Ar tas vaikas mano?

Gimė šeimoje vaikas, auga, jau penkeri metukai, o vis dar nešneka. Tėvai jau apsiprato, kad Petriukas nebylys. Staiga, vieną dieną visiems pietaujant, Petriukas staiga sušunka: „Senelis!!!“. Po valandos – skambutis iš kaimo: senelis numirė... O vaikas ir vėl nebekalba. Po kelių savaičių naktį vėl Petriuko klyksmas: „Močiutė!!!“ Tėvai nustėro, nubėga į senelės kambarį – o ta jau atšalusi... Praeina keli ramūs mėnesiai. Tėvas sėdi kambary, skaito laikraštį, Petriukas kieme žaidžia. Staiga tėvas išgirsta Petriuko šauksmą: „Tėvelis!“. Visas perbalo, galvoja: viskas! Nusiprausė, apsivilko juodą kostiumą. Atsigulė į lovą, laukia paskutiniosios. Grįžta iš parduotuvės žmona, įbėga į kambarį pas vyrą: – O tu ko čia dabar gulinėji?! Greičiau kelkis, eisim į šermenis, kaimynas numirė... Anekdotas
 

Išaiškėja „raguotumo“ lygis


Į Santariškių klinikų Medicininės genetikos centrą kasmet kreipiasi daugiau nei pusė šimto vyrų, norinčių sužinoti, ar vaiko tėvas tikrai yra jis. 95 procentais atvejų kreipimosi iniciatoriai būna vyrai. Net ir gydytojas genetikas docentas Algirdas UTKUS leidžia sau pajuokauti, kad iš tiesų tik moteris (nors ne visada) žino, kas yra jos vaikų tėvas.
Pasirodo, vyrų nuogąstavimai turi pagrindo. Pasak docento, apie dešimt-dvidešimt procentų atvejų išaiškėja, kad besikreipiantieji augina ne savo vaikus. Kitaip sakant, kas penktas vyras yra smarkiai „raguotas“. Gydytojas patikino, kad panašus „raguotų“ vyrų skaičius egzistuoja ir užsienio šalyse. Tai tikrai nėra lietuviškas fenomenas.
Įtarimus vyrams dažniausiai sukelia namiškių pasakymai, kad vaikas nepanašus į jį, kartais draugai pašnibžda, kad, kol jo nebuvo, moteris linksminosi su kitais. „Kreipėsi šeima: sūnui buvo keturiasdešimt metų, tėvams per šešiasdešimt. Jie aiškinosi giminystę dėl palikimo,“ – prisiminė docentas A. Utkus.


„Tėvystės nustatymo tyrimai tampa populiaresni po tam tikrų
meksikietiškų serialų. Paprastai po to norinčių išsitirti skaičius padidėdavo,“ – šypsosi gydytojas genetikas A. Utkus.
Dėl tyrimo rezultatų dažniau piktinasi moterys. „Moterys kelia mums scenas. Kai išgirsta, kad vyriškis yra ne tėvas, jos užsipuola sakydamos, kad jos geriau žino, kas jų vaikų tėvas. Dar nebuvo nei vieno atvejo, kad mus pakviestų į teismą dėl to, kad mūsų rezultatai buvo neteisingi,“ – užtikrino Medicininės genetikos centro docentas A. Utkus.
 

Tyrimo atlikimo tvarka


Tėvystės nustatymo paslauga Santariškių klinikų Medicininės genetikos centre atliekama jau apie dešimtį metų. Siuntimo nereikia, tik reikia užsiregistruoti iš anksto. Yra paskiriama data ir laikas, kai turi atvykti asmenys, kuriems bus atliktas tyrimas. Tyrimo priežasties nurodyti nereikia.
Atvykti turi trys asmenys: tėvas pretendentas, mama ir vaikas. „Atskirai tyrimo nedarome, pavyzdžiui, jei nori išsitirti tik tėvas su vaiku. Techniškai tai įmanoma, tačiau tik tokiu atveju, jeigu vaikas yra pilnametis ir pats sutinka. Jeigu vaikas nepilnametis, negalime to daryti, nebent yra mamos sutikimas.“ Tyrimas trims asmenims kainuoja apie 700 litų.
Su savimi reikia turėti pasą. Atsakymo laukti teks iki mėnesio. „Atsakymo nesiunčiame, turi ateiti patys tiriamieji (ar vienas iš jų) pasiimti. Atsiimant taip pat reikia turėti pasą. Šios atsargumo priemonės dėl to, kad kartais būna bandymų apgauti,“ – sakė docentas.
Į klausimą, ar yra buvę, kad moteris atsivestų iš karto du vyrus, docentas nusišypso: „Iš karto kelių pretendentų moterys nesiveda, tačiau kartais centre apsilanko kelis kartus su skirtingais tiriamaisiais“.
 

Tyrimas nesudėtingas


Tyrimui imamas kraujas iš venos. Iš jo išskiriama DNR – genetinė medžiaga, toliau atliekami genetiniai tyrimai ir žiūrima, ar tas tėvelis yra vaiko tėvas, ar ne.
„Yra tiriami tam tikri žymenys. Žiūrima, iš ko vaikas gavo tam tikrą žymenį – iš tėvo ar iš mamos. Jeigu tam tikras žymuo yra vienoks, o pas pretendentą į tėvelį visiškai kitoks, vadinasi, vaikas ne šito vyro, vaikas šį žymenį gavo iš kito vyro,“ – taip sudėtingą tyrimą gana paprastai paaiškino gydytojas A. Utkus.
Atėjusiųjų klausiama, ar jų nesieja tolimesni giminystės ryšiai, pavyzdžiui, vyras yra tolimas moters pusbrolis. „Jeigu besikreipiantieji būna nors kažkiek artimi pagal giminystę, mes turime didinti tiriamų žymenų kiekį, kad tyrimas būtų kuo tikslesnis,“ – aiškino docentas. Tiriamiesiems yra pasakomas jų tyrimo kodas, jie gali pasiskambinti į registratūrą ir, pasakę kodą, sužinoti, ar jų tyrimas jau atliktas. Tada, atvykus į centrą, sužinomi tyrimo rezultatai. Registratoriai pavardžių nežino, – taip siekiama apsaugoti šią informaciją.
Santariškių klinikų Medicinos genetikos centras, tel.: (8~5) 2365 116

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai