Diabetinę neuropatiją galima atitolinti

Dėl nepakankamos ir vienpusiškos dietos, badaujant, sutrikus maisto pasisavinimui, ima trūkti vitamino B1. Jo poreikis padidėja nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Tokiais atvejais gali padėti benfotiaminas – riebaluose tirpi, todėl lengviau pasisavinama vitamino B1 forma, padedanti palengvinti būklę daugeliu atvejų. Ypač jis svarbus norint atitolinti diabetinę neuropatiją – sunkią komplikaciją, kuri dažnai išsivysto sergantiesiems diabetu.
 

Komplikacija, trikdanti gyvenimo kokybę


Daugeliui sergančiųjų cukriniu diabetu ilgainiui išsivysto sunki komplikacija – diabetinė neuropatija. Dėl šios komplikacijos gali atsirasti ne tik sunkiai gyjančių pėdų žaizdų, ji gali būti nebylaus miokardo infarkto, amputacijų, virškinamosios sistemos ir lytinės funkcijos sutrikimų priežastis. Ji atsiranda tada, kai dėl padidėjusios gliukozės kiekio kraujyje pažeidžiamos smulkiosios kraujagyslės, pablogėja tų kraujagyslių pralaidumas, kraujagyslės nemaitina nervų ir dėl sutrikusios mitybos nervas žūsta.
„O paplitimas, deja, labai didelis: diabetinė neuropatija išsivysto net iki 90 procentų sergančiųjų cukriniu diabetu, dėl jos atliekama iki 70 proc. visų netrauminių galūnių amputacijų,“ – liūdną statistiką vardija gydytoja endokrinologė Gintarė Naskauskienė.
Diabetinė neuropatija diagnozuojama atliekant jutimo testus, jautriausias metodas yra monofilamento testas, kai specialiu nesudėtingu įtaisu spaudžiant pėdų, pirštų atramos taškus, įvertinamas spaudimo ir lytėjimo pojūčio sutrikimas.
Pacientai dažniausiai skundžiasi nutirpimu, kojų pirštų, pėdų ir blauzdų skausmu. „Skausmas gali būti deginantis, duriantis ar šaldantis. Būdingas naktinis skausmas, todėl sergantysis neišsimiega, sutrinka normalus gyvenimo ritmas, nukenčia gyvenimo kokybė,“ – pastebi gydytoja endokrinologė.


 

 

Veiksminga profilaktika


Paprastai sergantiesiems cukriniu diabetu periferinių nervų pažeidimai nustatomi palyginti vėlai, nes pradinėje ligos stadijoje nedidelis skausmas neturi įtakos kasdienei veiklai. Į gydytoją šie pacientai kreipiasi tik tada, kai skausmas tampa pakankamai stiprus, sutrikdo miegą, nusilpsta kojos.
„Svarbi profilaktinė neuropatijos priemonė yra benfotiaminas. Tačiau benfotiamino
reikėtų pradėti vartoti ne tada, kai jau atsiranda skausmas ar jutimo sutrikimų, o tik susirgus, nes antioksidacinis benfotiamino poveikis neuropatijos atsiradimui yra labai reikšmingas. Be to, vartojant benfotiaminą, nereikia pamiršti reguliuoti ir gliukozės koncentraciją kraujyje, – taip sumažėja neuropatijos rizika, ši komplikacija atitolinama,“ – sako gydytoja.
Progresuojant neuropatijai, gali vystytis blauzdų mėšlungis, padidėti galūnių nuovargis, imti silpnėti ir nykti raumenys, kristi svoris, atsirasti nejautra, eisenos sutrikimai, taigi labai svarbu laiku užkirsti jai kelią.
 

Ne tik sergantiesiems diabetu


Benfotiaminas svarbus ne tik sergantiesiems diabetu. Tyrimais įrodyta, kad jo ypač trūksta tiems, kurie vartoja daug alkoholio. Dėl nuolatinio gausaus alkoholio vartojimo organizme prarandamos vitamino B1 atsargos. Tai gali turėti įtakos dėmesio koncentracijai, gebėjimui susikaupti, raumenų susilpnėjimui, apatijai, nuovargiui, mieguistumui.
Yra atlikti tyrimai su riebaluose tirpiu benfotiaminu – vitamino B1 forma. Nustatyta, kad, išgėrus tokią pat dozę, benfotiaminas rezorbuojamas daug kartų geriau negu paprastas vandenyje tirpus vitaminas B1. Žarnose rezorbavęsis benfotiaminas organizme virsta veikliu vitaminu B1. Kadangi benfotaminas yra tirpus riebaluose, jį organizmas lengvai pasisavina, taigi jis suteikia puikias gydymo galimybes.
„Benfotiaminas padeda palaikyti vitamino B1 atsargas organizme, taip pat padeda pagerinti organizmo ląstelių ir kraujagyslių būklę – taip padedama nervų sistemai, mažinamas padidėjęs kraujo spaudimas, – aiškina benfotiamino poveikį organizmui gydytoja G. Naskauskienė. – Jis daro įtaką pieno rūgšties kiekio normalizavimuisi po fizinio krūvio. Vitamino B1 kiekį organizme gali sumažinti ir kai kurių vaistų vartojimas. Būtent benfotiaminas padeda jį normalizuoti. Dėl to preparato patartina vartoti profilaktiškai, siekiant išvengti daugybės sveikatos sutrikimų, – priduria gydytoja.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai