Metabolinis sindromas ir jo pasekmės

Šiuolaikinio gyvenimo ritmo sūkuryje dažnai pamirštame svarbiausią – pagalvoti apie savo sveikatą. Dėl nuolatinio laiko stygiaus bėgte suvalgome eilinį pusfabrikatį pusryčiams, darbe sprendžiame daugybę problemų, negalvodami „praryjame“ pietus ir vėl tęsiame maratoną, susinervinę – užsirūkome, o grįžę vakare palepiname save skania vakariene...ir taip kiekvieną dieną. Deja, žengdami šiuo užburtu ratu, galiausiai susiduriame su daugelių sveikatos problemų, kurios vadinamos metaboliniu sindromu.
 

Metabolinio sindromo „atradimas“


Avogaro pirmasis aprašė šį sindromą. Metabolinio sindromo terminą pirmą kartą pasiūlė vokiečių mokslininkai 1970 metais, pagrindiniai jo komponentai buvo aprašyti apytiksliai prieš 5 dešimtmečius.
 

 

Metabolinis sindromas – kas tai?


Metabolinio sindromas nustatomas esant mažiausiai 3 iš žemiau išvardytų rizikos veiksnių, kurie sudaro „mirtiną kvintetą“:
1. Abdominalinis („pilvinis“, „obuolio“ tipo) nutukimas, kai vyrų juosmens apimtis yra ≥ 102 cm, moterų ≥ 88 cm.
2. Trigliceridų (riebalų) koncentracija kraujo serume yra ≥1,7 mmol/l (150 mg/dl)
3. Didelio tankio (gerojo) cholesterolio koncentracija vyrams ≤0,9 mmol/l (40 mg/dl), moterims – ≤1,1 mmol/ (50 mg/dl)
4. Arterinis kraujo spaudimas ≥ 130/85 mmHg
5. Gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius ≥ 6,1 mmol/l (110 mg/p.)
 

Sindromo epidemija


Metabolinis sindromas – plačiai paplitusi patologija, išsivysčiusiose šalyse jis nustatomas ~ 20–30 proc. gyventojų. Šis sutrikimas aptinkamas 40 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių. Prognozuojama, kad 2010 m. vien JAV šis skaičius sieks 50–75 mln.
 

Civilizacijos vaisius


Daugybė priežasčių gali nulemti metabolinio sindromo išsivystymą:
· Paveldėjimas. Rizika padidėja, jei artimi giminės serga ar sirgo 2 tipo cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ar kitomis širdies kraujagyslių ligomis jaunesniame amžiuje.
· Laipsniškas kūno svorio didėjimas. Metabolinis sindromas aptinkamas 5 proc. žmonių, kurių kūno svoris normalus, 22 proc. turinčiųjų antsvorio ir 60 proc. nutukusiųjų.
· Moterims – po menopauzės.
· Rūkymas.
· Nejudrus gyvenimo būdas.
· Angliavandenių daug turinti dieta.
· Piktnaudžiavimas alkoholiu.
· Miego trūkumas.
· Nuolatinis stresas.
 

Metabolinis sindromas – organizmo SOS signalas


Metabolinis sindromas – dažna priešlaikinių mirčių priežastis. Esant metaboliniam sindromui, mirties rizika padidėja 3,5 karto, padidėja sergamumas ūminėmis ir lėtinėmis ligomis, komplikacijų dažnis, pablogėja gyvenimo kokybė, darbingumas, sumažėja gyvenimo trukmė.
 

Ledkalnio viršūnė


Yra įrodyta, kad metabolinis sindromas padidina ne tik 2 tipo cukrinio diabeto (rizika susirgti padidėja 9–30 kartų) bei širdies kraujagyslių ligų (rizika susirgti arterine hipertenzija, krūtinės angina, patirti miokardo infarktą ar galvos smegenų insultą padidėja 2–4 kartus), bet ir daugelio kitų sutrikimų riziką.
Remiantis daugelio tyrimų rezultatais, prieita prie išvados, kad nutukimas – vienas dažniausių metabolinio sindromo komponentų, labai reikšmingas jo atsiradimui. Pasirodo, nutukusių žmonių organizme yra padidėjusi prouždegiminių mediatorių („tarpininkų“) koncentracija, t.y. vyksta nuolatinis uždegimas, kuris skatina širdies kraujagyslių ligų, vėžio, artrito (sąnarių uždegimo), kepenų ligų ir astmos išsivystymą.
· Esant metaboliniam sindromui, sutrinka medžiagų apykaita, riebalai kaupiasi kepenyse, ilgainiui jos suriebėja, vystosi uždegimas, kuriam progresuojant gali išsivystyti kepenų fibrozė ir galiausiai cirozė, tulžies pūslėje gali formuotis cholesteroliniai akmenys.

· Žmones, kuriems pasireiškia metabolinis sindromas, dažnai vargina knarkimas naktimis, nulemiantis trumpalaikius (10–20 s) kvėpavimo sustojimo epizodus, kartais tokių pauzių būna ~ 30 per valandą. Sustojus kvėpavimui, staiga pritrūksta deguonies, pablogėja širdies ir kraujagyslių sistemos veikla ir audinių aprūpinimas deguonimi. Siekiant kompensuoti deguonies trūkumą, aktyvuojama širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, padidėja arterinis kraujo spaudimas – visa tai didina miokardo infarkto ir galvos smegenų insulto riziką. Šis sutrikimas vadinamas miego apnėja. Sergant šia liga pablogėja miego kokybė, dieną jaučiamas nuovargis, mieguistumas, trinka darbingumas – tampa sunku susikoncentruoti, mąstyti.
· Metabolinis sindromas siejamas su padidėjusia inkstų akmenligės rizika. Tai lemia padidėjęs šlapimo rūgštingumas, kuris skatina uratinių akmenų formavimąsi. Pablogėja inkstų funkcija, galima mikroalbuminurija – baltymo pėdsakai šlapime – ankstyvas inkstų pažeidimo žymuo.
· Esant padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui, cholesterolio ir trigliceridų koncentracijai kraujyje ir nutukimui, padidėja podagros atsiradimo rizika, kadangi inkstai nebesugeba pašalinti reikiamo šlapimo rūgšties kiekio iš organizmo.
· Yra pastebėta, kad metabolinis sindromas neigiamai veika vaisingumą. Tokioms moterims dažniau nustatomas policistinių kiaušidžių sindromas, kuriam būdinga sutrikusi kiaušidžių funkcija ir ultragarsu aptinkamos cistos kiaušidėse, vyrams – dvigubai dažniau pasitaiko erektilinė disfunkcija.
· Yra duomenų, kad vyrams, kuriems nustatytas metabolinis sindromas, rizika susirgti prostatos (priešinės liaukos) vėžiu padidėja dvigubai.

· Žmonės, kuriems yra metabolinio sindromo bruožų, dažniau linkę sirgti psoriaze ir psoriaziniu artritu.
· Mokslininkai aptiko, kad metabolinis sindromas gali sukelti neurosensorinį klausos sutrikimą. Pasirodo, klausos nervo ląsteles veikia ne tik triukšmas, bet ir kiti veiksniai. Metabolinio sindromo korekcija padeda sulėtinti klausos netekimo progresavimą.
· Metabolinis sindromas skatina aterosklerozės (kraujagyslių susiaurėjimo) proceso progresavimą visų organizmo arterijų sienelėse.
· Senyvo amžiaus žmonėms, kuriems diagnozuotas metabolinis sindromas, greičiau pasireiškia pažintinių funkcijų sutrikimai ir vystosi demencija (silpnaprotystė).
 

Rūpinkitės sveikata nuolatos ir visada


Taigi metabolinis sindromas nėra atskira liga – tai galimų būsimų ligų kompleksas, kurių daugelis yra lėtinės, progresuojančios, pažeidžiančios kelis organus ir sistemas, todėl sunkiai gydomos.
Tačiau metabolinis sindromas – dar ne liga, o jų pranašas. Laiku atkreipus į tai dėmesį, pakoregavus gyvenimo būdą, galima išvengti žalingų pasekmių sveikatai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai