ gaminamas bazinis insulinas – kol kas vienintelis bazinis insulinas, veikiantis 24 valandas. Šio insulino užtenka susišvirkšti 1 kartą per parą.
Gydant ilgai veikiančiu baziniu insulinu, daug rečiau vystosi hipoglikeminės būklės, kurias dažnai sukelia kiti insulino preparatai, tie, kurių vartojimas tik tam tikrą laiką užtikrina didesnę insulino koncentraciją kraujyje. Ilgai veikiantis insulinas reguliuoja tiktai bazinį gliukozės kiekį, todėl, ligai pasunkėjus, sergančiajam 2 tipo cukriniu diabetu kartu su baziniu insulinu reikia vartoti greitai arba trumpai veikiančio insulino. Šie insulino preparatai švirkščiami prieš valgį, nes pavalgius padidėja gliukozės kiekis kraujyje.
 

 

Šiek tiek istorijos...


Šiuolaikinės priemonės insulinui švirkšti nė iš tolo neprimena senovinių švirkštų, kuriuos reikėdavo „virinti“ prieš kiekvieną švirkštimą. Atlikti tyrimai įrodė, kad net 80 proc. sergančių pacientų neteisingai dozuodavo insulino kiekį, leisdamiesi jį švirkštu.
 

...ir kaip yra dabar


Su dabartiniais injektoriais insulino galima sušvirkšti bet kur ir bet kada (darbe, kelionėje, šventėje). Dabar yra insulino švirkštų-injektorių, insulino pompų. Švirkštais-injektoriais dabar naudojasi daugiau kaip 50 proc. sergančiųjų cukriniu diabetu visame pasaulyje, ypač Europoje ir Azijoje.
 

SoloSTAR® švirkštas-injektorius


Viena naujausių švirkštimo priemonių yra SoloSTAR® švirkštas-injektorius. Tai yra patrauklaus dizaino vienkartinė priemonė, skirta naudoti vieną ar keletą kartų per dieną. Joje telpa 300 vienetų (3 ml) insulino. Vienu kartu galima susišvirkšti iki 80 vienetų.
Kuriant SoloSTAR®, buvo suderinta daug naudingų savybių, kurios lemia tai, kad priemone gali naudotis dauguma segančiųjų. Buvo atlikti tyrimai, kurių metu sergantieji cukriniu diabetu turėjo galimybę išbandyti trijų rūšių insulino injektorius. SoloSTAR® daugelyje pozicijų pirmavo. Kas lemia jo pranašumą?
Naudojant SoloSTAR®, insulinui suleisti reikalinga mažesnė jėga nei naudojant kitus švirkštus. Tai ypač patogu ligoniams, kuriuos vargina ribotas sąnarių judrumas ir silpna plaštakos raumenų jėga. Dėl trumpo stūmoklio priemonę lengviau laikyti ir paspausti injekcinį mygtuką.
SoloSTAR® – pirmoji vienkartinė priemonė, kuri yra dviejų spalvų, nes taip lengviau atskirti bazinį insuliną (pilka spalva) nuo greitai veikiančio insulino (mėlyna spalva).
Greitai veikiančio insulino švirkštimo priemonė taip pat turi kitokį injekcinio mygtuko paviršiaus įspaudą, kad jį lengviau būtų atskirti pacientams su regos sutrikimais bei vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems kartais būna sunku „susigaudyti“ naujovėse. Labai lengva dozuoti insuliną, atsukti atgal dozatorių, jei nustatyta per didelė dozė.
Ateityje planuojama įdiegti atminties galimybę, kad ligoniui būtų patogiau prisiminti dozuojamo insulino kiekio.
Išėmus iš šaldytuvo SoloSTAR® prieš naudojant reiktų palaikyti 1–2 valandas kambario temperatūroje, kad sušiltų (kai insulinas šaltas, injekcijos būna skausmingesnės). Pradėtą priemonę galima naudoti 28 dienas.
Kadangi SoloSTAR® lengva išmokti naudotis ir vyresniems nei 60 metų pacientams, šią priemonę išbandę sergantieji dažnai ją renkasi ir kitą kartą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai