Pirmosios žindymo savaitės: krūtų priežiūros ypatumai

Tyrimai rodo, kad dažniausios žindančių motinų pirmųjų savaičių problemos yra skaudantys speneliai bei kietos ir skausmingos krūtys. Tad trumpai apie pačią pradžią, problemas bei galimus sprendimo būdus konsultuoja VšĮ „Mamos centras“ vadovė Živilė BALTRUŠAITIENĖ.
 

Pirmosios dienos


Apie 2–4 parą po gimdymo moteriai pradeda gamintis pienas, ir krūtys tampa kietos, karštos, ypač jautrios. Gali net pakilti temperatūra, tačiau taip tęsiasi ne ilgiau kaip 2–5 dienas. Šiomis dienomis svarbu kuo dažniau žindyti kūdikį ir ištuštinti krūtis. Jeigu tarp maitinimų jaučiate, kad krūtis tapo kieta ir skausminga, nelaukite, kol mažylis atsibus, – palaikykite pridėjusi ledo maišelį (ne tiesiai ant odos!), kad sumažėtų tinimas. Jei nepadeda, nusitraukite truputį pieno – bet tik tiek, kad palengvėtų. Nesistenkite nutraukti viso krūtyje esančio pieno, nes tuomet jo gaminsis dar daugiau. Šis pienelio nusitraukimas yra uždegimo profilaktika – nereikėtų vertinti jo kaip atskiro maitinimo.
Pirmąsias kelias dienas po gimimo kūdikėliai dažnai valgo trumpiau (10–15 minučių) nei vėliau, pradėjus gamintis subrendusiam pienui. Kūdikis neretai užmiega pažindęs tik vieną krūtį. Vėliau, įsibėgėjus pienelio gaminimuisi, kūdikis gali valgyti ir iš vienos, ir iš abiejų krūtų vieno maitinimo metu – nesistenkite laikytis griežtų taisyklių. Leiskite mažyliui parodyti, kaip žįsti jam geriausia. Jei pieno užtenka, kūdikis gerai priauga svorio, normalu, kad vieno maitinimo metu jis valgo tik iš vienos krūties. Tačiau jei jaučiate, kad antroji krūtis nemaloniai pilna, paskatinkite mažylį kiek pažįsti ir iš antrosios. Kitą maitinimą pradėkite iš pilnesnės krūties.


Pirmąjį mėnesį sveikas išnešiotas kūdikis paprastai žinda 8–14 kartų per parą. Pirmosiomis savaitėmis po gimimo, jei kūdikis ilgai miega, patariama jį žadinti ne rečiau kaip kas 4 valandas ir pamaitinti. Normalu, jei mažylis žinda kas valandą ar pusantros dieną bei keletą kartų naktį. Vienas svarbiausių požymių, kad naujagimis gauna pakankamai pieno, yra kaip dažnai jis tuštinasi ir šlapinasi: jei tuštinasi per parą ne mažiau kaip 3 kartus, o šlapinasi – 6 kartus ir yra maitinamas nemažiau kaip 8 kartus, galite būti rami, kad mažyliui pienelio pakanka.
Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ypač svarbu maitinti vaikutį ir naktį: laikas tarp maitinimų bus trumpas, ir krūtys nepersipildys. Taip pat svarbu išvengti pieno sąstovio, nes jis gali „peraugti“ į mastitą – krūtų uždegimą. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmuosius 6 mėnesius rekomenduoja mažylį tik žindyti – nereikia jam papildomai siūlyti nei vandens, nei arbatos, nei košės – visas reikalingas medžiagas jis gauna su motinos pienu.
 

Taisyklingas pridėjimas prie krūties


Taisyklingas pridėjimas prie krūties yra vienas svarbiausių sėkmingo žindymo aspektų. Nuo to, ar kūdikis teisingai apžioja krūtį, priklausys ne tik tai, ar jis pajėgs ištraukti tiek pieno, kiek jam reikia, bet ir krūtų bei spenelių būklė. Netaisyklingas apžiojimas yra dažniausia skausmingų spenelių priežastis, o nepakankamas krūties ištuštinimas gali baigtis krūties uždegimu – mastitu. Tad pateikiame teisingo krūties apžiojimo požymius:
· smakriukas liečia krūtį,
· apatinė lūpa išsivertusi,
· apžiota kuo daugiau apatinio rudojo laukelio,
· žindymo judesiai persiduoda į ausis.
Labai svarbu, kad naujagimis gerai paimtų krūtį ir galėtų pakankamai ištraukti riebaus pienuko iš krūties giluminių alveolių, netraumuodamas spenelio.
Pirmomis dienomis po gimdymo dažnai tenka žindyti gulint. Svarbu, kad pečių juosta būtų neįtempta, ranka atmesta taip, kad naujagimiui netektų nepatogiai gulėti ant rankos, perkreipta galvute. Todėl reikia patogiai atsigulti, po kaklu ir galva padėti keletą pagalvių.
Jei žindysite sėdėdama, reikėtų patogiai įsitaisyti lovoje ar krėsle. Atremti pečius, nes dėl įtemptos pečių juostos sutrinka pieno tekėjimas. Pasidėti atramą po alkūne (pvz., pagalvę), kad nenutirptų ranka prilaikant mažylį.
 

Spenelių priežiūra


Ką daryti, jei speneliai skausmingi ar sutrūkinėję? Dažniausiai speneliai sutrūksta, juos skauda, kai mažylis netinkamai pridedamas prie krūties. Jei speneliai tik paraudę ir jautrūs, bet nėra žaizdelių, užtenka juos dažniau palaikyti nuogus, palikti šiek tiek pieno ant jų po maitinimo bei dažniau keisti maitinimo padėtis. Jei spenelius skauda, galite prieš maitinimą ant jų trumpai palaikyti ledo (kaip minėta, ne tiesiai ant odos). Skausmas bus mažesnis, jei pradėsite maitinti mažiau skaudama krūtimi, o, ėmus tekėti pieneliui, perkelsite vaikelį prie jautriosios.
Jei speneliai įtrūkę ir žaizdoti, juos reikėtų gydyti kaip ir bet kurią kitą žaizdą. Suskilęs spenelis rodo, kad odai trūksta drėgmės. Drėkinantys tepalai bei kompresai (su lanolinu ar hidrogeliniai) ne tik sumažina skausmą, bet ir leidžia spenelio odai tinkamai sugyti, t.y. neleidžia susidaryti šašeliams. Geriausi yra tokie gydomieji tepalai ar kompresai, kurių nereikia nuplauti prieš maitinimą. Papildomai plaudama spenelius juos dar labiau dirginate, tad jie lėčiau gyja. Netiesa, kad suskilusius spenelius reikia tepti aliejumi ar vitaminu E. Aliejiniai preparatai nesusigeria į odą, jie lieka odos paviršiuje, taigi jos nedrėkina.
Kalbant apie kasdienę spenelių bei krūtų priežiūrą svarbu pastebėti, kad, priešingai plačiai paplitusiai nuomonei, nei krūtų, nei spenelių nereikia specialiai plauti ar nuvalyti nei prieš žindymą, nei po jo. Pakanka įprasto kasrytinio apsiprausimo po dušu. Krūtų ir spenelių odą kuo puikiausiai prižiūri jūsų pienas, kuris turi ne tik uždegimą slopinantį, bet ir drėkinamąjį poveikį. Po kiekvieno maitinimo palikite šiek tiek pieno ant spenelio ir laukelio aplink jį. Jei jūsų kūno oda labai sausa ir dažnai naudojate kūno kremą, pasistenkite, kad jo nepatektų ant spenelių (ir kartu jūsų mažyliui). Krūtis tepkite tik specialiais arba kuo mažiau kvapų bei konservantų turinčiais kremais ar losjonais.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai