Vėlyvojo nėštumo pavojai – realūs ar išgalvoti?

Pagal anksčiau egzistavusią balų sistemą (dabar ji nebenaudojama) buvo laikoma, kad moteris yra „pavėlavusi pirmakartė“, jei ji pirmą kartą gimdo vyresnė nei 30 metų. Pasaulyje ta riba, kada laikoma, kad pirmasis gimdymas šiek tiek vėluoja, yra 35 metai. Tai daugmaž visuotinai priimta riba. Optimaliu gimdymo amžiumi laikoma 20–29 metai.
 

Dabar vyresnio amžiaus būsimų motinų daugiau. Moterys pirmiausia siekia įgyti aukštąjį išsilavinimą, kopti karjeros laiptais. Išsivysčiusiose šalyse tai tampa problema. Danijoje pirmą kartą gimdančių moterų amžiaus vidurkis apie 29–30 metai, Lietuvoje apie 27 metus (prieš 10–15 metų buvo apie 24) ir turi tendenciją didėti.
Jei moteris jau kelis kartus gimdžiusi ir po to vyresniame amžiuje dar ir pagranduko susilaukia – viskas gerai. Problema, kai atidėliojamas pirmasis gimdymas.
 

Gimdymo vyresniame amžiuje pavojai


Pirmą kartą vyresniame amžiuje (ta riba, kaip minėta, laikykime 35 metus) gimdančioms moterims dažniau pasitaiko gimdymo jėgų silpnumas, ir gimdymo procesas gali strigti, dėl to jos dažniau operuojamos.
Pats vyresnis amžius savaime nėra kažkas, kas turėtų gąsdinti. Bet metams bėgant visos lėtinės ligos dažniausiai progresuoja ir todėl blogina nėštumo bei gimdymo prognozę.
Kraštutinis to pavyzdys – cukrinis diabetas. Jei moteris nuo vaikystės serga cukriniu diabetu, kiekvienais metais jos organizme vyksta pokyčiai, ypač kraujagyslėse. Kuo anksčiau ji gimdo, tuo trumpesnė ligos trukmė, tuo tie pokyčiai mažesni. Jei nėštumas atidėliojamas vyresniam amžiui, liga gali būti labai progresavusi, ir nėštumas gali būti pavojingas ne tik sveikatai, bet ir gyvybei.
Kitos ligos gal ne tiek progresuoja, tačiau sergant lėtine liga būklė negerėja, o tai turi įtakos ir nėštumui.
Vyresniame amžiuje moterys dažniau serga hipertonine liga, dažniau turi antsvorio, dėl to nėštumo metu kyla problemų.


Pavyzdžiui, sergančiosioms arterine hipertenzija didesnė įvairių embolinių komplikacijų tikimybė. (Beje, vyresniame amžiuje kojų venos ir savaime gali daugiau plėstis.) Jeigu venose susidaro krešulių, jie vėliau gali atitrūkti, nukeliauti per širdį į plaučių arterijas, užkimšti jas, taip atsiranda pavojinga plaučių embolija. Šių komplikacijų būna gana retai, bet metams bėgant tikimybė didėja.
Kaip ir tikimybė, kad moters gimdoje atsiras gerybinių auglių (miomų) – 35-metėms jų pasitaiko kur kas daugiau nei 20-metėms. Dėl jų gali pasireikšti įvairių problemų – didesnė kraujavimų tikimybė ir nėštumo metu, ir po gimdymo, miomos gali sudaryti kliūtį vaisiui užimti normalią padėtį gimdoje. Pavyzdžiui, dėl to, kad vaisius guli skersai, gali nutekėti vandenys, iškristi virkštelė ir pan. Jei mazgai didesni, ypač jei jie žemesnėse gimdos dalyse, moteris negali gimdyti natūraliais takais. Dėl minėtų priežasčių dažniau tenka atlikti cezario pjūvį.
 

Pagrindinė problema – genetinės ligos tikimybė


Tokios yra bendrosios nėštumo vyresniame amžiuje problemos. Vien dėl jų būtų galima net nekalbėti apie gimdymo pavojingumą – moterys tiesiog turi būti tinkamai prižiūrimos ir greičiausiai normaliai pagimdys. Mano praktikoje vyriausia pirmą kartą gimdanti moteris buvo 46 metų, ir viskas praėjo be jokių problemų, taip, lyg ji būtų 20-metė.
Blogiausia yra tai, kad vyresniame amžiuje labai padidėja chromosominių (paveldimų) ligų tikimybė.
18–20 metei tikimybė pagimdyti Dauno liga (tai pati dažniausia iš visų trisomijų) sergantį kūdikį yra beveik 1 iš 2000, 35-erių metų moteriai ši tikimybė maždaug 1 iš 220, 45 metų moteriai – 1 iš 30.
Kaip viskas vyksta? Kai iš paprastos ląstelės gaminasi lytinė ląstelė – kiaušiąlastė, vyksta skilimai, ir jų metu kažkodėl neatsiskiria chromosoma. Todėl kiaušialąstė turi dvi tas pačias chromosomas (šiaip turėtų turėti visų po vieną). Kai ji susilieja su vyriškąja ląstele, chromosomų pasidaro 3. Dažniausias variantas, kai yra trys 21-osios chromosomos – tai Dauno liga. Ji pasaulyje labiausiai žinoma todėl, kad iš visų kitų chromosominių liga yra pati švelniausia. Daugeliu kitų atvejų vaisius žūsta, ir moteris patiria persileidimą. Dauno ligos atveju pažeidimas pats mažiausias, todėl gana daug vaisių moterys išnešioja ir pagimdo. Sergantieji Dauno liga dažniausiai gyvena kelis ar keliolika, kartais net iki 50 metų. Jų protinis atsilikimas gana didelis, gali būti įvairaus laipsnio. Dažnai būna labai neatsparūs įvairioms ligoms.
Kitos ligos – tai 18 trisomija (trys 18-tos chromosomos) – Edvardso sindromas, 13-tos chromosomos trisomija – Patau sindromas. Šitie kūdikiai retai kada išnešiojami iki pabaigos ir dažniausiai, jei ir gimsta, žūsta per pirmąsias savaites ar metus.
Šie apsigimimai kur kas yra retesni. Jei kūdikio Dauno ligos tikimybė visoms moterims vidutiniškai 1 iš 950, tai Edvardso sindromo – maždaug 1 iš 10 000 – 20 000.
 

Tyrimai, nustatantys apsigimimų tikimybę


Yra tyrimo metodų – biocheminių, ultragarsinių ir histologinių (genetinių), kurie leidžia nustatyti vaisiaus apsigimimus.
Pradžioje reiktų patikrinti ultragarsu – juo maždaug tarp 11 ir 13 nėštumo savaitės galima pasižiūrėti, ar nėra skysčių sankaupos vaisiaus sprando srityje. Jei yra, moteris tikrai patenka į didesnės rizikos grupę ir ją reiktų tirti toliau. Tokioms moterims atlikus biocheminius tyrimus, invaziniam tyrimui atlikti jos atrenkamos dar tiksliau.
Jei šie tyrimai rodo, jog moteriai padidėjusi kūdikio apsigimimo rizika, dar atliekamas invazinis tyrimas.
Patekusiai į rizikos grupę moteriai pasiūloma atlikti invazinį tyrimą. Jei tai atliekama pačioje nėštumo pradžioje, paimama dalis choriono (iš jo vėliau formuojasi placenta) ir tiriamos chromosomos. Jei nėštumas jau 16–18 savaičių, imamas ne choriono gabaliukas, o vaisiaus vandenys – punktuojant pro pilvo sieną. Iš jų imama leukocitų, auginamos ląstelės ir tiriamos jų chromosomos.
Jei genetinį tyrimą reikia daryti vėlesniu nėštumo periodu, trečiąjį nėštumo trimestrą, kraujo galima imti tiesiai iš virkštelės ir ištirti chromosomas.
Šiuo atveju tyrimas užtrunka 3–4 dienas, kai imami vaisiaus vandenys – maždaug 3 savaites.
 

Ar reikalinga visuotinė patikra?


Kaip minėta, moterims, kurioms 35 m. ir daugiau, tikimybė pagimdyti vaiką, sergantį Dauno liga, maždaug 10 kartų didesnė nei 25-metėms, bet moterys iki 35 metų pagimdo 2/3 visų sergančiųjų Dauno liga (dėl to, kad gimdančių šiuo laikotarpiu daugiau nei vyresniame amžiuje). Tad natūraliai kyla klausimas, ar nereiktų visuotinės patikros. Daugelyje Vakarų šalių ji atliekama. JAV, Didžiojoje Britanijoje ir daugelyje kitų išsivysčiusių šalių visos nėščios moterys, vyresnės nei 35-erių (Nyderlanduose šis amžius – 36 metai, Prancūzijoje – 38-eri), laikomos priklausančios padidėjusios rizikos grupei ir tiriamos itin išsamiai. Pirmojo nėštumo trimestro pabaigoje atliekami du tyrimai. Vienas – tiriama ultragarsu, ar nėra skysčio sankaupų vaisiaus sprando srityje, ir antra, atliekamas biocheminis tyrimas. Pagal jų duomenis sprendžiama, ar reikia atlikti invazinį tyrimą. Jis atliekamas, kai apsigimimo tikimybė yra didesnė kaip 1:200.
Reikia nepamiršti, kad genetiniai tyrimai yra invaziniai ir gali turėti komplikacijų. Pavyzdžiui, imant dalį choriono, persileidimo tikimybė siekia iki 2 proc., imant vaisiaus vandenų – maždaug 1 proc. Tad prieš juos atliekant būtinai reikia pasverti jų naudą ir riziką. Pagaliau tai yra pačios moters pasirinkimas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mano vaikas
2012-11-28 23:42
padaro tyrimus Dauno sindromui nustatyti , ir kas ... nieko nebepakeisi ... kokia prasme darytis tai , moketi pinigus , neskaiciuojant prarastus nervus belaukiant arsakymo... ka tai pakeis ... ar kam pasikeite gyvenimas ..
lina
2011-11-15 17:11
o kas jeigu tyrimai parodo apsigimima?ka tada siulo gydytojai,aborta?
Fausta
2011-05-16 09:35
Man 31, gimdziau 30m.vaikas gime su Dauno sindromu.Pirmas seimoje.Pikta,kad ginekologe nerekomendavo genetiniu tyrimu,nors pati klausiau ar tikrai nereikia.Kadangi jokiai rizikos grupei nepriklausiau,sake nereik.Deja ir be rizikos grupes vaikai gimsta su DS.Pati eu neui rukanti nei gerianti.Visa nestuma prisiziurejau:maistas be E, joga, baseinas ir t.t.Vaikelis buvoplanuotas.As labai noreciau,kad daktarai rekomenduotu ar net privalomai padarytu genetini tyrima.Nes apsigimes vaikas visos seimos skausmas visam gyvenimui.
dovile
2011-04-18 15:45
kas buna jei sako kad vaikui yra blogai su stuburu yra tarpelis?
aurita
2010-07-19 16:27
man jau 37 metai,laukiuosi ,ar viskas gali būti gerai ,patarkite gal kam taip nutiko.
Asta Laurai
2010-04-20 10:38
kur jums patogiau, ten ir kreipkitės, juk tyrimai tokie patys, kokių dar rekomendacijų...
Laura
2010-03-24 22:55
Gal kas gali parekomenduoti kur galeciau pasidaryti genetini tyrima Kaune ar Vilniuje?Dekui
maze
2010-03-03 13:18
mano mergaitei yra kornelia de lange sindromas itariamas,gal kas susidure su tokiu atveju?
dinaarm
2010-01-18 15:39
man amniocenteze dare vladas gintautas,turiu itarima kak jos metu buvo pataikyta su adata i vaisiu,del to naujagymiui ant pakausiuko liko didele raudona kapiliarine deme su durio zyme
asta
2009-09-10 13:47
Man 34 metai. Vyras tiesiog išprašė, kad gimdyciau jam antrą vaiką. Prieš pusę metų turėjau persileidimą 9 savaicių. Dabar vėl pastojau...bet bijau tai siaubingai! Net nežinau ar gimdyti ar bėgti darytis valymą....Ar brangūs tie genetiniai tyrimai? O jai juos daro tik 2 trimestre, tai kas iš to? Juk vaikas jau visviena gims, tik tiek , kad jau žinia bus , kad gims nesveikas:( Ai kam cia man tos rizikos nežinau....:(
Jolita
2009-02-06 18:45
man 35 m. 15 sav ir 4 dienos tyriausi pas genetika. Echoskopas parode, kad viskas gerai. vaikas vystosi normaliai. Atlikus kraujo tyrima pasake, kad yra rizika 1:37 rizika dauno sindromas. Ar tai didele rizika? darys vaisiaus vandenu tyrima. Aciu.
velniukste
2009-01-08 19:59
man 38 metai siandien suzinojau kad pastojau pasimeciau nezinau kaip elgtis nes vyras serga cukriniu diabetu ir psoriaze kazin ar nera pavojaus kad gali buti apsigimimu gal kas susidurete su tokia beda parasykit prasau.siaip man tai butu ketvirtas vaikelis tik anu kitas tetis buvo o toje santuokoje pirmas jam
regne
2008-12-27 11:24
sveiki ,man 30m,su vyru nusprendem tureti vaikeli jam 43metai ,ar negresia kokie issigimimai? ,kiek zinau as sveika ir vaikeli turet galiu ,jo kraujo grupe minusine ,mano pliusine ,bijau issigimimu ...viena mergyte turiu jai jau 8metukai ,cia nuo kito vyro... ar 43 metu vyras dar pakankamai vaisingas ... labai laukiu atsakymo...
Laura
2008-04-18 16:28
sveikos.cia kazkuri mamyte klause apie komplikacijas.tai va,man ispanijos daktarai pasake tiek kad gali patekt oro,gali but uzkretimas,jei membrana ar ka ten palies gali ivykt persileidimas,bet as dariausi,nes itaria mongolizma(dauno ligos rusis)snd 3diena po tyrimu bet pilva dar skauda:/tikiuosi viskas gerai bus mano vaikeliui:*
mama 40
2008-03-27 14:21
Mano pirmas sunus gime su Dauno liga,ji gimdziau budama 22metu,antras berniukas sveikas, trecia dukryte pagimdziau budama 40 metu,aisku irgi tyriausi genetikos centre.Kaip jau dievas panores,tam ir duos isbandyma auginti dauniuka(jis toks pat vaikas kaip ir sveikieji)
Man36
2008-03-20 14:47
Turiu klausimą esamoms ir būsimoms vyresnėlėms mamoms - ar teko išnešiot ir pagimdyt be skydliaukės, t.y. kai ji išoperuota???
JURATE
2008-03-17 13:35
ar daryti amniocenteze yra labai skausminga?
lina
2008-01-30 13:14
papildau;man jau 35m.turėjau persileidimą ir manau,kad pati labiau pakenkiau sau.kai pastojau,maniau,kad jau per sena,visokių apsigimimų prisigalvojau,pradėjau nervintis,naktim nemiegot,verkt ir turiu pasekmes dabar
lina
2008-01-30 13:08
mažiau reikia imti į širdį viską ir viskas bus gerai.nervai labiau kenkia vaikeliui,nei tie tyrimai.
Inga
2007-12-28 14:00
Man 32m kraujo tyrimai parode trisomijos 21 rizika yra virs ribos.Kazin ar tai labai blogai?Atsakykite Aciu
Inga
2007-12-28 14:00
Man 32m kraujo tyrimai parode trisomijos 21 rizika yra virs ribos.Kazin ar tai labai blogai?Atsakykite Aciu
busima mamyte
2007-11-10 21:45
noreciau jusu paklausti as dariausi ultrogarsa man 12 saviciu vaikutis isivistes gerai labai judrus ,bet vaikelio sprando rauksle 3mm ar tai labai blogai ,as esu usieni tai nezinau ka daryti paeme krauja tyrs .man 25 metai ir pirmas vaikelis .
Saule
2007-10-20 14:16
man 28.kraujo tyrimai parode trisomija 21= 1:200.tyre vaisiaus vandenis,atsakymo rezultatai po triju dienu buvo-geri,bet kiek zinau galutiniai rezultatai yra po 2-3 savaiciu..bet man niekas daugiau nebepaskambino bei nepranese(nors sake,jei kas negerai-pranesime),o pati skambinti nebenorejau)kiti ultragarso tyrimai rode,kad v iskas gerai,bet nerimas taip ir likes sirdyje..o gal rezultatai pasikeite,tik negalejo su manim susisiekti ar pan...
saulė
2007-09-08 22:15
sveikuten noriu atsakyti tai mamytei kuriai blogas kraujo tyrimas. Nes ir man trisomijos kraujo tyr rodė 1:50, bet kakalo raukšlė buvo normali dar ir kitu vyresniu mamayčių pasiklausiau beveik visų kraujas buvo blogas. taigi nenusigask, nes man 42m ir jau 33savaites dabar jau mato ekoskopiškai kad viskas gerai. Tyrimų irgi iš vaisiaus vandenų nesidariau nors primygtinai rekomendavo
idomu
2007-08-21 23:58
man 40 metu,15 savaiciu,ecoskopija parode ,kad viskas gerai,vaiko sprando rauksle 1,2,o kai padare karaujo tyrima(dvigubas ir trigubas testas)trisomija21=>1:50.kaip suprast/ar cia lb blogai ,rekomendavo amniocenteze,velniskai pergyvenu!del visko,o ypac brangus man vaikelis! kaip pasielgti?daryti ta paskutini tyrima,o kas po to?kokia rizika?o kas,jei kas atsitiks (komplikacijos pvz)visuose straipsniuose analogiskai =tik davai daryk tyrimus<o apie rizika ir atsakomybe visur ne daugiau kaip du zodziai!!!noretusi placiau,issamiau ir apie komplikacijas!!!!lb laukiu atsakymo!!!
idomu
2007-08-21 23:54
man 40 metu,15 savaiciu,ecoskopija parode ,kad viskas gerai,vaiko sprando rauksle 1,2,o kai padare karaujo tyrima(dvigubas ir trigubas testas)trisomija21=>1:50.kaip suprast/ar cia lb blogai ,rekomendavo amniocenteze,velniskai pergyvenu!del visko,o ypac brangus man vaikelis! kaip pasielgti?daryti ta paskutini tyrima,o kas po to?kokia rizika?o kas,jei kas atsitiks (komplikacijos pvz)visuose straipsniuose analogiskai =tik davai daryk tyrimus<o apie rizika ir atsakomybe visur ne daugiau kaip du zodziai!!!noretusi placiau,issamiau ir apie komplikacijas!!!!lb laukiu atsakymo!!!
idomu
2007-08-21 23:49
man 40 metu,15 savaiciu,ecoskopija parode ,kad viskas gerai,vaiko sprando rauksle 1,2,o kai padare karaujo tyrima(dvigubas ir trigubas testas)trisomija21=>1:50.kaip suprast/ar cia lb blogai ,rekomendavo amniocenteze,velniskai pergyvenu!del visko,o ypac brangus man vaikelis! kaip pasielgti?daryti ta paskutini tyrima,o kas po to?kokia rizika?o kas,jei kas atsitiks (komplikacijos pvz)visuose straipsniuose analogiskai =tik davai daryk tyrimus<o apie rizika ir atsakomybe visur ne daugiau kaip du zodziai!!!noretusi placiau,issamiau ir apie komplikacijas!!!!lb laukiu atsakymo!!!
blossom
2007-04-13 00:10
gimdziau savo dukryte 36 metu, tai mano pirmas vaikelis. kai dabr paskaitau, kas galejo buti, tai dieve, dieve ....zinoma, ejau ir dariau visus imanonus tyrimus, tiktai amniocentezes nereikejo, nes pagal pirminius tyrimus viskas buvo OK. vyras dabar sneka apie 2 vaika, tai net bijau pagalvoti .... stiprybes mamoms, kuriu vaikuciai serga ....
me
2007-04-11 19:34
Jolanta, tai aisku gali o jei pasake kad sumazejo, reiskia viskas tiesiog puiku-idealu. Ir juk ir per echoschopa viskas gerai atrodo.
Jolanta
2007-04-07 17:07
Man 37metai. 15 sav.4dienos tiriausi pas genetika. Echoskopija parode kad viskas gerai. Vaikas vystosi normaliai. Po kraujo tyrimu gyditoja pasake kad rizika sumazejo iki 1:202. Ar tikrai galiu pagimdyti sveika vaika? Atsakykite prasau!
Loreta
2007-03-24 20:23
Gerai paaiškinta.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai