Kūdikių odos priežiūra: ką turi žinoti mamytė

Tinkama priežiūra puoselėja sveiką, gydo pažeistą odą

 

Posakis „oda lyg kūdikio“ plačiai paplitęs. Taip apibūdiname tobulą, lygią ir skaisčią odą. Iš tiesų naujagimių odelė švelnesnė ir minkštesnė, tačiau kartu ir daug jautresnė nei suaugusiųjų ir tikrai nėra tobula. Kūdikiai apskritai labai trapūs ir pažeidžiami. Tad svarbiausias tėvų rūpestis – apsaugoti juos nuo agresyvių išorės veiksnių. Kuo ypatinga kūdikėlių oda ir kaip ją tinkamai prižiūrėti?

Konsultuoja Kauno Dainavos poliklinikos ir „Jaunatvės namų“ gydytoja dermatologė-kosmetologė Audronė Majerienė.

 

Kūdikėlių odos ypatumai

 

Oda – ne vien grožis, ji atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų, kurių pagrindinė – apsauginė. Ji saugo mūsų organizmą nuo kenksmingų išorės veiksnių (mechaninių, cheminių, šiluminių, įvairios spinduliuotės, pvz., UV). Be to, per odą kvėpuojame, ji palaiko kūno temperatūros balansą. Mažučio kūdikėlio organizmas ne visada turi jėgų kovoti su išorės pasauliu, tad jo oda nukenčia pirmiausia. Kodėl? Juk ir kūdikio oda susideda iš epidermio, dermos (tikroji oda) ir poodinio riebalinio audinio (hipodermos).

„Kūdikėlių oda labiau pažeidžiama visų pirma dėl to, kad jos epidermis, kuris ir saugo tikrąją odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio, yra daug plonesnis negu suaugusiųjų. Naujagimių odelės epidermis sudarytas tik iš 2–3 eilių raginių ląstelių, o suaugusiųjų epidermis jų turi dvigubai daugiau – šešias. Dėl to kūdikėlių odelė ir nėra tokia atspari. Epidermis, nors ir plonas, tačiau labai svarbus, nes yra pagrindinis apsauginis odos sluoksnis. Be to, ir dermos kolageninės ir elastinės skaidulos išsivysčiusios silpnokai, dėl to kūdikėlių oda dažnai būna rausva, persimato kraujagyslės, kapiliarai. Būdami arti odos paviršiaus kapiliarai greičiau sugeria įvairias iš išorės ant odos patenkančias žalingas medžiagas, dėl to kūdikių odą galima greitai sudirginti, pažeisti. Prakaito liaukos pirmus 3–4 mėnesius išvis nefunkcionuoja. Todėl kūdikiai greitai sušyla ir taip pat greitai atšąla, ir tai irgi gali dirginti odą. Riebalinis sluoksnis irgi yra nepakankamas, todėl mažylių oda dažnai būna sausesnė. Jei riebalinių liaukų mažai, oda greičiau džiūna, tampa jautresnė ultravioletiniams spinduliams. Visa tai lemia, kad kūdikių odos barjerinė apsauginė funkcija yra silpnesnė, nepakankama, o oda jautresnė ir pažeidžiamesnė“, – aiškina medikė.

Taigi, jeigu nuo pat pirmų dienų mažylių odelė nebus tinkamai prižiūrima, bėdų dėl jos būklės gali turėti net ir sveiki, anksčiau su odos problemomis nesusidūrę vaikai. Štai kodėl kūdikio odos priežiūra yra viena iš pagrindinių kasdienių higienos procedūrų.

 

Sveikos odos priežiūra

 

„Sveikų kūdikėlių priežiūra nėra sudėtinga, tačiau irgi reikalaujanti žinių. Pirmuosius mėnesius kūdikius reikia maudyti kasdien, sulaukusius 3 mėn. – ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę. Vandens temperatūra – 32–37 laipsniai. Virinti nereikia. Maudynėms reikia naudoti kuo natūralesnius produktus, kurie neturi parabenų (konservantų), dažiklių, kvapų, taip pat tokių medžiagų, kaip lanolinas, Peru balzamas, kurių dažnai būna kremuose ir kurie gali sukelti alergiją. Žodžiu, kuo mažiau sudedamųjų dalių yra preparate, tuo jis geresnis. Kūdikių higienai skirtus produktus reikėtų pirkti vaistinėje arba specializuotuose sveiko maisto ar ekologiškose parduotuvėse“, – pažymi gydytoja dermatologė.

Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes būtina apžiūrėti ir nuvalyti raukšlytes, jei reikia, patepti švelniu kremu ir palikti trumpam nuogą – kad odelė pakvėpuotų. „Sveikam kūdikiui reikėtų nupirkti vieną kremuką (emolientą) ir vieną priemonę, skirtą prausti. Geriausia – aliejų ar emulsiją, kuriuos galima pilti į vandenį“, – aiškina gydytoja.

Žiemą kūdikiui renkant kremą, kurį norėsime naudoti einant į lauką, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jo sudėtyje nebūtų vandens, nes vanduo esant šaltiems orams užšals ir tai, užuot apsaugojus, pažeis (dar labiau sušaldys) mažylių odą.

 

Probleminės odos priežiūra

 

„Jei atsirado turi odos pažeidimų – visų pirmą būtina kreiptis į gydytojus. Jokiu būdu patiems nepradėti vartoti jokių preparatų, ypač kurių sudėtyje yra hormonų. Labai riebiais kremais dažniausia tepti nereikia, nebent lokalius labai išsausėjusios ir pleiskanojančius odos plotus (pvz., už ausyčių ar pan.)“, – pabrėžia medikė.

Vietiškai seborėjinis dermatitas (galvytės pleiskanojimas) gali pasireikšti ir kai oda sveika. Kūdikių aknės – spuogelių, kurie atsiranda dėl to, kad motinos hormonų lieka naujagimio organizme, irgi išsigąsti nereikėtų. Jų nereikia ir gydyti (užtenka prausti lakišių nuoviru), nes jie praeina savaime per pirmą mėnesį. Didesnių problemų gali būti dėl sausos odos arba ligų, susijusių su odos išsausėjimu, pvz., atopinio dermatito, ichtiozės, žvynelinės (psoriazės), egzemos ir plokščiosios kerpligės. Dažniausiai odos polinkis sausėti yra įgimtas ir pasireikšti gali gana anksti, pvz., viena dažniausių bėdų – atopinis dermatitas – gali pradėti varginti jau pirmaisiais mėnesiais. Taigi jeigu odelė linkusi sausėti, priemones jai prižiūrėti reikia rinktis itin atidžiai.

Sausai odai prižiūrėti ypač tinka emolientai. Tai vandens ir riebalų emulsija, užpildanti tarpus tarp raginio ląstelių sluoksnio ir neleidžianti epidermiui išsausėti. Emolientai mažina pleiskanojimą ir niežėjimą. Jų sudėtyje dažnai būna humektantų – medžiagų, pritraukiančių vandenį. Būtent dėl to, kad humektantai pritraukia ir sulaiko vandenį, odos paviršius ir tampa lygesnis, pagerėja jos elastingumas, sumažėja pleiskanojimas.

Koks ženklas gali įspėti, kad pasirinkta odos priežiūros priemonė netinkama? Anot gydytojos, apie tai praneša odos paraudimas, bėrimai ar mazgeliai, oda gali pradėti šusti, šlapiuoti, ir tai labai padidina infekcinių odos ligų riziką. Tokie simptomai dažniausiai pasireiškia po 1–2 produkto naudojimo dienų. „Todėl niekada nereikia nauju preparatu iš karto tepti viso kūdikio kūno: reikia pabandyti lokaliai, ant kojyčių ar rankyčių“, – įspėja medikė.

 

Emolientai į vonią

 

Emolientų vonias gydytojai rekomenduoja tiek sveikai, tiek pažeistai odai prižiūrėti. „Yra sukurtos specialios emulsijos, skirtos kūdikiams. Jų įpylus į vonelę, vanduo tampa balzganas. Tokioje vonioje kūdikėlį reikėtų prausti 5–10 min., esant odos pažeidimams galima ilgiau – iki 15 min. Tačiau labai ilgai mirkti nereikėtų. Jokių kitų prausimosi priemonių daugiau naudoti nereikia. Kadangi emolientinė emulsija atkuria hidrolipidinį sluoksnį, riebina ir maitina odą, padengia kūnelį tarsi apsauginę plėvelę, sveikam vaikeliui po tokių maudynių dažniausiai jokių kitų priemonių ir nereikia. Be abejo, jeigu yra paraudimų kirkšnių, pažastų srityje ar kitur, jas rekomenduojama patepti nestipriu kremu ar emulsija. Vaikeliams, kurių odelė sausa, svarbu tai padaryti praėjus 3–5 min. po maudymosi, kol odelė dar drėgna, nes taip priemonės geriau įsigeria. Apskritai, jeigu oda sausa, emolientų reikia vartoti tiek, kiek reikia: netgi kelis kartus per dieną“, – aiškina gydytoja A.Majerienė.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Daivo--nex
2014-06-24 21:05
Kokias cia nesamones rasote !?
Oda tai tik atlieku, toksinu salinimo organas ! Kai sutrinka inkstu funkcija, per oda salinami vandenyje tirpus toksinai-nuodai, Kai kepenys nebesugeba isfiltruoti ir pasalinti is kraujo ir limfos riebaluose tirpiu nuodu - jie salinami per oda.
Tepalu tepliojimas -tai tik odos poru uzdarymas. Vienas uzdarysi -prasidarys kitos. Jus ka - norite paskelbti kara organizmo salinimo sistemai ? (hooray)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai