Išimamųjų dantų protezų priežiūra

Burnos ir dantų būklė susijusi su virškinamosios sistemos funkcionavimu ir, kaip pasekmė, – su bendra žmogaus savijauta ir sveikata. Odontologinei profilaktikai bei siekiui kuo ilgiau išsaugoti savus dantis skiriama vis daugiau dėmesio. Klaidinga manyti, kad protezuotų dantų nereikia nei gydyti, nei valyti. Priešingai: vyresnio amžiaus žmonėms dėl sumažėjusios seilių sekrecijos blogiau vyksta savaiminis natūralių dantų apsivalymas, ir tiek juos, tiek dantų protezus būtina tinkami prižiūrėti. Dirbtinių dantų bei jų konstrukcijų priežiūra tokia pat svarbi, kaip ir natūralių. Plačiau apie išimamųjų dantų protezų naudojimą bei priežiūrą pasakoja Kauno medicinos universiteto Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinikos burnos higienistė Jūratė Pauraitė.
 

Kaip tinkamai prižiūrėti burnos ertmę ir išimamuosius protezus?


Dantų plokštelę ar lanką vakare būtina nuplauti tekančiu vandeniu ir išvalyti specialiu šepetėliu, naudojant švelnią dantų pastą. Valoma iš visų pusių, taip pat – ir tarpeliai. Pasta ir minkštu šepetėliu išvaloma ir burnos gleivinė ir išskalaujama vandeniu arba specialiu antibakteriniu skysčiu. Protezą rekomenduojama 15 min. pamirkyti tirpale, kuriam paruošti naudojamos specialios dezinfekavimo tabletės. Po to protezas gerai nuskalaujamas tekančiu vandeniu.
Paprastai su protezu nemiegama. Naktį saugu ir patogu protezą (išplovus jį specialiu tirpalu) laikyti specialiame dėkle arba pamerkti į vandenį.


 

Ar, laikantis minėtų rekomendacijų, reikia burnos higienisto konsultacijų?


Nešiojantiesiems išimamuosius dantų protezus rekomenduojama du kartus ar kartą per metus apsilankyti pas odontologą ar burnos higienistą.
Specialistas įvertina, ar nėra gleivinės ir kaulo pakitimų, sukeltų protezo nešiojimo ar atsiradusių dėl netinkamos jo priežiūros. Tai gali būti alerginės reakcijos, gleivinės uždegimas, gleivinės nuospaudos, pragulos, deginimo jausmas, gleivinės nutrynimai ar išaugėlės. Ant protezų taip pat kaupiasi apnašos ir gali formuotis vadinamieji akmenys. Tai blogos higienos pasekmė. Tokiu atveju burnos higienistas juos nuvalo specialiomis priemonėmis.
Jeigu protezas ir burnos gleivinė valoma tinkamai, higienos specialisto paslaugų paprastai neprireikia. Tačiau nešiojant protezą ilgainiui gali prasidėti natūralus fiziologinis procesas – tirpti alveolinis žandikaulio kaulas. Kai protezas blogiau laikosi, galima naudoti specialų kremą, kuris gerai fiksuoja protezą prie gleivinės. Jeigu kaulas tirpsta intensyviai, dantų plokštelė turi būti koreguojama ar keičiama.
Dantys, esantys greta protezo, taip pat gali kisti, ypač jeigu jie nevalomi (gali išsivystyti periodontitas). Prie besiformuojančių akmenų (jų struktūra korėta) labai sparčiai limpa apnašos, kuriose daug mikroorganizmų, ir tai gali būti periodontito priežastis. Nereikia išsigąsti šių negalavimų. Jeigu kreipiamasi pagalbos, kai liga pradinės stadijos (kol dantys dar nekliba), galima padėti išsaugoti dantis, patarti, kaip juos prižiūrėti.
Profilaktinė patikra būtina. Odontologas ar burnos higienistas burną apžiūri ir gali anksti pastebėti patologinius darinius.
 

Kokie Jūsų patarimai nešiojantiesiems išimamuosius protezus?


Pirma, reikia kiek įmanoma geriau prižiūrėti savus dantis – tai jų ilgaamžiškumo sąlyga bei ligų progresavimo stabdymas.
Be dantų šepetėlio ir pastos, būtina priemonė – specialus tarpdančių siūlas, taip pat – tarpdančių šepetėlis, nes paprastu šepetėliu tarpdančių išvalyti neįmanoma. Tarpdančių šepetėlis ypač rekomenduotinas tais atvejais, kai tarpai tarp dantų yra palyginti dideli ar nusileidusios dantenos. Specialistas rekomenduos, kaip pasirinkti tinkamo dydžio ir formos šepetėlį, taip pat ir kitas reikalingas burnos priežiūros priemones.
Antra, protezą reikia valyti labai rūpestingai, kaip ir dar turimus natūralius dantis. Protezai valomi reguliariai po kiekvieno valgio ir vakare. Jei nėra sąlygų išvalyti po kiekvieno valgio, bent nuplaunami vandeniu, kasdien mirkomi specialiuose tirpaluose ir taip pat valomi specialiu šepetėliu ir pasta.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Aldona
2020-05-15 23:54
Aš jau penkta diena kai nešioju protezus ir džiaugiuosi, netrina ir baigiu priprasti. Didelis ačiū gydytojai Karolinai Radomskienei.
Laima
2017-03-03 12:27
O man tai isvis blogai ,protezas gali buti tiek burnoje kol kalbu ir valgau.veliau pradedu ziaugcioti ir turiu isimti proteza,visa laika juk nebusi su maistu ar kokiu saldainiu burnoje.Nezinau ka daryti ?
...
2015-03-11 16:45
Mano mamai dantistas patare miegot su isimamais protezais, nes dar yra pas ja dantu, o jie krypsta i sonus, deformuojasi ir paskutiniu metu viskas sustojo, o jai labai patogu, ji net nejaucia, kad burnoje svetimkunis, labai patogiai padare, nes dare pats dantu technikas.
Ričardas
2012-12-03 21:41
Laba, ar gali dėl dantų protezų nešiojimo taip smarkiai pūsti pilvą, ar tai kokia greta sėlinanti blogybė, nes visas kitas pūtimo versijas jau atmečiau,
jei tai gretutinė liga, tai kaip ją gydyti ir kur kreiptis, kad tuom įsitikinti?
Ačiū.
ONA
2011-04-08 10:19
NEIGALUS VYRAS.TARP DANTU IMONTUOTA ISIMANA PLOKSTELE.NESIDUODA ISIMTI IR MIEGA SU JA.ISEMIAU. ISVALIAU IR VEL IDEJAU.KIEK LAIKO JI BUBNOJE GALI BUTI NEISIMTA?GAL JAM PATOGIAU,SU JA?
Gabi
2008-05-06 16:28
Nju man dar nereikalingas...Bet senukams geras.
plokstelininke:D
2007-03-11 14:24
SIS PUSLAPIS TIESIOG SUPER!aciu kad ji sukurete,as nesioju plokstele ir esu VISKUO patenkinta,viskuo isskyrus viena..
na as kai ejnu daryti nauja plokstele tai kai matuoja ploksteles dydi tai duoda kazkokia kose ant sauksto...norisi vemt...bet a ar nera kitokiu budu?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai