Ar gali gydyti arkliai?

Paprasčiausiai: pasiilgau arklio, Jo protingų ir gerų akių. Norisi kažką sunkaus pavalkiot Arba šiaip - pasiganyt sykiu. J. Marcinkevičius Palangiškiai Jūratė ir Stanislovas Kungiai turi septynis žirgus. Pasak šeimos galvos, žirgas - tai puiki relaksacijos ir poilsio priemonė. “Kodėl gi turint laiko nenujoti pas kaimyną alaus išgerti?” - juokauja ponas Stanislovas. Mat tikrasis jo hobis - skraidymas, o žirgais daugiau rūpinasi žmona, jojimu susidomėjusi vaikystėje. Nors, kaip pati sako, rimta sportininke ji netapo, tačiau nėra tik mėgėja pajodinėti. Jūratė - veterinarijos gydytoja. Kai prieš kelerius metus po traumos ir stuburo juosmeninės srities slankstelio kompresinio lūžio nesiliovė skausmai, prisiminė, kad tokiais atvejais gelbsti... arkliai.
 

Jojimas padėjo


Chirurgas, su kuriuo moteris norėjo pasikonsultuoti, tik palingavo galva: jojimas, matyt, ir smegenis išpurto... Tačiau balne Jūratė sėdėjo jau po pusmečio, padrąsinta manualinės terapijos specialisto žodžių, kad visas pasaulis judėjimo-atramos aparato sutrikimus gydo ir šiuo metodu.
Kai Jūratė sužinojo, kad į Plungės rajoną iš Vokietijos sugrįžo Plechavičių vaikaitė Sibilė Veigel, gydomojo jojimo specialistė, dirbusi Vokietijoje ir JAV, išvyko pas ją kartu su savo žirgu. Sibilė, įvertinusi Jūratės jutimus ir skausmus, ėmė koreguoti sėdėseną balne. Gerų rezultatų ilgai laukti nereikėjo: vieną dieną Jūratė pajuto, kad nemaudžia nė vieno sąnario”!
 

Žirgas - reabilitologo talkininkas


Daugelyje užsienio šalių gydymas jojimu - hipoterapija (hippos (gr.) - arklys) - taikomas fizinei, socialinei ir psichologinei neįgaliųjų reabilitacijai. Jojimo indikacijos - tai insultas, išsėtinė sklerozė, galvos ir nugaros smegenų traumos, paraplegija ir netgi tetraplegija.
Hipoterapija skiriasi nuo kitų kineziterapijos rūšių. Pirmieji šį metodą prieš keturis dešimtmečius pradėjo taikyti vokiečių ir šveicarų specialistai. JAV mokslininkas Jennifer Bream teigia, kad šis metodas padeda ir šeimos nariams. Mat ligoniai tampa savarankiškesni, įgyja naujų bendravimo įgūdžių. Iki tol linkę užsisklęsti ir vengę dėmesio, jie tampa ryžtingesni, pajunta gyvenimo džiaugsmą. Ypač jauni žmonės vengia pašaliečių žvilgsnių, o būdami balne jie net siekia būti pastebėti. Neįgalieji kitaip pradeda vertinti tuos, kurie jiems padeda. Savo ruožtu tėvai, nesitikėję, kad vaikas taps savarankiškesnis, mato jį besidžiaugiantį. Pensilvanijos valstybiniame universitete jau du dešimtmečius dėstoma hipoterapijos disciplina, ruošiami bakalaurai. Anglijoje vykdoma neįgaliųjų mokymo joti programa, organizuojamos varžybos. Pastebėtas dvejopas hipoterapijos poveikis: neįgalieji įsitikina, kad gali judėti (nors ir ne savomis kojomis), o tai atveria kelius ne tik emocinei ir socialinei integracijai, bet ir fiziniam stiprėjimui. Dauguma neįgaliųjų, kurių judėjimo-atramos aparatas pažeistas, negali išlaikyti pusiausvyros, jiems keblu orientuotis aplinkoje. Mokslininkų įrodyta, kad šiems ligoniams taisyklinga sėdėsena balne yra saugi ir gydanti poza - jojimas mažina raumenų skausmą, padeda sugrąžinti judesių koordinaciją bei pusiausvyrą, gerina orientaciją, kraujotaką, virškinimą, skatina proprioreceptorių veiklą, o ritmingi judesiai koordinuoja nervų ir raumenų sistemos darbą. Sėdėjimas balne gerina kūno ir galvos padėtį, valdant arklį, kojų raumenų darbas “užgesina” stuburą kaip atramą veikiančias jėgas. Raitelio svorio centras subalansuojamas. Jo nebeslegia apie 70 proc. juosmeninei stuburo daliai ir apie 80 proc. krūtininei daliai tenkančio svorio. Judėjimo funkcijos kompensacija stimuliuoja galvos smegenų požievio pakitimus.


 

Reikia gražiuoju


“Mane domino arklių psichologija. Su žmonėmis jie bendrauja
kaip su lygiais: kviečia dūkti, bėgti. Žirgas yra
taip “draugiškai” mane stumtelėjęs, kad lėkiau penkis metrus! Įsišėlusį žirgą, kuris pasijunta esąs stipresnis ir didesnis už žmogų, ne kartą teko sutramdyti pastojant jam kelią. Šį veiksmą paprastai lydi adrenalino išsiskyrimas žmogaus organizme, - šypsosi Jūratė. - Padeda ir mušimas. Tačiau raitelis žirgą gali sutramdyti ir be pavadžio, ir be kamanų, vien tik kūno judesiais ir ženklais. Arkliai mėgsta ramų elgesį. Kalba su jais turi būti dainuojanti, ištęsiant balsius. Aš sakau “riiis-čiaaa!”, “ooopaa!”, ir jie paklūsta. Amerikiečių mokslininkas Monti Robertsas 50 metų praleido tarp mustangų, tyrinėdamas jų elgesį. Matydamas, kad žirgai labai priešinasi žiauriam kaubojų elgesiui, kartais net žūsta besipriešindami, jis išmoko “arklių kalbos”. Žvengimas - tai tik maža jos dalis. Svarbiausia - gestai. Jeigu kumelė - tabūno vadė - įžūliam eržilui turi pasakyti: “išeik!”, ji atsistoja prieš jį taip, kad jų galvos sudarytų statų kampą, ir žvelgia iš šono. Žirgas vykdo. Taip pat jis paklūsta ir tokioje pozoje esančio žmogaus komandoms. Kai savisauga nugali išdidumą ir žirgas nori grįžti į kaimenę, jis prisiartina ir atgręžia į tabūno vadę vieną ausį, šį gestą palydėdamas čepsėjimu. Vadė pasisuka į jį kairiuoju petimi, o žvelgia pro šalį, t.y. sako: “grįžk!” ir pakviečia sekti paskui. Eržilas eina nuolankiai nuleidęs galvą (!). Lygiai taip pat įsako ir žmogus, atgręžęs arkliui kairįjį petį ir žiūrėdamas tiesiai. “Arklių kalba” dar sustiprinama žmogaus balso komanda ir gestu. Galutinis susitaikymas - pačiupinėti visą žirgą, net ir kojas (ruošimas kaustyti), po to - pabalnojimas. 20-25 minutės - ir mustangas sutramdytas.
Jėga reikalinga ne žmogui, o arkliui. Protas - dažniausia atvirkščiai”.
 

Arkliai labai panašūs į žmones. Jie moka verkti ir pasiilgsta mamos


Kungių kieme šuo sukandžiojo kumeliukui koją. Šis gynėsi, ėmė spiegti ir verkti. Žirgelio skruostais ritosi ašaros. Jūratė prisimena:
“Žaizda stipriai kraujavo. Kumeliukas “kreipėsi” pagalbos: pats atkišo sužeistą kojytę... Kartą mūsų Žalvaris susižeidė akį. Man priėjus, žirgas tiesiog paguldė galvą į mano glėbį. Kai pasaulį išvydo Sarta, ji pateko tiesiog man ant rankų. Kumelaitė labai prisirišo prie manęs, rinkdavosi: eiti paskui mane ar paskui motiną. Netrukus motiną pardavėme, tada turėdavau sėdėti su “našlaite” aptvare, kad ji nesidaužytų, nesiveržtų pas mane. Įdomu, kad Sarta nebijojo triukšmingų vietų. Su ja eidavome į miestą pasivaikščioti, lipdavome laiptais, dairydavomės nuo tiltelių. Taip ji ieškojo mamos. Iš toliau pamatę žmonės išsigąsdavo: toks didelis šuo ir palaidas!”
Visuomet žmogus iš gyvulių laukia žmogiškos reakcijos ir elgsenos. O jie savaip išreiškia savo draugiškumą. Arklys nėra toks pataikūnas kaip šuo. Jis gali pastovėti šalia, ateiti, prunkšti, nueiti, vėl ateiti. Arklio šiluma ramina. Svarbus ne tik pats jojimas, bet ir žirgo prižiūrėjimas. Žmogaus emocijos irgi persiduoda gyvuliui. Atsiranda nepaprastai stiprus ryšys. Arkliai labai gerai jaučia žmogaus emocijas ir neretai išbando naujus jojikus. Sakoma: “Jeigu raitelis susinervino, jis turi lipti nuo žirgo ir nusiraminti”. Arklių ir žmonių širdies ritmas sutampa. Jie serga tomis pačiomis širdies ligomis: širdies blokada, aortos vožtuvų nepakankamumu. Jojiką arklio temperamentas taip pat veikia, todėl gydant hipoterapija, duetas parenkamas įvertinant ir vieno, ir kito charakterį.
 

Ar Lietuvoje bus taikoma hipoterapija?


Pasak Jūratės Kungienės, kuri yra viena iš Žirgų augintojų asociacijos “Vėjo aliūrai” steigėjų, yra labai daug žmonių, kenčiančių nugaros skausmus, tačiau norinčių jodinėti dar labai mažai.
Gydyti ir gydytis jojimu nėra paprasta, nors Austrijos ekonomistai ir teigia, kad gerai organizuota hipoterapija yra pigesnė nei hidroterapija. Reikalingi specialistai, kurie būtų ir medikai, ir žirgų sporto žinovai, ir psichologai. Mėgėjiškas darbas gali net pakenkti. Neįgaliųjų jojimui reikalinga speciali įranga. Arkliai turi būti ramūs, sugebėti suteikti jojikui pasitikėjimo jais ir savimi. Taigi kada ši gydymo metodika įsitvirtins Lietuvoje, galima tik paspėlioti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Moksleivė
2010-11-19 22:25
Nors dar tik mokausi vidurinėje, labai myliu žirgus, jie man brangūs nuo pat mažens, labai norėčiau su jais sieti savo tolesnią ateitį. Norėčiau sužinot daugiau apie šią terapiją ne iš interneto, o iš tų žmonių kurie jau su tai yra susidūrę patys. Norėčiau sužinot, kur galima tai studijuot.
studente
2010-02-24 22:06
mane zirgai domino nuo pat mazumes, nes jie visad buvo salia manes:) dabar studijuoju kineziterapija ir noreciau savo darbo metodika derinti su jais. manau lietuvoje tam yra dideles perspektyvos:)
xxx
2010-01-10 18:50
eilinė moteriškė nesusitvarkanti su savo šeimos problemom ir norinti gyvent ne pagal kišenę...vaikus tik psufabrikačiais maitinanti...o kad skolininkai tai tiesa,net paprasčiausių knygų nesugeba gražint
ogis
2009-06-19 14:39
patikėkit,ta ”burtininkė” tikra sterva.Išvilios pinigus ir liksi žmogus basas.O paskui apsines,kad nieko neįvyko.Jau kalbantis su ta boba reikia pasirašyti sutartį.
ona
2009-02-17 13:40
žmogau parašyk, kuo tie įdijotai/kungiai/užsiima.tai laivai su kroviniu plaukia pusę metų, tai dar kažkokį biznį suka ir vėl jiems kažkas nesumoka. Taip vilkina skolos atidavimą.Man reikia tos bobos tel.namų adresą žinau.200 km daugoka kaskart važiuoti.Ir noriu įspėti,tie žulikai vilioja iš draugų pinigus.
Virginija
2009-02-16 13:09
Sveiki, musu mokykla rengia kasmet gegužes menesi neigaliuju jojimo sporto olimpiada. Norintys dalyvauti ar susipaŽINTI kviečiame kreiptis į Šeduvos gimnazija.Norint aktyviai bendradarbiauti su hipoterapija organizuojanciais zmonemis.
Taspats
2009-02-05 10:20
ona aszinau kur ji randas :)
artejas
2008-12-10 22:21
siauliu rajone kurtuvenuose,yra zirgynas,ten vyksta neigaliu vaiku terapija su zirgais.treneres profesonalios.labai smagu ir tevams ir vaikams.uzsiemimai vyksta visus metus.kas netingit pasidomekit tikrai liksit patenkinti,jusu vaikams tik i nauda.zinau ka sakau nes patys jojam,turim neigalu vaika
ona
2008-12-08 14:12
man tie kungiai skolingi,gal kas gali parašyti jų tel.nes jie slapstosi,o kungienė išvis pakeitė nr.
Jurate
2008-10-23 21:34
Kiek zinau,Vilniuje ruosiama gan stipri hipoterapijos komanda,kuri jau greit zada pradeti legalu gydyma,pameginsiu gauti tel. numeri,jei kam reiktu
maduone
2008-07-08 16:02
gelbėkities nuo Kungių.Jie melagiai ir skolininkai(įtraukti į blogų skolininkų sąrašus)Jau baisesnių sukčių kaip J.ir St.Kungių tikriausiai Palangoje nėra.Ta ponia gryna aferistė,vyras prasiskolina,o ji naudojasi jo pinigais ir apsimeta nieko nežinanti.
jau greit
2008-05-03 11:08
Galimas daiktas pradesim teikti tokes gydimo paslaugas turime zirgina ir zadame tuo uzsiimti
guest
2008-04-15 14:17
Arkliai ne tik gali gydyti, bet ir gydo.
sandra
2008-01-15 14:07
labai gerai kad arklei gali kazka tai pagyditi . man labai patinka arklei ir labai noreciau pajodineti
angeliooke
2008-01-10 20:36
aš tik už tai, kad Hipoterapija būtu įteisinta Lietuvoje, nes duomiuosi jojimo terapija, ir kalbejau ne bendravau ne tik su Lietuvoje praktikuojanciais zmonemis,bet ir Slovakijos hipocentro atstovem, ir tikrai zinau kad hipoterapija padeda zmonems ;)
anonimas
2007-11-22 14:55
nu jo, zinoma, zirga galima sutramdyt svelnumu, bet reik TVIRTUMO, nes jie labai megsta uzlipti ant galvos.. o mustanga kad sutramdytu per 25min, tai juokinga... nors, aisku, yra stebuklu, bet ne tarp zmoniu, o tarp zirgu, kurie tikrai ramus, ir noriai pasiduotu zmogaus mokymams.
Laura_st
2007-10-21 20:58
dėmesio, informacija besidomintiems hipoterapija. 2007 10 27 Baisiogaloje vyks konferencija apie hipoterapij1 Lietuvoje. išsamesnė informacija www.siauliukolegija.lt
jurgita
2007-10-02 20:50
hipoterapija būtina mano vaikas neįgalus jis jodinėja ir tai suteikia jam daug gerų emocijų beje ir fizinė sveikata pagerėjo
as
2007-04-29 19:18
hipoterapija lietuvoje tikrai reikalinga.as pati joju ir galiu pasakyti kad jojimas tikrai padeda...atsipalaiduoji.pabendrauji su zirgu jie tikrai viska supranta.gera juos apkabinti.manau atsiras tokiu zmoniu kurie isdrys ismeginti hipoterapijos gydima ir lietuvoje...
onutė
2007-02-12 12:35
Hipoterapija butinai reikalinga. yra daug žmoniu su negalia, taciau ir sveikiems neprosali pajodineti, nes daug zmoniu nervuotu, nelaimingu. Tai padetu.
aj...
2007-01-28 20:11
gi tai nera mustangas..tas zirgas auginamas nuo mazens!su mustangais niekas neprasideda
slykstu
2007-01-25 02:42
bet kuriam zmogui suvokianciam siek tiek apie zirgus turetu buti slykstu skaityti si straipsny labai noreciau pamatyti straipsnio heroje bandancia jos minetais metodais sutramdyti mustanga per 20-25 minutes
aj...
2006-12-27 20:32
laura asturiu siokos tokios informacijo saie tai:)gal kas turit kontaksu su tais zirgynais kur taikoma hiporepija?
uz
2006-12-05 22:04
as irgi uz zirgus
aj.....
2006-12-03 20:19
zn manau kad tai lb svarbus dalykas..kuris tikrai turetu buti iteisintas..kodel negalime bandyti leisti daryti to zmoniems...juk jie nieko blogo nenori tik padeti...pati joju bet joju konkura...kai pradejau pajudau kokie zmones gali buti silti..as praeiu tai joti gavau savo oirmasias pamokas myleti ir viska vertinti...lb lb noriu ir tikiuosi kad hipoterapija bus iteisinta lietuvoje..kad turesim tokius zmones-specialistus,kurie tuo domesis ir megins padeti zmoniems...kiek zn db lietuvoj nera tokiu specialistu...ir lb tuo nusivyliua...bent jau tikiuos kad tie zmones kurie tuo uzsimineja ir zn ka jie daro..nes tai rizikaviamas zmogumi..juk zmogaus stuburas lb svarbus..ir galim taip pakenkti daugiau nei padeti....
slower
2006-11-22 16:24
Is patirties galiu pasakyti, kad arkliai daro stebuklus..jie padeda nusiraminti, moko mus myleti..jeigu ne jie, turbut nebuciau dabar tokia kokia esu. Ir arkliui visai nesvarbu kaip atrodai, kokios firmos tavo drabuziai ir t.t ir pan... jam rupi kaip tik kaip tu elgiesi su juo ir kiek nuosirdus esi. nuo arklio nieko nenuslepsi..arkliai mane ismoke gyventi.
Deima
2006-11-22 15:53
O as kaip tik manau, kad zmogus pavarges nuo miestu, streso ir kitos civilizacijos gali pailseti tik bendraudamas su gyvunais ir gamta....tada pareina pesimizmas ir piktumas...man zirgas fantastikai padeda atsiplaiduoti ir pailseti...
skeptikas
2006-11-21 15:22
maziau pikti ir pesimistai butumet, tai nereiktu nei gydymo arkliais, gelemis, metalu, akmenimis ar dar kokiais niekais.
Kai zmogus praranda zmogiskuma, tai jokie arkliai nebepades
laura
2006-11-06 19:27
gal kas turit kokios informacijos apie hipoterapija jei turite gal galite atsiusti!labai aciu
laura
2006-11-06 19:26
gal kas turit kokios informacijos apie hipoterapija jei turite gal galite atsiusti!labai aciu
aj.....
2006-10-31 14:45
taip manau kad hipoterapija turetu buti taikoma lietuvoje...manuak ad zmoniems reikia zirgo silumos..nesuprantutokiu zmoniu kurie priestarauja tam...as pati anksciau tuo nesidomejua..bet pradejua bendrauti su tokia pana..ir man pasidare tai idomu..linkiu kad hipoterapija givuotu lietuvojee..SEKMES
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai