Ar verta nerimauti dėl nemigos?

Miegas – viena pagindinių sąlygų, kad žmogus jaustųsi žvalus, darbingas ir nestokotų optimizmo. Tačiau įtemptas gyvenimo tempas, stresas, asmeniniai išgyvenimai neretai trukdo užmigti, o žmogus, net ir išmiegojęs visą naktį, jaučiasi irzlus ir pavargęs. Kada verta nerimauti, kokios nemigos pasekmės organizmui – apie tai kalbėjomės su KMU Neurologijos klinikos profesore Vanda LIESIENE.
 

Nemiga – tai nėra nemiegojimas vieną dieną


Nemiga yra tada, kai asmuo neužmiega ar blogai miega naktį, prabunda, o ryte nesijaučia pailsėjęs, ir visa tai tęsiasi ne trumpiau kaip tris savaites. Nemiga gali būti pirminė ir antrinė.


Pirminė nemiga yra tuomet, kai nėra jokių veiksnių, galinčių sukelti nemigą, pavyzdžiui, nieko neskauda, nėra temperatūros pokyčių, asmuo niekuo neserga ir nevartoja vakare vaistų, trukdančių užmigti.


Nevertėtų daug jaudintis dėl vieną naktį trunkančios trumpalaikės atsitiktinės nemigos, sukeltos streso ar emocinės įtampos. Jeigu kitą naktį galima išsimiegoti už praėjusią, vadinasi, tai normalu.


Labai svarbu, kad ta trumpalaikė atsitiktinė nemiga nesukeltų nerimo. Tokiu atveju žmogus pradeda galvoti, kad jis gali neužmigti ir vėl, o tokia būsena gali „įsukti“ nemigos mechanizmą. Todėl labai svarbu, kad žmogus suvoktų, jog vieną naktį nemiga niekam nekenkia.
 

Pirminė nemiga


Pastebėtas labai įdomus dalykas: jei žmogus yra labai liūdnas ir nebenori gyventi, vienos nakties nemiga gali turėti net teigiamą įtaką. Asmuo, praleidęs naktį su artimais draugais, išsišnekėjęs, ryte jausis daug geriau. Neleidimas žmogui miegoti vieną naktį pašalina depresiją ir mintis apie savižudybę. Tačiau kitais atvejais nemiegojimas vieną naktį situaciją gali net pabloginti.
 

Antrinė nemiga


Visuomet reikia išsiaiškinti, ar žmogus nemiega tik naktį, o dieną galėtų užmigti, ar, negalėdamas miegoti naktį ištisas savaites, negali užmigti net ir dieną. Pastaruoju atveju tai jau yra tikroji nemiga.


Antrinė nemiga pasireiškia tada, kai žmogus negali užmigti, prabunda naktį, atsikelia nepailsėjęs, bet nežino, kodėl, o dieną jaučiasi mieguistas – jis gali užmigti per paskaitą, važiuodamas automobiliu ar sustojęs prie šviesoforo, svečiuose pavalgęs. Tai yra nemiga su mieguistumu. Jei žmogus jaučiasi mieguistas dienos metu, o nakties miegas nevisavertis, galima įtarti dvi ligas: kvėpavimo apnėją arba neramių kojų sindromą.


Kvėpavimo apnėja yra tada, kai žmogus trumpam nustoja kvėpuoti. Nustačius apnėjos priežastį, pacientas yra gydomas, ir nemigos problema išnyksta.


Jei pasireiškia neramių kojų sindromas, žmogus paprastai jaučia, kad jis negali ramiai ilgą laiką gulėti viena poza, jam reikia judinti kojas. Kitas variantas – kai tėra pavieniai kojų judesiai, žmogus naktį spardosi, o ryte skundžiasi, kad yra nepailsėjęs, nuvargęs, blogos nuotaikos. Psichiatrai tokiu atveju skiria antidepresantų, o tai situaciją tik pablogina. Tokiu atveju reikėtų paklausti, ar asmuo nesispardo naktį, ar nejaučia ryte, kad jo kojos yra sunkios, tarsi jis ištisą naktį būtų spardęs kamuolį. Tuomet gydytojai tiria, ar žmogus neserga diabetu, neuropatijomis.


Tikroji nemiga gali būti ankstyvas depresijos požymis. Kada žmogus nemiega naktį, miegas nėra visavertis, smegenų sistemoje atsiranda sutrikimų. Labai dažnai būna taip, kad nemiga tęsiasi apie metus, o tada pradeda ryškėti kiti depresijos simptomai, pvz., valgymo sutrikimai, nuotaikos svyravimai, svorio kritimas.
 

Svarbiausia - miego kokybė


Neišsimiegojus vieną naktį, vertėtų savęs paklausti, kokie veiksniai tam galėjo turėti įtakos: gal buvo per karšta? gal trūko oro? ar nebuvo triukšmo? ar neprisivalgiau prieš eidamas miegoti? ir pan. Miego trukmė neturi reikšmės. Vienas žmogus gali puikiai jaustis visą gyvenimą miegodamas po šešias valandas, kitas – po dešimt. Tačiau miego trukmės pakitimas pora valandų į vieną ar kitą pusę (pvz., visą gyvenimą miegojus kasnakt po šešias valandas staiga pradedama miegoti po devynias) jau yra kritinis.


Metams bėgant miego trukmė gali kisti, ir tai yra normalu. Pavyzdžiui, vaikai iki 7-erių metų keliasi anksti, 12–16 metų paaugliai miega labai ilgai, o paskutiniųjų klasių moksleiviai bei pirmųjų kursų studentai priverstinai nemiega naktimis. Paprastai jie pradeda naktinį gyvenimą, nutraukia savo vakarinį miegą, dirbtinai sutrumpina jo trukmę, pakeičia bioritmą, todėl nebegali užmigti vakare. Tai yra didžiulis kenkimas savo sveikatai, kadangi, pakeitus miego ritmą, pasikeičia hormonų sistema, be to, slopinama imuninė sistema. Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, penkerius metus trunkantis miego sutrumpinimas dviem valandomis du su puse karto padidina mirtingumo riziką.


Miego kokybei be galo svarbu lovos patogumas, ypač vyresniems žmonėms. Vyresniame amžiuje atsiranda amžinių osteochondrozinių pakitimų, stuburo diskozės ir pan., todėl ypač svarbu lovos čiužinio kokybė. Geriausia, kad jis būtų fiziologinis, ne per daug kietas ar minkštas, be įdubimų. Dabar gaminami čiužiniai, kurie kinta atitinkamai pagal žmogaus kūno svorį – tuomet visiškai atsipalaiduoja raumenys, nebūna stuburo skausmų. Nes vėlgi – esant stuburo įtempimui, atsiras neramių kojų sindromas.
Vakare padėtų užmigti mėtų, melisų arbata, kelios valerijono tabletės, žolių preparatai. Jei nemiga, nevisavertis miegas ir nuovargio jausmas ryte trunka ilgą laiką, vertėtų kreiptis į gydytoją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nemiegaa
2018-03-15 03:02
O sakykit kaip tas miegas atrodo?
.
2016-08-15 22:28
Nežinau jau ką daryti. Užmingu 4-5-6-7 valandą ryto, o keliuosi 4-5 po pietų. Visą dieną jaučiuosi mieguista, žiovauju, bet naktį vistiek neišeina užmigti. Ką daryti?
bemiege
2015-01-04 00:01
Man nemiga kankina laaaabai ilgai.nakti nueinu miegoti tik puse trieju ar antra val nakties.dar plius keliuos prie vaiko tj nakty neisimiegu ir diena.tj gsli buti depresija? Nuotaika buna visokia
marta
2014-06-30 00:20
Kol negaliu uzmigt
Tai i fb ieik ir paklausk kvieskite daktaro
Studentas
2011-01-04 21:44
Buvau miego laboratorijoj visai nakciai, tikrai padejo prie priezasciu prieit, jie yra sapiegos ligonineje, Vilniuje
xx
2010-01-08 12:36
Esu baigusi masazo kursus, kelis metus praktikuojuosi masazo srityje. Atlieku gydomuosius bei atpalaiduojancius masazus uz aukas. Galiu pagelbeti zmonems po traumu ar turintiems kitokiu problemeliu. Dauguma sako, kad turiu stebuklingas rankas, tad kvieciu visus , norincius bent keleta gyvenimo akimirku pasijusti palaimingai :) Rasykite i masaz.edita7@gmail.com
adonis
2009-08-30 17:05
sutriko migas. ikalu pries miega vaistuku ”STILNOX” padeda, bet kas toliau bus neaisku. bijau, kad viena nakti nerastu issokusi pro balkona, nes ”stogas” jau vaziuoja. dar ta krize....
extra
2009-03-21 17:54
na, aš taip pat esu iš tų, kuriems tenka daug mokytis, o dar šalia ir dirbti, tai kai pusę nakties atlieki darbus, ar rašai studijoms ką nors, tai ryte atsikelti devintą, ar dešimtą tampa itin sunku, o juk reikia.. Pasiskaičiau straipsnių visokiausių, patarimų ir nuomonių forumuose ir irgi nusporendžiau Tonussan išbandyti - mat juk reikia kažkaip save atgauti ir normlaų darbingumo ritmą.. Taigi av, nuo kovo pradžios jau geriu kasryt šį maisto papildą, ir tikrai galiu drąsiai jam pliusą dėti - pajaučiau, kad net ir po sunkios nakties dirbant ar mokantis, ryte tampa lengviau atsikelti, o dar ir tikrai, streso apsauga gana gerai gerai veikia - žodžiu, ir energijos,ir žvalumo gavau su kaupu, nei tikėjausi. Pliusas tonussan!
kaya
2009-02-24 16:49
wow. tiek miego problemu. siuabas. seip patarciau pasidometi papildais. nes man tai padejo ”nukautuoti” stresa, kuris ir sukelia nemiga, mieguistuma rytais, jei keliuosi anksti, bei nuovargi po sunkiu darbu/mokslu. tonusankapsules skirtos studentams, aktyviai dirbantiems ir pans. augalines veikliosios medziagos uztikrina, kad jis visiskai saugus, negana to efektyvus.
Elektra
2009-02-13 21:27
As naktimis uzmigti daznai negaliu, ir niekas nepadeda. o rytais, tai reikia islikt zvaliai, i darba eiti, i paskaitas, ir nepervargti. tai mano issigelbejimas po tokiu naktu buna maisto papildas tonussan. tik jis efektyviausiai suteikia jegu, darbingumo lygi pakelia, o ir stresa sumazina
Gemini
2009-02-10 06:20
Dar sistas, priestai labai daznai-pastoviai jauciausi pavarges... 8atsikeles darbe 12val jau ziogavau o kokia 3-4val dienos jau vaiksciojau apsnudes. Grizes namo neretai kritau i lova ir miegojau iki pariciu ir taip diena po dienos... Tik isimegoti nepavigdavo, tai kaip vanduo geri geri o prisigert nepaviksta taip ir su situo megu man buvo kol nustojau miegot... Jauciosi siaubingai kai reikia vairuoti o tu jautiesi pavarges, akis pastoviai akina kiti automobiliai ir jauti kad reakcija labai prasta... Tiesiog bijau vairuoti, slidu iki darbo vaziot is uzmescio,masina galinga sportine neduok Dieve uzmigt ar neivertint situacijos...
Gemini
2009-02-10 06:13
Sakes... Truksta zodziu, nemiegu jau visa nakti ir tik poriciais atsijungiu... Galiu visa nakti vartitis, atrodo nu taip patogiai guliu dar suniuka pasiimu kuris taip saldziai visa nakti miega net nesujudedamas o as tik guliu uzsimerkes taip praeina valanda po valandos... Priestai miegojau (uzmigdavau) Kaip visi normalus zmones, 10:30 jau lovoje ir po 30minuciu miegu... Poto nustojau sapnuoti po kazkurio laiko rytais prabudes (prikeltas nes pats miegociau iki vakaro) jauciausi tarsi nemegojas visa savaite. O dabar vat jau pora menesiu isvis nemiegu ir tik poriciais ateina nuovargis ir atsijungiu... Jau draugai sako kad akis raudonos ir pavargusios, bet ka as galiu padarit neiseina man pailset... miegodamas nesispardau, miegu labai ramiai bet nepamiegu :( Nebezinau ko cia greptis...
žinau
2009-02-09 21:05
nemiga kartais kankina dėl vyrų prostatos sutrikimų. prostata išviešėti pradeda jau ankstyvo amžiaus. nors vyrai dar ir nejaučia simptomų, pravartu pasitikrinti, pasidaryti jau nebebaisius tyrimus ir gerti prostamol uno (žolinį vaistą). tik taip galime apsisaugoti nuo prostatos išviešėjimo, kuris būna ir skausmingas, pasireiškia dažnu šlaonimusi negausiai, ir netgi nemiga, kuri trukdo ir artimiesiems.
emilija
2009-01-13 01:04
as taip pat kankinuosi nuo nemigos. Jau daugiau kaip menuo. Gydytoja prirase tokiu ”vaistuku” nuo kuriu krenti kaip lapas 8 valandom, bet ryte jautiesi kaip narkotiku kokiu prigeres vakare. Nutraukiau grieztai po savaites, bet dabar 3 naktis pamiegu po to vel ne. Labai sudetinga gyventi pasidare.galvoju kaip cia toliau bus.
saule
2009-01-10 21:12
kas tos dvi savaites, as jau trisdesimt metu negaliu gerai issimiegot. Tai po vaiku sutriko mano miegas.
Kostas
2009-01-09 23:06
As labai sunkiai uzmiegu,kai bandau uzmigti man reikia kaskur 1-4 valandu, labai daznai atsikelineju naktimis,kaskur 3-6 kartus.Kas gali buti?
susirupines
2009-01-09 11:18
Nemigos priežastys gali būti tikrai labai įvairios. Mane buvo užknisęs dažnas šlapinimasis naktimis. kaip čia išsimiegosi, jei kas valandą reikia keltis į tualetą. Šiaip reklamomis nelabai pasitikiu, bet kai per TV išgirdau apie Prostamol uno, nutariau pamėginti. Vartojau apie tris mėnesius ir labai padėjo, dingo ir nemiga.
jura
2008-02-20 11:22
baigiu nupuset per ta neramiu koju sindroma..gal kas turit kokiu geru patarimu kaip juo atsikratyt?
gyvate
2007-09-27 21:12
kodel zmogus miega kas antra para?ka padaryti reikia kad jis miegotu kiekviena nakti?
AS
2007-05-25 19:30
O mane baigia pribaigti neramiu koju sindromas.
kolukiete
2007-03-17 09:29
Pas mane irgi labai panasios problemos, dar buna smagu kai isvis uzmiegu nakti, nors ir paryciaias.(:
Dabar gydytoja paskyre ”svelniu” vaistuku, tai tikiuos nepakenks man, o kai atsistatys ritmas, manau ir toliau saldziai miegosiu kad anksciau.Ir labai buvo sunku atsikratyt nerimo, bo vis masciau po keliu savaiciu nemigos, kad ir vel neuzmigsiu, visaip save itikinejau, kad uzmigsiu...tu uzmigsi....uzmigsi..o velnias, vistiek neuzmiegu.
agne
2007-01-06 15:31
beje, bandau ir pasivaikscioti, nuvargti pries miega, isvedinti gerai miegamaji, bet nesuprantu kas darosi kad negaliu uzmigti
agne
2007-01-06 15:29
mane jau 2 savaites kankina nemiga, t.y. uzmiegu tik paryciais, visa nakti prasivarciusi. negaliu uzmigt jei nors menkiausi garseliai girdimi. kadangi virs musu kaimynai yra triuksmingi ir eina miegot tik apie 1val nakties, tai as negaliu ir per juos uzmigti. geriau apaurina, padeda gerai, taciau tai vqistas, o as nenoriu ju vartot. vakar geriau valerijono, nepadejo.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai