Sveiki namai – sveikas žmogus

Mūsų namų mikroklimatas turi didelę įtaką sveikatai. Turbūt daugelis ne kartą esame pajutę, kaip, ilgiau pabuvus sausame kambaryje, pradeda džiūti akys ar kaip kambario drėgmė, atrodo, ima skverbtis į kaulus. O kokios aplinkos sąlygos žmogui tinkamiausios – sveikos ir leidžiančios jaustis patogiai? Patalpų mikroklimatą nulemia trys pagrindiniai oro veiksniai – oro temperatūra, oro drėgmė ir oro judėjimas. Specialistai yra nustatę, kokie jie turėtų būti namuose, kad būtų „kaip tik“.
 

Tinkamiausia temperatūra


Gyvenamųjų patalpų oro temperatūra turėtų svyruoti tarp 19–20 C.
Patalpoje, kurioje miegama, ji galėtų būti bent 2–3 C žemesnė, nes vėsus ir grynas oras pagilina miegą, pagerina poilsį, greičiau užmiegama.
Virtuvėje bei kitose patalpose, kur intensyviai dirbama, oro temperatūra taip pat turėtų būti bent pora laipsnių žemesnė.
Vaikų kambariuose temperatūra turėtų būti 20–22 C.
Nors sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, nerekomenduojama aukštesnė nei 23 C temperatūra, nes tokiose patalpose žmones pradeda varginti galvos skausmai, mažėja darbingumas, blogėja savijauta.
 

Oro drėgmė


Oro drėgmė turėtų būti tarp 40–60 proc. santykinės drėgmės.
Jeigu oro drėgmė didesnė, didesnis drėgno oro šilumos laidumas sudaro geras sąlygas sušalti, jei oras vėsus, arba perkaisti karštoje aplinkoje.
Be to, didesnė oro drėgmė sudaro palankias sąlygas įvairiems mikroorganizmams gyvuoti, o drėgmės kondensacija ant vėsesnių paviršių sudaro nemalonų drėgmės jutimo jausmą.
Esant mažesnei oro drėgmei, šilumos atidavimas laidumu smarkiai sumažėja, todėl ir oro temperatūra gali būti kiek žemesnė. Tačiau, intensyviau garuojant drėgmei nuo kūno paviršiaus, atsiranda odos ir gleivinių džiūvimo jausmas. Džiūdamos kvėpavimo takų gleivinės praranda barjerines savybes ir ilgainiui gali nebeapsaugoti nuo ore esančių mikroorganizmų poveikio.
Sausas oras netinkamas ne tik žmogaus sveikatai bei odai, bet ir augalams, gyvūnams, mediniams baldams, meno kūriniams, muzikos instrumentams.


 

Oro judėjimas ir švara


Oro judėjimas patalpose būtinas, nes, jeigu mes nejaučiame nors nedidelio oro judėjimo ar slėgio į mūsų audinius skirtumo, jaučiame tvanką, blogėja savijauta ir darbingumas.
Oro judėjimo greitis patalpose turėtų būti iki 0,3 m/s, tai nulemia mus supančio oro kaitą ir galimybę kvėpuoti švaresniu nei iškvėptas oru.
Patalpų oras yra daug labiau užterštas nei lauko. 1 kv. m. yra net 20 mln. dalelių, kurios kiekvieną kartą įkvepiant nusėda mūsų plaučiuose. Dažniausi patalpų oro teršalai – tabako dūmai, smalkės (arba anglies monoksidas), formaldehidas, kt.
Oro kaita padeda pašalinti iš patalpų įvairius teršalus, žmogaus dujas, dulkes ir mikroorganizmus. Todėl gyvenamosiose patalpose oras turėtų keistis ne mažiau nei 3 kartus per valandą.
 

Virtuvės vėdinimo ypatumai


Ypatinga ventiliacija yra būtina virtuvėse. Oro teršimo šaltinių virtuvėje yra daug – gamtinės dujos, visiško ir nevisiško dujų degimo produktai, maisto produktų degėsiai, įvairios maisto produktų atliekos, žmogaus dujos ir t.t. Oro kaita virtuvėje turėtų būti iki 10 kartų per valandą.
Natūralaus vėdinimo ortakiai pastatų virtuvėse turi būti atviri ir greta viryklių bei taršos šaltinių.
Daugiaaukščių pastatų viršutiniuose aukštuose natūrali trauka nėra efektyvi, todėl būtina naudoti dirbtinio vėdinimo ventiliatorius, kurie intensyviai keistų patalpos orą.
Teršalų kiekiui sukoncentruoti ir greitai pašalinti padeda garų surinkimo gaubtai virš viryklių. Tai neleidžia teršalams pasklisti patalpų ore ir patekti į kitas patalpas.
• Taupant šilumą patalpose kambarius geriau vėdinti trumpai intensyviai negu po truputį ilgą laiką.
• Svarbu neužstatyti šilumos šaltinių – radiatorių – baldais, nes tai trukdo šilumai sklisti patalpose.
• Spintas ar knygų lentynas glauskite prie išorinės sienos – tai padės izoliuoti patalpas nuo išorės temperatūros svyravimų.
• Nerekomenduojama pripildyti gyvenamųjų patalpų aibe baldų, ypač minkštų, kuriuose susikaupia daug dulkių.
• Optimalu įrengti spintas sienose, taip padidinant patalpų erdvę.
Kad žmogus gerai jaustųsi ir kvėpuotų grynu oru, jam reikia apie 50 kub. m oro per valandą. Įvertinant, jog vyksta natūrali oro kaita bent kartą per valandą, šis oro kubas, t.y. optimalus oro kiekis žmogui išbūti 1 valandą patalpoje, yra 25 m3. Pagal šį žymenį apskaičiuojami dirbtinės ventiliacijos pajėgumai patalpose atsižvelgiant į gyventojų skaičių.
 

Orą valyti galima ir oro valytuvais


Sharp oro valytuvuose įdiegta Plasmacluster technologija ir ypač efektyvūs filtrai naikina peršalimo, gripo virusus, namų erkutes, pelėsių ir kitų grybelių sporas, žiedadulkes, knygų dulkes, naminių gyvūnų plaukus ir kitus teršalus, alergenus. Taip pat kvapus, tabako dūmų mikrodaleles, formaldehido garus neprieinamiausiuose patalpos kampeliuose – po kėde, stalu ir pan. Oro valytuvai ypač rekomenduojami alerginėmis ligomis ar astma sergantiems žmonėms.
Plasmacluster technologijos veiks­­­­min­­­­gu­mą patvirtino mok­sliniai tyrinėjimai, ją atestavo daugelis mokslinių institutų pasaulyje – Japonijoje, Vokietijoje, Kinijoje ir kt. šalyse.
Parengta pagal http://distance.ktu.lt
 

SŽ rekomenduoja


 

Kaip sausą orą paversti gaiviu ir sveiku


Slogų ir troškų patalpos orą galima paversti gaiviu ir sveiku naudojant oro drėkintuvus.
Boneco ir Air-O-Swiss oro drėkintuvai ir oro drėkintuvai-valytuvai yra modernaus dizaino, patogūs, mobilūs ir garantuoja puikų oro drėgmės palaikymą patalpoje. Oro drėkintuvai gali būti šiltų ir šaltų garų, veikia išgarinimo ar ultragarsiniu principu. Elektroniniuose oro drėkintuvuose įmontuotas drėgmėmatis, automatinis drėkinimas. Ultragarsiniai oro drėkintuvai pasižymi ypač tyliu veikimu bei mažomis elektros energijos sąnaudomis.
 

Kaip išsirinkti kondicionierių


Perkant kondicionierių geriausia kreiptis į specializuotas firmas, kuriose pagal buto ir kitus parametrus parinks jums tinkamą.
Rinkdamiesi kondicionierių būtinai atkreipkite dėmesį į:
• Saugumą. Ventiliatoriaus mazgas ar bent elektros variklis turėtų būti patikimos firmos, turinčios nemažą darbo patirtį. Šiuolaikiniai kondicionieriai automatiškai išsijungia nustojus veikti ventiliatoriui – apsaugo nuo gaisro.
• Taupumą. Vėdinimo sistemos turėtų gaminti daugiau šalčio, sunaudodamos mažiau elektros energijos.
• Kondicionavimo galią. Tai šviežio oro kiekis kubiniais metrais, tenkantis patalpoje esantiems žmonėms per valandą. Jis apskaičiuojamas pagal kondicionuojamos patalpos grindų plotą arba pagal kambario tūrį. Geriausiai ją apskaičiuotų specialistas, turėdamas jūsų patalpų duomenis.
• Triukšmo lygis. Kartais ne visi gamintojai pateikia objektyvius parametrus, todėl prieš perkant verta įjungti ir paklausyti.
• Kaip išvalomas į patalpas tiekiamas oras (filtrų klasė ne žemesnė kaip EU 5, rekomenduotina EU 7). Ar galite filtrus pakeisti patys, nesikreipdami į servisą.
Be to, svarbu atkreipti dėmesį:
• Ar nesusidaro per dideli oro slėgių skirtumai tarp atskirų patalpų ir lauko (dėl to gali pablogėti atvirkštinė trauka, susidaryti skersvėjai tarp patalpų).
• Ar patalpose oras juda iš švaresnių patalpų į mažiau švarias, o ne atvirkščiai.
• Kaip patalpose oras paskleidžiamas (ar nesusidaro juntami skersvėjai ir ar gerai vėdinama visa patalpa).
• Į automatizavimą – kaip valdoma vėdinimo sistema.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Angelina
2014-09-22 10:42
Laba diena.(hi)Gyvenu Dubline,netoli juros(15 min autobusu),tai pas mus yra dregmes problema(weird).Gaila,kad jus nerasote apie toki gera daikta,kaip DREGMES SURINKEJAS(ok).Jis pas mus bute surenka per savaite apie 1 ltr vandens.Taigi daug...Santykine dregme stengiuosi palaikyti 50-60.Patarciau nusipirkti(super) pas ka yra per dregna. Pagarbiai Angelina.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai