Dažna kūdikių odos problema – iššutimai

Iššutimais vadinamas odos sudirginimas, dažniausiai sėdmenų, kirkšnių, pažastų, kaklo raukšlių, vidinio šlaunų paviršiaus, užpakaliuko, t.y. tų vietų, kur odą dirgina prakaitas, šlapimas, išmatos, vystyklas ar drabužėliai. Iššutimus atsirasti skatina ir netaisyklinga kūdikio priežiūra, kai jis pernelyg šiltai rengiamas, retai prausiamas, „nekvėpuoja” oda.
 

Per 2–3 vaiko gyvenimo metus su šia problema bent kartą susiduria visi


Dažniausiai pažeidžiama 3–12 mėnesių amžiaus kūdikių odelė.
Vaikas negali pasakyti, kas jam yra. Nepatogumo pojūtį jis gali reikšti verksmu arba irzlumu, ypač pervystant. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į kūdikio nuotaikos pasikeitimus ir, kiekvieną kartą pervystant, atidžiai apžiūrėti odelę.
50 proc. iššutimų pastebima esant pradinei stadijai ir, tinkamai prižiūrint odą, išnyksta savaime per porą dienų.
Sunkesniais atvejais odos pažeidimų gali išlikti ir porą savaičių.
Pažeistų vietų oda parausta, pleiskanoja, gali atsirasti papulių-vezikulių arba pūslių, pūlinukų bei įtrūkimų raukšlėse, erozijų. Dažnai iššutimų sukeltas odos pažeidimas būna gana aiškiai apribotas, tačiau negydant ir didėjant pažeidimo plotui, skirtingų pažeidimų vietos gali susilieti.
Pavojingiausia, kad procesas gali komplikuotis antrine infekcija ir grybeliniu pažeidimu.
 

Svarbiausia yra kūdikio priežiūra


Tyrimai rodo, kad bėrimų rečiau būna kūdikiams, kurie pervystomi 8 kartus per dieną. Paprastai rekomenduojama pervystyti kūdikį kiekvieną kartą jam pasišlapinus ar pasituštinus, nes net menkiausias odos sąlytis su šlapimu ar išmatomis padidina dermatito riziką. Rizika tuo didesnė, kuo ilgiau odą veikia ekskrementai. Sauskelnių nereikia stipriai suveržti, kad oras laisvai judėtų. Dar geriau nurengti kūdikį ir 10–15 minučių paguldyti jį nuogu užpakaliuku ant pilvuko, pasukus galvytę į šoną. Denverio nacionalinės auklių akademijos koordinatorė Ann Price teigia, kad tokia iššutimų profilaktika pati veiksmingiausia.
Jei bėrimas ar iššutimai kartojasi, reiktų pakeisti sauskelnių rūšį.


Verta pasikliauti medikų rekomendacijomis: ne kartą Lietuvos ligoninėse – VUVL Neonatologijos klinikoje bei Pediatrijos centre, daugumoje akušerijos skyrių išbandytos švedų gaminamos „Libero” sauskelnės. Specialistai teigia, kad jos tinka ne tik sveikiems, bet ir sunkiai sergantiems naujagimiams, viduriuojantiems kūdikiams.
Vystyklus patariama skalauti silpname acto tirpale (1 arbatinis šaukštelis acto 1 stiklinei vandens).
Kūdikio patalynę būtina skalbti, negalima naudoti tik išdžiovintos, nes joje lieka odą dirginančio šlapimo.
Į vandenį, kuriame maudomas kūdikis, galima įberti nedaug kalio permanganato miltelių, kad vanduo pasidarytų švelniai rožinės spalvos. Kalio permanganatas veikia antiseptiškai, sumažėja infekcijos tikimybė.
Rekomenduojama naudoti tik specialius, kūdikiams skirtus skalbimo miltelius ir muilą.
 

Gydant sauskelnių sukeltą dermatitą labai svarbi taisyklinga mityba


Tinka šlapimą rūgštinantys maisto produktai: mėsa, žuvis, paukštiena, varškė, avižų dribsniai, ryžiai ir kt. Vyresniems vaikams galima duoti gerti spanguolių sulčių.
Patariama riboti šlapimą šarminančius maisto produktus: apelsinus, bulves, špinatus, morkas, karvės pieną.
Pastebėta, kad žindomi kūdikiai rečiau kenčia nuo iššutimų ir bėrimų. Manoma, kad tam turi įtakos natūraliai rūgštingesnis kūdikio šlapimo ir išmatų pH.
 

Lengvo pažeidimo atveju iššutimų gydymas nėra sudėtingas ir atitinka profilaktikos priemones


Dažniausiai pakanka pašalinti provokuojantį veiksnį ir naudoti išorines priemones: cinko oksido (tinkamiausia priemonė), hidrokortizono (sunkesniais atvejais) tepalą.
Nuolat pasireiškiant iššutimams, rekomenduojama natūraliai vystyti vaiką ir nenaudoti sintetinių sauskelnių.
Nerekomenduojama naudoti tepalų, kurių sudėtyje yra boro rūgšties, kamparo, fenolio, metilsalicilato ar jų darinių.
Tačiau kai kurių vaikų pažeidimai sunkūs ir sunkiai gyja. Esant poreikiui, dermatitas gydomas atitinkamais vaistais, atsižvelgiant į dermatito kilmę (bakterinis, grybelinis).

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

jule
2009-04-18 18:27
vaikiskos serveteles gerai jeigu tik vandeniu nuplauni tai odele visada parausta as uz ,na o kaip gydyt odele konkreciai nieko neparasyta
indre
2008-06-14 09:11
vaikisku serveteliu isvis nereiketu naudoti. o apie gamintojus galima ir taip rasti informacijos. cia bendras straipsnis apie sauskelniu berimus. manau, pakankamai issamus. cia ne referatas, o tik straipsnis.
jurga
2007-11-30 12:25
o as nieko cia gero neradau.tikejausi rasti naudingesniu patarimu
INGA
2007-01-31 18:53
GAILA KAD NERASOMA APIE VAIKU SAUSKELNIU GAMINTOJU FIRMAS,IR APIE VAIKISKAS SERVETELES. NES LABAI SUNKU JAS ISSIRINKTI IR BE TO NUO JU PRIKLAUSO KUDIKIU ODELE.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai