Vaikų atostogos be traumų

Pasiilgę saulės ir laisvės pojūčio, vasarą vaikai daug laiko praleidžia lauke. Jie mėgsta judrius žaidimus, be baimės pojūčio laksto riedučiais, dviračiais, riedlentėmis, karstosi po medžius, maudosi vandens telkiniuose ar šiaip ieško nuotykių. Aktyviai besidomėdami aplinka,  neretai patiria traumas ir kenčia skausmą. Nuo gegužės iki rugsėjo  vaikų traumingumas išauga apie 35 procentus. Dažniausios susižalojimo priežastys - griuvimai nuo sūpynių, lygiagrečių, medžių, tvorų bei kritimai nuo judėjimo priemonių: dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių. Vasarą būdingos pjautinės bei durtinės  žaizdos pėdų  srityje, nudegimai, kuriant laužą, nelaimingi atsitikimai vandenyje. Vaikai susitraumuoja, žaisdami komandinius žaidimus. Dalis sužeidimų lengvai pagydomi, tačiau, rimtai nukentėjus, tenka gydytis didesnę vasaros dalį.

Traumų charakteris priklauso nuo vaikų amžiaus. Iki 7 metų mažyliai yra žingeidūs, bet fiziškai nėra pakankamai stiprūs ir miklūs,  nejaučia baimės jausmo. Jie patiria buitines traumas namuose, sodybose bei užsigauna žaidimų aikštelėse. Iki 16 metų paaugliai nukenčia gatvėse, sporto aikštelėse, vandens telkiniuose. Jie siekia maksimumo, tačiau neįvertina   koordinacijos ir reakcijos greičio trūkumo. Paaugliai bręsta skirtingai. Kai žaidimų aikštelėje susitinka nevienodo  ūgio ir svorio žaidėjai, kyla didelė rizika jiems susižeisti.

 

Padidintos rizikos žaidimo vietos

Viena iš jų - vaikų žaidimo aikštelės. Jos traukia darželinukus ir jaunesniųjų klasių vaikus. Mažieji netyčia pasistumdo, pripila vienas kitam į akis smėlio. Tėveliai juos privalo budriai stebėti. Prieš sodindami  vaiką ant sūpynių, apžiūrėkite saugumą: sujungimo elementų tvirtumą,  virvių bei grandinės pritvirtinimą. Neleiskite vaikučiams suptis per ilgai, kad neapsvaigtų galva. Pratinkite prieiti prie sūpynių iš šono, netgi nubrėžkite ant žemės brūkšnį, kurį pavojinga peržengti. Įspėkite nešokti nuo judančių sūpynių, nesiūbuoti stovint. Karuselėse sukite vaiką į abu šonus iš eilės. Liepkite laikytis abejomis rankomis, nestoti ir nenušokti besisukant. Jei čiuožykla metalinė - patikrinkite, ar ji ne karšta, ar ne drėgni laipteliai. Mokykite atžalą kilti laipteliais, laikantis eiliškumo, čiuožti žemyn, kai ten tuščia, nučiuožus iš karto sprukti į šoną.

Mokyklinio amžiaus vaikai labai mėgsta judėjimo priemones. Lekiant paspirtuku, staiga stabdant, manevruojant, pataikius į duobę, pasitaiko kritimų veidu ar krūtine ant paspirtuko rėmo. Sumušamas veidas, krūtinė, perskeliami dantys. Vaikai privalo dėvėti šalmą, apsaugas, uždarus batus,nelėkti stačiais kalneliais.

Važiuojant dviračiu, dažnai pasitaiko traumos, kai rėžiamasi į nejudantį objektą: stulpą, medį. Tuomet galimi ne tik sutrenkimai, bet ir lūžiai. Įpratinkite vaiką dėvėti šalmą ir apsaugas, ryškesnius rūbus, specialias pirštines. Uždrauskite išvažiuoti į mašinų važiuojamą dalį ir lakstyti, kai tamsu ir šlapia. Nuolat tikrinkite „metalinio žirgo“ techninę būklę ir tepkite judančias detales.

Prieš išmokstant įvairių triukų riedlente, būtina įvaldyti bazinius elementus, ypač saugiai stabdyti, mažinti greitį ir suktis. Mokytis gudrybių tinkamiausias amžius- 11- 15 metų, parenkant tuščią, ramią, lygiai asfaltuotą aikštelę. Taisyklės: nesusidurk su kitais, neviršyk saugaus greičiu, kritinėje situacijoje- nušok, išmok teisingai griūti, nešiok apsaugos priemones ir tinkamus batus.

Kritimas atgal, judant riedučiais, gali baigtis stuburo trauma, nemokėjimas tinkamai stabdyti  lekiant nesaugiu greičiu gali baigtis veido, galvos kaukolės, šonkaulių, rankų bei kojų kaulų  lūžiais.

Vandens telkiniuose, net ir nedideliame gylyje vaikai gali užspringti ir paskęsti. Stebėkite mažylius. Įsitikinkite ar saugi maudymosi vieta, ar lygus dugnas, ar nėra stiklo šukių, ar tinkami vaiko maudymosi reikmenys. Nardymas- dar pavojingesnis užsiėmimas. Išaiškinkite vaikui, kad nerti  žemyn galva gali tik treniruoti žmonės, tai gali baigtis kaklo srities trauma.

Kaip gydyti žaizdas ir nubrozdinimus

Atsitikus nelaimingam atsitikimui, tėveliai turi imtis skubių pirmos pagalbos priemonių. Šiai misijai žinių bagažą būtina ruošti iš anksto.Itin dažna atžalų trauma- žaizdos ir nubrozdinimai.

Jei žaizda didelė ir kraujuoja, užspauskite ją švariu bintu, rankšluosčiu, nosine, švaresnio drabužio gabalėliu, blogiausiu atveju- ranka. Jei kraujuoja iš rankos ar kojos- pakelkite galūnę, taip į ją pateks mažiau kraujo. Vaiką paguldykite ir padėkite po kraujuojančia galūne paaukštinimą. Nenuėmus pirmo tvarsčio, žaizdą standžiai apriškite.

Jei vaikas įsipjovė palyginus švariu daiktu, pavyzdžiui, peiliu, ir plūsta kraujas, neplaukite žaizdos. Atsargiai apvalykite apie pjūvį  švariu vandeniu su muilu arba muilu ir vandenilio peroksidu, suvilgę vatos gabalėlį.  Tačiau jei pjūvyje liko purvo, išplaukite ir jo vidų.

Jei žaizda didelė ir kraujuoja daugiau kaip 10 minučių spaudžiant, jei žaizda veide (čia likę randai labai matyti), joje yra purvo, žemių ar svetimkūnis, jei žaizda gili, o odoje yra tik taškinės žymės, kreipkitės į gydytoją. Užkirskite galimybę vaikui pasigauti stabligę ar kitą infekciją.

Jei žaizda maža ir yra tik nubrozdinimas, nuplaukite pažeistą vietą po tekančiu šaltu vandeniu su muilu ar priešuždegiminiais tirpalais, vandenilio peroksidu. Uždėkite sterilų tvarstį ar švaraus audinio gabalėlį, jį pritvirtinkite pleistro juostelėmis. Jeigu sutvarstyta vieta pamėlo ar ištino, reiškia aprišta per standžiai. Kiekvieną dieną keiskite tvarstį. Nuriškite atsargiai, paskutinį sluoksnį nuimkite įpjovimo kryptimi. Taip mažiau išplečiami žaizdos kraštai. Jei žaizda patino ar paraudo- gali būti infekcijos požymis. Jei taip yra- kreipkitės į gydytoją.

Nudrėkstą kelį nuplaukite ir palikite žaizdą atvirą, kol užsidės šašas. Iškart aprišus tvarstis prilips ir jį nuimdami nulupsite ir uždžiūvusį šašą.

Šiltų ir linksmų atostogų jūsų vaikui. Ir, svarbiausia, atostogų be traumų!

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai