Dėl netinkamos burnos higienos kenčia ne tik dantys

 Ką gi, pradėkime nuo, kas tai yra tinkama burnos higiena.

Na, labai trumpai – tai valyti dantis. Jeigu nevalai dantų, ne tik genda dantys, bet kyla ir dantenų problemų. Vadinasi, burnos higiena iš esmės yra dantų valymas, tai jau atsiliepia ir dantenoms, ir gleivinei.

Be kokių priemonių neišsiversime?

Privalomos priemonės yra dantų šepetėlis, pasta ir tarpdančių siūlas. Skalavimo skysčiai nėra tokie būtini.

Ar kramtomoji guma negali atstoti dantų šepetėlio ir pastos? Juk tik ir girdim esą kramtykit po valgio, ir dantys bus sveiki.

Dalis tiesos yra. Kramtomoji guma keičia burnos pH – iš rūgštinės ji tampa šarminė. Taigi guma neutralizuoja rūgštis, kurios atsiranda pavalgius. Taigi kaip pagalbinė priemonė ji yra veiksminga, bet tikrai niekada neatstos normalios burnos higienos. Ji tinka tada, kai nėra galimybių ar sąlygų pavalgius išsivalyti dantų.

Kas nutinka esant nepakankamai burnos ertmės higienai?

Per dieną danties paviršius pasidengia, mikroorganizmais, maisto likučiais. Visa tai sudaro danties minkštąsias apnašas. Nevalant ar neatidžiai nuvalius dantis, apnašos kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse, ties dantų kraštu, taip vystosi dantų ėduonies ir apydančio audinių ligos.

Dažnai žmonės skundžiasi dantų jautrumu, dantenų kraujavimu, jų paburkimu. Ar tai gali būti dėl netinkamos higienos, ar jau ligų pasekmė?

Ligos plyname lauke neatsiranda. Jeigu tinkama prevencija, jos ir nesivystys. O minėti požymiai jau yra liga – parodontozė. Aišku, negali sakyti esą nevalysi dantų, tai būtinai susirgsi parodontoze. Tačiau netinkama burnos higiena yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių. Kraujavimas dažniausiai yra dantenų uždegimo pasekmė, o uždegimą sukelia blogai nuvalyti dantys ir susikaupę akmenys. Jeigu minkštos apnašos ilgą laiką nenuvalomos, jos kalcifikuojasi ir sukietėja, tada virsta vadinamaisiais akmenis, kurie dantenas nuolat dirgina. Dantenų uždegimas plinta gilyn, pereina į kaulą, kaulas pradeda tirpti, ir dantys pradeda judėti ir kristi. Tai ir yra vadinamoji parodontozė.

Pasekmės tikrai nemalonios...

Taip. O reikia tik tinkamai prižiūrėti dantis. Aišku, yra ir kitų rizikos veiksnių, kai žmogus serga kitomis ligomis, kurios atsiliepia ir dantų būklei, tačiau tai jau reti atvejai.

O kodėl dantys tampa jautrūs?

Tai minėtų problemų tąsa. Jei atsirado dantenų uždegimas, prasideda kaulo rezorbcija, apsinuogina danties kaklelis, o toje srityje nėra emalio, todėl dantis pasidaro jautrus. Tai gali būti ne vien dėl blogo dantų valymo, bet ir dėl amžinių pakitimų, netaisyklingos dantų padėties dantų lanke. Per ilgą laiką ima vystytis vadinamoji dantenų recesija, tai yra būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties kaklelis.

Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kas 2-3 mėnesius, kodėl?

Pirmiausia todėl, kad juose prisikaupia bakterijų, t.y. tiesiog tampa nešvarūs. Kitas dalykas – susidėvi šereliai. Dabar yra visokių rūšių šepetėlių – smailėjančiais galais, turintys skirtingo ilgio šerelius, tai tokie šepetėliai ilgainiui nebegali atlikti savo funkcijos.

O šiaip vis dėlto atlieka? Verta tokį šepetėlį įsigyti?

Taip, tikrai atlieka. Aišku, tarpdančių siūlo gal ir neatstoja, bet prieiti prie visų danties linkių tikrai padeda. Pavyzdžiui, yra specialūs šepetėliai su gale pailgintais šereliais aštuntam dančiui valyti. Šiuos dantis paprastai sunku valyti dėl to, kad jie mažesni, kreivi ir pan.

Sakoma, kad tinkamai prižiūrėti dantis reikia išdygus pirmajam dantukui. Kuo yra ypatinga vaikų burnos higiena?

Kadangi vaikų burna maža, dantys maži, tai ir šepetėlio dydis skiriasi. O pirmuosius dantukus šepetėliu netgi nenuvalysi, juos tėveliai turi valyti marlyte. Kalbant apie pastą, tai esmė ta, jog maži vaikai nemoka burnytės išskalauti, išspjauti pastos, jie ją rija. O suaugusiųjų pastose yra daugiau fluoro. Tad jeigu vaikas kiekvieną dieną pastos nuris, gali išsivystyti fluorozė, kai dėl padidėjusio fluoro kiekio pažeidžiami danties audiniai. Vaikų pastos yra jiems pritaikytos, yra netgi pagal amžiaus grupes – nuo 0 iki dvejų metų, nuo dvejų iki šešerių. Kai pieninius dantis pakeičia nuolatiniai, vaikai jau būna pakankami dideli, moka skalauti. Tada galima ir suaugusiųjų pastas naudoti, tik galbūt mažesnį kiekį.

Ar ypatingesnė priežiūra po procedūrų? Pavyzdžiui, po akmenų pašalinimo?

Jeigu tai elementari procedūra, tai nesiskiria niekuo. Jeigu buvo labai daug akmenų ir matosi, kad vyksta uždegimas, arba akmenys valyti ne tik virš dantenų, bet ir po jomis, tada jau gali reikėti ir medikamentinio gydymo. Šiaip jau viskas tas pats – šepetėlis, pasta, tarpdančių siūlas, bet paskalauti jau reikėtų gydomaisiais tirpalais, o ne tais, kurie tik palaiko burnos higieną.

O ar skiriasi vyresnio amžiaus žmonių dantų priežiūra?

Na, skiriasi dėl to, kad ir dantų būklė ypatinga. Jeigu, sakykim, yra tiltai, tai reikėtų panaudoti irigatorius (kai dantys valomi pulsuojančia vandens srove), kurie labai gerai išvalo po tarpine tilto dalimi, kur šepetėliu pasiekti negalima. Jei įstatyti implantai, priežiūra turi būti ypač kruopšti. Tokia vieta jau priskiriama padidėjusios rizikos, ir jeigu tik liks minkštų apnašų, tuoj ims vystytis uždegimas, ir implantas gali net iškristi. Nes, kaip ir ant natūralių dantų, taip ir ant implantų kaupiasi apnašos, todėl vėlgi gali kilti dantenų uždegimas, kuris pasieks kaulą, o implantas juk yra kaule. Vadinamieji periimplantitai yra pakankamai dažni. Ir iš esmės didele dalimi jie atsiranda dėl to, kad burnos higiena nepakankama.

Skamba gana liūdnai...

Bet pirmiausia reiktų pagalvoti, kodėl to implanto prireikė, tai yra kodėl tu danties netekai. Aišku, negalima viskuo kaltinti tik netinkamos burnos higienos, bet tai tikrai labai svarbu. Be abejo, susideda ir kiti veiksniai, tokie kaip mityba, persirgtos ligos. Jeigu žmogus serga diabetu, sutrinka ir burnos kraujotaka, ir kaulas gali imti irti dėl ligos. Tada tiesiog reikia juos dar kruopščiau prižiūrėti. Jei, sakykim, paprastai pakanka dantis valyti ryte vakare, tai jau tokiu atveju reikia valyti kiekvieną kartą pavalgius.

O kaip dėl rūkalių? Kaip jiems prižiūrėti dantis? Ar veiksmingos yra rūkaliams skirtos pastos?

Na, jei kad ir kokia pasta išsivalę nueis parūkyti, tai dantys ir vėl apsineš. Net ir po profesionalios higienos jeigu daug rūkysi, tai greitai dantys vėl apsineš.

Taigi vienintelė priemonė gražių dantų norintiems rūkaliams – mesti rūkyti?

Taip, tikrai pati pirmiausia.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai