Mik užmik, mažyli mano

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, norint būti žvaliam, stipriam ir sveikam. O štai mažyliai labai dažnai arba sunkiai užmiega, arba blogai miega. Daugelis tėvelių savo „kailiu“ patyrė, kaip sunku užmigdyti atžalėlę. Kaip išmokyti mažylį užmigti ir ką daryti, kad jūsų vaikas miegotų?
 

Pradžių pradžia


Kūdikis iki 6 mėnesių amžiaus miega 16–20 valandų, prabusdamas 30 minučių – 2 valandoms. Kūdikiams dažnai ramybės neduoda besiformuojančios virškinamojo, nervų, atramos-judėjimo sistemos. Kūdikis dar tik mokosi adaptuotis prie dienos–nakties ritmo
 

Kad ir kaip būtų, tam tikri veiksmai prieš miegą, padeda išvengti problemų ateityje.


Pirmiausia padėkite atskirti kūdikiui dieną nuo nakties: dieną leiskite miegoti natūralioje aplinkoje, esant dienos šviesai bei garsams, o naktį šviesą išjunkite, migdykite tyloje. Normalu, jei kūdikis pabunda 3–6 kartus per naktį, tačiau išmokykite jį užmigti savarankiškai, nepratindami prie supimo, kaip prie būtino užmigimo ritualo.
 

Kodėl nemiega vaikas?


Kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus dažniausiai naktį pabunda, norėdami pasisotinti. Iki 3 mėnesių naktinio verksmo priežastis gali būti žarnyno diegliai. Statistiškai paskaičiuota, kad diegliai paprastai pasireiškia 2 savaičių amžiaus mažyliui ir trunka apie 100 dienų, esant šiai priežasčiai, galite išmėginti fizinius metodus (panešiokite kūdikį pilveliu žemyn, pamasažuokite pilvelį pagal laikrodžio rodyklę, padėkite pasišalinti dujoms iš kūdikio žarnyno arba sugirdykite pilvo pūtimą mažinančių lašiukų).
5–6 mėnesių amžiuje miegą trikdyti gali dygstantys dantukai. Apžiūrėkite kūdikio dantenas, jei jos paraudusios, patinusios, naktį jas galite patepti skausmą malšinančiais tepaliukais.
Kai kurie vaikai pradeda knarkti. Tokiu atveju būtinai kreipkitės į gydytoją, būtina įvertinti, ar nėra padidėję adenoidai ar tonzilės, kurios trikdo normalų kvėpavimą, o kartu ir miegą.
Ypač šaltuoju metų laiku, prasidėjus šildymo sezonui, santykinė oro drėgmė patalpose labai sumažėja. Dėl šios priežasties džiūstant gleivinėms, kūdikis gali dažniau pabusti dėl troškulio. Įsigykite oro drėkintuvą arba paprasčiausiai drėkinkite orą ant šildymo įrenginių dėdami šlapius rankšluosčius.
Vyresnio nei 6 mėnesių kūdikio jau nėra būtinybės maitinti naktį. Išmokę kūdikį gerti iš puodelio, galite nutraukti naktinį maitinimą. 12–14 mėnesių amžiuje naktinį maitinimą nutraukti patariama primygtinai. Pasiruoškite, kelias naktis mažylis dar gali reikalauti krūties ar buteliuko, tačiau po kiek laiko nurims, o miegas, atsikračius įpročio valgyti naktį, taps ramesnis.


Vaikas gali pabusti vien tam, kad įsitikintų, kad jūs esate šalia. Neignoruokite kūdikio verksmo, bet ir iš karto nepulkite jo nešioti ar supti. Pakalbėkite su juo, padainuokite lopšinę, neimdami ant rankų. Leiskite mažyliui suprasti, kad jūs esate šalia.
 

Ką sako specialistai?


Didžioji dalis miego specialistų tikina, kad ankstyvoje vaikystėje miego sutrikimai susiję su elgesio stereotipais. Pavyzdžiui, kūdikis pabunda ir užmiega tuomet, kai tėvai jį pamaitina ir pasupa. Vėliau pasisotinimo būtinybės nėra, tačiau kūdikis vis tiek pabunda iš įpročio. Ką daryti? Reikia pamažu keisti stereotipus teisingo elgesio link. Pavyzdžiui, prieš miegą nežaiskite aktyvių žaidimų, nežaiskite su vaiku lovytėje, tegul tai būna „miego rūmai“, pasistenkite, kad kūdikis suprastų, kad lovytė skirta ramybei ir poilsiui. Net jei migdote mažylį supdami, į lovytę guldykite jį ne miegantį, bet užmingantį. Geriausia paguldyti vaiką į lovytę ir pasitraukti, kad mažylis užmigtų savarankiškai. Palaipsniui mažylis pripras užmigti savarankiškai. Sukurkite miego ritualą. Jis priklauso nuo kūdikio sveikatos, amžiaus ir pan. Pavyzdžiui, prieš migdydami kūdikį išmaudykite jį šiltoje vonioje, pakeiskite sauskelnes, paskutinį kartą pamaitinkite ir paskaitykite pasaką arba padainuokite lopšinę.
Daugelis tėvų įpranta pabusti ir bėgti prie vaiko iš karto, kai tik jis pabunda, kartu patys apribodami vaiko galimybę užmigti vėl arba ramiai pabūti savo lovytėje. Galiausiai vaikas pabunda prieš 7 ryto iki 2–3 metų amžiaus. Be to, įpratęs vaikas reikalaus, kad jūs prieitumėte iš karto, vos tik jis prabus. Jei norite, kad vaikas pamiegotų ilgiau, pamėginkite tokį būdą: prisukite žadintuvą 5 minutėmis vėliau, nei vaikas pabunda, po poros dienų prisukite dar 5 minutėmis vėliau.
 

Miegoti vienumoje


6 mėnesių amžiaus kūdikis jau gali miegoti atskirame kambaryje. Atskirame kambaryje galima migdyti ir naujagimį, jei jūs būsite pakankamai arti, kad išgirstumėte verkimą. Bet kokiu atveju, kuo mažylis vyresnis, tuo sunkiau bus jį pripratinti miegoti atskirame kambaryje. Vaikų psichiatrai sako, kad kūdikį gali išgąsdinti intymūs tėvų santykiai. Net jei jums atrodo, kad vaikas miega, jis gali būti prabudęs ir išsigandęs, nesuprasdamas, kas vyksta, tylėti. Nors, be abejo, rizika išgąsdinti vaiką yra ne tokia didelė.
 

Dar keli patarimai


• jei turite galimybę, prieš miegą išveskite vaiką pasivaikščioti;
• migdykite vaiką visada tuo pačiu metu;
• neleiskite prieš užmiegant ilgai žiūrėti televizoriaus;
• padidinkite vaiko fizinį aktyvumą dieną, skatinkite daugiau judėti, kad vakare mažylis būtų kiek pavargęs;
• sukurkite saugumo atmosferą, pavyzdžiui, nupirkite vaikui žaislą, su kuriuo jis galės miegoti, išvykdami iš namų su nakvyne, būtinai imkite žaislą, su kuriuo vaikas miega;
• nešokite prie lovelės iš karto, kai tik vaikas sujuda, jis gali judėti ir per miegus, luktelkite, gal vaikas nurims savarankiškai;
• pasirūpinkite, kad kambaryje nebūtų nei per šilta, nei per šalta. Optimali temperatūra miegamajame: 18–22° C;
• įsitikinkite, ar mažylis sveikas. Kartais pirmas net ir infekcinės ligos požymis gali būti sutrikęs miegas;
• neramiam kūdikiui (nesant fizinių miego sutrikimo priežasčių) galima duoti raminamosios arbatos ar specialių raminamųjų preparatų.
 

Tai įdomu


• jau 25–30 nėštumo savaitę vaisius mato sapnus. Motinos įsčiose mažylis sapnuoja beveik nuolat. Niekas nežino, ką sapnuoja dar negimęs vaikutis, tačiau manoma, kad tokia veikla užtikrina spartų smegenų vystymąsi.
• Kūdikiai sapnuoja ne visą laiką, jų sapnai užima maždaug 60 procentų miego.
• Psichologai tikina, kad kūdikiai geriausiai miega kambariuose, kurių sienos yra ramių, pastelinių tonų, ypač žalsvos ar melsvos spalvos. Neramus kūdikių miegas tuomet, kai miegamajame yra daug ryškių raudonų ar geltonų detalių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Mama
2017-06-28 15:54
Man asmeniskai sukelia pykti, kai patarinejama 6 men kudiki migdyti atskiram kambary, primygtinai nutraukti naktini maitinima nuo 12 men, kas jus? Gal ginos knyga perskaitet? Ar patys sovietmecio rezimu dar bandot auklet zmones?(bad)
Inga
2012-05-08 22:31
mano mazyliui 5memesiukai,bet pats nekakoja,gal kas susidurete su tokia pat problema kasidalinkite patirtim nes jau darosi neramu,kada ismoks pats atsilikt
renalda
2011-12-29 17:02
sveiki.mano dukryte blogai miega naktimis,dejuoja,atsiklaupia vel atsigula kartais atsistoja ir taip iki 4ryto 4nurimsta ir ismiega be judesio iki 9ryto.per pietus miega labai gerai.
ar tureciau kreiptis i gyditojus?mama sako kad kazkas blogai su nervais!
sirsiukas
2011-04-24 23:53
Eduardui: jeigu trite galimybe pabandykite parsisiusti is UK Infacol vaistuku nuo pilvo putimu. super vaistas.
Asta
2011-04-02 15:05
Musu mazyliui beveik 3 men.,taciau dienos miegas sutriko jau nuo 1 men. diena miega po 10-20 min ir prabunda. Tai visai sekina nes visa diena reikia migdyti jokiu namu ruosos darbu.
Soltana
2011-01-23 15:14
Eduardui:Ar bandete Viburcol zvakutes?
eduardas
2011-01-18 00:00
Mano mazyluj db bus 4sawaites turi problemu su miego sutrikimais rytais ir vakarais jis dazniausiai prastai miega daznai prasibudineja, manom kad jam gali butu prastas virskinimas,diegliukai,putimas pilvo.tem 37c... gal kas patarsit kokius gerinantcius virskinima vartojat??beje espumizan visiskai nepadeda,jau baigem pult i depresija...
to Masiuliene
2010-11-19 00:14
kas tas tutukas?
giedre
2010-06-16 12:52
taip, pat daznai vaikuciai neuzmiega, jei kambario temperatura netinkama, taip pat jei patalyne prilimpa prie ju kunelio. Todel reikia pasirupinti i patalyne, siaip daug kas rekomenduoja tencel, nes labai gerai sugeria dregme
jurga
2009-10-19 14:35
labai gers straipsnis trumai ir aiskiai apie maziuku neramu miegeli,kaip tinkamai elgtis.nuramina tuo kad nei viena lelyte neuzauga be asareliu:]
regina
2009-03-21 12:47
Manau dar daug kas priklauso nuo musu,vaikai jaucia musu nerima
nika
2009-02-26 01:29
labai geras straipsnis,galetu buti ir dg apie tai nes ramiau pasidaro kai paskaitai:)
masiuliene
2008-11-08 20:38
laba diena mono sunui 9 men naktimis vis dar pabunda kartyais net kas valanda.. tai duodu papuka nes vos dar maitinu.....( tai darau kai neniraminu)
buteliuko ir tutuko neima
paciai jau net kartais silpna darosi ka daryti gal kokiu vaistu yra .
kai randu beverkiani jis guli ant pilvo... padekit
elvyra_a
2007-11-12 14:23
Mano dukryte uzmiega vezimelyje,apie 24val perguldau i lovyte,diena miega vezimelyje,ar tai blogai?
elvyra_a
2007-11-12 14:20
Mano dukryte uzmiega vezimelyje,apie 24val perguldau i lovyte,diena miega vezimelyje,ar tai blogai?
rasele
2007-02-11 19:41
labai geras straipsnis galetu buti ir daugiau patarimu nes istikruju daug ramiau kada paskaitai specialistu patarimu
Katia
2007-01-19 15:00
Ar Mazylyje...Bijau sumeluoti
Katia
2007-01-19 14:59
Tas pats ir Tavo vaike parasyta.
aukse
2007-01-18 11:48
manaulabai geras straipsniukas, as kaip jauna mama visko prisigalvoju ko tas vaikutis nemiega. Dabar zinosiu daugiau:)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai