Dantų protezavimas: padėti galima kiekvienam

„Sveiki dantys ir graži šypsena – daugelio žmonių svajonė, todėl nereikia delsti ir, pastebėjus nors ir mažiausią pažeidimą, kuo skubiau kreiptis į odontologą, – ragina VŠĮ Šilainių poliklinikos ir Aleksoto PSP klinikos gydytoja odontologė Audronė Mažutienė, tačiau ir tuos, kurie laiku nesuskubo ar net neteko vieno ar kelių dantų, nuramina – tokiems žmonėms padėti galimybių vis daugėja.
 

Pirmiausia prašome pasakyti, kada plombų nebepakanka ir dantis tenka protezuoti?


Kuo mažiau pažeisti danties audiniai, tuo geriau ir gražiau plombinėmis medžiagomis galima atkurti danties formą ir sukurti gerą estetinį vaizdą. Tačiau, nors ir kaip kruopščiai sudėtos plombos, po kurio laiko jos sensta, pakeičia spalvą, tarp plombos ir danties audinių susidaro plyšiai, kuriuose dar kartą gali atsirasti ėduonis. Panaikinus labai didelius danties defektus, ypač kai plombos yra didesnės už likusią danties dalį, ne visada būna geras laikomumas, dantis lūžinėja, skilinėja.
Negyvi dantys dažnai pakeičia spalvą, patamsėja. Tokiais atvejais patariama dantį protezuoti, dėti vainikėlius. Tiksliai pagaminti dantų protezai beveik nesiskiria nuo savų dantų.

 

Kiek patobulėjo protezavimo galimybės per pastaruosius 20 metų, kokių dabar yra naujų medžiagų?


Šių laikų protezavimo technologijų viršūnė – cirkonio keramika. Šie protezai yra estetiški ir tvirti. Jų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Jis tvirtas ir lengvas, natūralios dantų spalvos. Naudojamas tiek šoninių, tiek priekinių dantų pavieniams ir dideliems defektams panaikinti.
 

Kokios yra protezavimo galimybės apskritai?


Vainikėliai gali būti kelių rūšių. Pavyzdžiui, bemetalė keramika yra laidi šviesai, spalva ir skaidrumu artima danties savybėms. Šios medžiagos ypatybės – stiprumas, atsparumas dėvėjimuisi, ilgaamžiškumas.


Metalo keramikos vainikėliais atkuriami smarkiai dėl kariozinės ligos ar traumos pažeisti dantys, kurių neįmanoma atkurti plombinėmis medžiagomis. Jie stiprūs ir patvarūs, tiesa, estetinėmis savybėmis nusileidžia bemetaliams, kurie pasižymi didesniu skaidrumu ir natūralumu. Metalo keramika siūloma protezuoti krūminius dantis. Tai dantų spalvos keramika (porcelianu) padengtas metalinis karkasas, kuris suteikia vainikėliui tvirtumo. Netekus danties, dedamas tiltinis protezas. Tokiu atveju šlifuojami greta esantys dantys, kurie velkami vainikėliais su tarpine dalimi.
 

Dabar vis populiaresni tampa implantai, kokie jų privalumai?


Dantų protezavimą ant implantų pagal dantų karūnėlių konstrukcijas galima naudoti, kai trūksta vieno danties, trūksta kelių dantų vienoje eilėje arba kai žandikaulyje dantų visiškai nėra. Jei trūksta daugiau dantų ar atraminiai dantys silpnesni, tenka protezuoti išimamomis dantų protezų konstrukcijomis, tačiau visuomet išlieka implantų alternatyva. Dantų implantai leidžia padaryti vainikėlius trūkstamo danties vietoje, neretai išsaugant nuosavus dantis.
Protezai ant implantų daromi tiek fiksuoti (neišimami), tiek išimami, skirtingų konstrukcijų. Tai yra tokie patys vainikėliai, tiltai ar išimami protezai, tvirtinami ant implantų, kokie yra tvirtinami ir ant apšlifuotų dantų, tik papildomai galima rinktis protezui naudojamą atramą ant implanto, tai priklauso nuo dantų būklės, kuri aptariama su pacientu. Protezai ant implantų gali būti ne tik cementuojami, bet ir prisukami, kad, esant reikalui, gydytojas protezą galėtų nusukti ir nusiųsti dantų technikui pataisyti, ko neįmanoma padaryti, kai protezas cementuojamas.
 

Jei dantis ištrupėjęs, ar reikia rauti, ar verta šaknis išsaugoti?


Kai dantys smarkiai suirę dėl karieso ar traumos, tačiau likusios sveikos šaknys, naudojami kultiniai įklotai. Kultinis įklotas atkuria danties kultį, toliau jis protezuojamas vainikėliu, kuris atkuria danties anatominę formą.
Stiklo pluošto kultiniai įklotai gaminami to paties vizito metu. Įkloto pagrindą sudaro stiklo pluošto kaiščiai, kuriais sutvirtinama danties šakninė dalis, o kultis atkuriama plombine medžiaga.
Keraminiai kultiniai įklotai nepersišviečia per plonus dantenų audinius, nes jų spalva panaši į danties audinių spalvą. Stiklo pluošto ir keraminiai kultiniai įklotai tinka dantims, kurie bus velkami bemetalės keramikos ar cirkonio keramikos vainikėliais.
 

Teko, girdėti, kad, norint atkurti nusidėvėjusius, patamsėjusius dantis, naudojamos laminantės. Kas tai yra ir kam jos skirtos?


Keraminės laminantės (užklotai) – tai plonos plokštelės, gaminamos iš skaidrios keramikos ir fiksuojamos prie dantų specialiais cementais. Jų dėka galima pakeisti šypseną, dantų spalvą, formą, funkciją. Estetinėmis porceliano laminantėmis protezuojami priekiniai dantys. Laminatės gali būti naudojamos, kai dantys nusidėvėję, patamsėję, norint pašalinti dantų traumų pasekmes (įskilimus, nuskilimus), siekiant pagražinti kreivus dantis. Laminatės gali visiškai atitikti natūralių dantų formą ir atspalvį.
 

O jeigu nėra visos eilės dantų, ar yra vilties, kad bus galima ne tik šypsotis, bet ir valgyti?


Tokiu atveju daromas sudėtingas lanko atraminis protezas – tai išimamieji dantų protezai. Jie gaminami liejimo būdu iš metalinio karkaso ir plastmasinių dantenų bei dantų. Išimamieji dantų protezai gaminami tada, kai nelieka galimybių protezuoti neišimamais protezais nei ant savų dantų, nei taikant implantacijos būdą.
Šie protezai prie dantų tvirtinasi specialiais lietais kabliukais ar įvairiais užraktais. Užraktų dėka lanko jie protezai tampa estetiški, t. y. nematyti apkabų, jie yra pakankamai stabilūs. Šie protezai panašia jėga veikia tiek atraminius dantis, tiek burnos gleivinę, taigi protezo jėga pasiskirsto vienodai, dėl to mažiau atrofuojasi kaulas ir gleivinė.
Dar viena galimybė yra plokštelės, jos dedamos ir tada, kai dar yra savų dantų ir kai burnoje nėra nė vieno danties. Plokštelės užima nemažai vietos, dėl to labai sumažėja burnos ertmė. Dalinės plokštelės, kabliukais tvirtinamos prie savų ar protezuotų dantų, jei dantų nėra, jos tvirtinamos prisisiurbimo būdu. Pagrindinis krūvis tenka gleivinei ir kaului, dėl to greičiau vystosi atrofija. Tačiau, palyginti su lanko atraminiais protezais, jos dažniau spaudžia, sunkiau kalbėti, nes sumažėja vietos burnoje.
 

Kuo ypatinga protezuotų dantų priežiūra?


Tinkamai nesirūpinant protezuotų dantų higiena, ant plokštelių, tiltelių ir vainikėlių, kaip ir ant natūralių dantų, kaupiasi apnašos, kuriose esančios rūgštys gali tirpdyti plastmasę, keramikos masę ar kitą medžiagą, iš kurios yra pagamintas vainikėlis. Taigi prižiūrėti protezuotus dantis reikia taip pat rūpestingai, kaip ir natūralius. Dantų pasta reikia gerai nuvalyti apnašas po tilteliais, aplink vainikėlius. Valoma du kartus per dieną – ryte ir vakare. Pastas reikia naudoti švelnias, su nedideliu abrazyvinių medžiagų kiekiu. Išimamuosius protezus vakare būtina nuplauti tekančiu vandeniu, kruopščiai, iš visų pusių ir tarpelius nuvalyti dantų pasta. Burną išskalauti antibakteriniu skysčiu. Protezą 15-kai minučių pamerkti į tirpalą su dezinfekuojamosiomis tabletėmis ir nuskalauti tekančiu vandeniu.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai