Ar esate girdėję apie miego paralyžių?

Ar esate girdėję apie miego paralyžių?

 

Apie nemigą, lunatizmą, griežimą dantimis, kalbėjimą per miegus žinoma nemažai. Tačiau miego paralyžius vis dar kelia daugybę klausimų – kas apskritai tai yra, kodėl jis atsiranda ir pan. Apie tai plačiau pasakoja Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos gydytoja Raminta Masaitienė.

 

Kas yra miego paralyžius?

 

Visiškas kūno raumenų atsipalaidavimas (atonija arba fiziologinis paralyžius) miego metu yra natūrali kiekvieno organizmo būsena, ištinkanti paradoksinio miego (angl. REM) miego fazėje. Jos tikslas – neleisti kūnui judėti sapnuojant. Paradoksinio miego fazėje sapnuojant siunčiami nerviniai impulsai į raumenis ir, kad kūnas nejudėtų, jie yra blokuojami. Jeigu taip nenutiktų (kas ir būna tam tikrų miego sutrikimų metu), žmogus aktyviai dalyvautų savo sapnuose ir galėtų susižaloti pats ar savo lovos partnerį.

Miego paralyžius – tai negalėjimas pajudėti, kalbėti užmigimo (hipnogoginis miego paralyžius) arba prabudimo (hipnopompinis miego paralyžius) metu. Dažniau pasitaiko hipnopompinis miego paralyžius – kai prabusdamas jau esi sąmoningas, tačiau vis dar negali pajudėti.

Miego paralyžius yra priskiriamas paradoksinio miego parasomnijoms (parasomnijos – nenormalūs epizodiniai įvykiai miego metu). Dažniausiai nepavyksta pajudinti viso kūno raumenų, tačiau paralyžius kartais gali būti tik dalinis – sugebama pajudinti tik kojų ir liemens raumenis arba tik galvos ir veido. Miego paralyžiaus metu gali atrodyti, kad nebedirba net ir kvėpavimo raumenys, nors jie paprastai nepaliečiami.

Paprastai miego paralyžių lydi baimė, panika ar jos priepuoliai, prakaitavimas, virpulio jausmas, mirksėjimas, patankėjęs širdies plakimas, oro trūkumas ar kiti vegetaciniai požymiai. Dalis pojūčių (pvz., galūnių tirpimas ar virpėjimas) gali išlikti ir keletą minučių po įvykio. Kai kuriems kaip gąsdinančio miego paralyžiaus poveikio pasekmės išsivysto nemiga, nerimas ar depresija.

Miego paralyžiaus metu žmogus jau nebemiega, suvokia aplinką, yra sąmoningas ir visi6kai pabudęs, tačiau vis dar negali pajudėti. Paprastai miego paralyžius trunka mažiau nei 10 min., nors užfiksuota atvejų, kurių trukmė iki 30 minučių. Priešinimasis miego paralyžiui gali prailginti jo trukmę, o kito asmens prisilietimas gali jį staigiai užbaigti.

Labai dažnai miego paralyžių lydi haliucinacijos. Naujausi sisteminiai tyrimai atskleidė tris pagrindines haliucinacinių potyrių formas, dažniausiai lydinčias miego paralyžių: pirmoji susijusi su kažkieno buvimo šalia jutimu, antroji – su krūtinės užgulimu, oro trūkumu ir dusuliu, o trečioji – plūduriavimo/skraidymo pojūčiu (angl. out-of-body patyrimas).

Haliucinacijos kartais pasireiškia vaizdais, garsais, jausmais, jos yra labai tikroviškos ir gali įbauginti.

 

Kodėl atsiranda miego paralyžius?

 

Visų pirma, nustačius, kad žmogui iš tiesų buvo miego paralyžius, ištiriama, ar pacientas neserga narkolepsija. Tai – specifinė neurologinė liga, pasireiškianti mieguistumo priepuoliais dieną, katapleksija, haliucinacijomis prabundant ar užmiegant ir miego paralyžiumi. Sergant narkolepsija, yra iki 70 procentų tikimybė, kad bus ir miego paralyžius. Tačiau miego paralyžius gali pasitaikyti ir visiškai sveikiems žmonėms arba būti susijęs su tam tikrais kitais miego ar psichikos sutrikimais. Miego paralyžius gali pasireikšti sergantiesiems depresija, vartojantiems anksiolitikų (nerimą mažinančių vaistų), dažniau pasitaiko paaugliams, kadangi jų nervų sistema dar nebūna iki galo susiformavusi.

Sveikam žmogui sukelti miego paralyžių gali miego deprivacija (miego trūkumas). Provokuojantys ir dažnumą skatinantys veiksniai yra persimiegojimas ar neišsimiegojimas, nereguliarus miego budrumo režimas, nepatogi miegojimo padėtis (pusiau sėdomis, atsilošus ar pan.).

Atlikus epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad maždaug 3–6 procentai žmonių gali pasireikšti miego paralyžius.

Sunkiausia atskirti tikrąjį miego paralyžių nuo pseudoparalyžiaus, kai jis susijęs su isterine būsena ar depresija. Kai hipnogoginės/hipnopompinės haliucinacijos ir miego paralyžius susiję su nerimu ir/ar depresijos bei psichozės simptomais, raumenų paralyžius dažniau būna tik dalinis, pacientai gali pajudinti pirštą ar apsiversti.

 

Kaip elgtis pajutus miego paralyžių ir kaip jo išvengti

 

Jei prabudus jaučiamas miego paralyžius, pirmiausia reikėtų palaukti, atsipalaiduoti ir jam nesipriešinti, kadangi tai tik pailgintų jo trukmę ir sukeltų baimę. Rekomenduojama giliai kvėpuoti, nepulti į paniką, po truputį pradėti bandyti judinti galūnes. Jeigu tai kartojasi dažnai ir jei šalia jūsų miega kažkas kitas, reikėtų paprašyti to žmogaus, kad šis, pastebėjęs ką neįprasta, jus paliestų ar pajudintų – paralyžius gali staiga baigtis.

Po pirmo miego paralyžiaus pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją neurologą arba miego specialistą ir išsitirti, ar tikrai būtent jis buvo, išsiaiškinti, ar nėra kitų požymių. Tai įvertinęs specialistas patars, kaip elgtis toliau. Kaip minėta, tai galėtų būti tik vienas iš narkolepsijos, depresijos ar kitokių sveikatos sutrikimų simptomų.

Miego higienos taisyklių turėtų laikytis ir tie, kuriems nėra miego sutrikimų, kad būtų laiku užkirstas kelias jų išsivystymui.

Kiekvieną vakarą derėtų eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku, miegoti ne mažiau nei 7–8 valandas. Vengti alkoholio, kofeino, nikotino bent jau 3 val. iki miego. Reguliariai mankštintis bent 3 kartus per savaitę po 45 min. Ir tai neturėtų būti vėliau nei trys valandos iki miego. Nevalgyti sunkaus maisto vėlyvą vakarą, bet ir neiti miegoti peralkus. Pasirūpinti aplinka, kurioje miegama: joje neturėtų būti televizoriaus, kompiuterio, net telefono; ji turėtų būti kiek galima patogesnė – vengti ekstremalių temperatūrų, triukšmo, šviesos. Taip pat reikėtų įvertinti pogulių naudą – jie gali būti normali dienotvarkės dalis, tačiau kai kuriems kaip tik sutrikdyti normalų miegą, kadangi vakarais tuomet mažiau norisi miego ir pasidaro sunkiau užmigti.

Jei pasireiškia miego paralyžius, itin svarbu kiekvieną dieną miegoti eiti reguliariai. 5 valandos miego darbo dienomis ir po 12 valandų savaitgaliais sutrikdo miego budrumą ir gali paskatinti miego paralyžių. Taip pat ir bemiegės naktys bei nerimas gali būti miego paralyžiaus paūmėjimo veiksnys. Derėtų peržiūrėti ir savo darbo pobūdį – pavyzdžiui, vieniems tinka naktinis darbas arba darbas pamainomis, o kitiems prie tokio darbo gali būti bene neįmanoma prisitaikyti. Jei vargina šis sutrikimas, derėtų stengtis kiek įmanoma palaikyti tinkamą miego ir budrumo režimą, vengti stresinių situacijų ir per didelio fizinio krūvio.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

lina
2016-10-30 09:58
Tai buvo pats baisiausias jausmas koki tik esu patyrus savo gyvenime. Kiekviena karta galvodavau, kad mirštu ir niekas is pazystamu ar draugu nebuvo net girdeje apie tai ar butu galejo padet kazkuom. Turejau tuos miego paralyzius koki 10 kartu pries 12 metu, manau nuo streso ir raminanciu vaistu. Isvaziavau gyvent i kita šaly ,pakeiciau gyvenimo buda ir baigesi visi košmarai. Galiu pasakyt ,kad po tokiu kosmaru, vargu ar kas galetu mane isgasdint siam gyvenime(happy)
aivaras
2016-02-02 17:27
man ir buvo baisi istorija tik nesenai suzinojau,kad ne man vienma taip yra buve,bet mane lanke vienas ir taspats padaras bet stengdovasi likti uz galvos poto dar esu mates savo kuna atsisedau ir pamaciau save gulinti o as kaip siela buvau,butu ydomu pakalbeti su kitais zmonem kam taip buvo pasidalinti patirtimi,parasykit yzatxe@gmail.com
Ema
2015-05-07 09:38
Man miego paralyzius pirma karta atsirado kai buvau 7 metu. Jis kartojasi gal kas menesi, iki 12 metu budavo ramu, tiesiog suparalizuoja, o dabar visada su haliucinacijomis. Sianakt vel tai nutiko, negalejau pajudeti, girdejau kaip kambary kazkas snekejo ir gan ilgai, buvo baimes jausmas, bet buvau uzsimerkusi, nenorejau nieko matyti, tai tik girdejau. O kai pavyko pajudeti, nebegirdejau jokiu garsu, poto vel is naujo paralyzius ir vel vyru balsai ir taip max 4 kartus sianakt buvo. Man 16 metu.
As
2015-03-18 20:02
Jo ir man buvo atsikeliau bybis atsistojas sustinges zalias visas poto pamaciau kad nusileido ir atsikeliau zjbs jausmas .
jadvyga šimkiene
2015-02-20 20:35
Aš nuo pat vaikystės patiriu staigius miego priepuolius .Galėdavau užmigti net svečiuose prie stalo.daug kartu per dieną.Turiu neramių kojų sindromą miego metu sustingstu. Sapnuose, sapnuoju ir jaučiu, kad prarandu sąmonę,bet atrodo kad viska girdžiu ir matau tik negaliu pajudėti.
Tomas
2014-07-26 00:32
Man taip pat yra pasireiškę. Pirmą kartą galvojau, kad jau mirsiu :D nes negalėjau judėt, o kvėpavimas vis silpo(iš tiesų labai panikavau, manau dėlto ir atrodė, jog dustu).
Vėliau šitas paralyžius per pastaruosius metus yra pasikartojęs gal kokius 8 kartus, net nebeskaičiuoju.
Įdomu tai, jog jis pasireiškia tik tada, jei einu miegoti dienos metu, naktį niekada nėra buvęs.
Galvojau eiti pas gydytoją, bet nieko blogo jis man nedaro, haliucinacijų nematau, tiesiog pajutęs paralyžių atsipalaiduoju ir jis labai greitai, per 10-15 sekundžių atsileidžia. Patarimas kam dar taip nėra buvę, jei atsitiks - nepanikuokit. Aišku neatsiminsit šito komentaro tuo metu, bet tai svarbiausia priemonė, kuri palengvins paralyžių ar net padarys jį malonia būsena :)
Rasa
2014-06-07 23:19
Man yra kazkas panasaus nutike ne karta.Visada galvojau,kad man pradejo vaidentis.Pirma kart kai tai nutiko labai issigandau.Veliau pasikartojus dar karta net pati nustebau kaip nejauciau jokios baimes,greiciau buvo idomu,smalsu kas bus toliau.Po kiek laiko sita busena vel pasikartodavo,netgi nujausdavau kad taip nutiks,jausdavau baime,bet kartu ir save ramindavau,kad cia nieko tokio,nes niekuomet nieko panasaus nebuvau girdejusi.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai