Gruodžio mėnesio kalendorius

Paprastasis kadagys
Kaip rinkti? Kadagio vaisiai renkami patiesus po krūmu audeklą, krūmas krečiamas arba šukuojamas specialiomis šukomis. Iš vaisių išrenkami spygliai ir kitos priemaišos, tuomet jie džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje iki 30 laipsnių temperatūroje. Gerai išdžiovintos kadagio uogos –juodai rudi, kartais su melsvomis apnašomis, minkšti ovalios formos blizgantys kankorėžiukai.
Kuo naudinga? Kadagio vaisiai pasižymi antiseptiniu, uždegimą slopinančiu, skausmą mažinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, tulžies sekreciją ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu. Vaisių užpilai vartojami kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti ir šlapimo takus dezinfekuojanti priemonė esant uždegimui. Vonios su kadagio vaisių ekstraktais tinka sergant reumatinėmis ligomis, podagra. Liaudies medicina kadagio vaisius skiria nuo bronchito kaip atsikosėjimą lengvinančią priemonę.
Dėmesio: kadagio preparatų negalima vartoti nėštumo metu, pasireiškus alergijai, sergant inkstų uždegiminėmis ligomis. Kadagio preparatai skirti vartoti trumpą laiką – ne ilgiau kaip 4 savaites.
Plaukuotasis beržas
Kaip rinkti? Pumpurai renkami kirtavietėse, kol nepradeda brinkti. Nukirstos beržų šakos su pumpurais surišamos ir sunešamos į pastoges. Džiovinama šaltyje apie mėnesį. Pumpurai nukuliami nuo šakų, pašalinamos išsiskleidusių pumpurų priemaišos. Išdžiovinta žaliava – pailgi, kūgiški beržų pumpurai, su rudais žvyneliais, aitraus skonio, balzaminio kvapo.
Kuo naudinga? Preparatai pasižymi šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, prakaitavimą skatinančiu, atsikosėjimą gerinančiu poveikiu. Beržų pumpurų preparatais gydomos kvėpavimo takų ligos (tracheitas, bronchitas, laringitas). Jie vartojami sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kepenų ligomis, reumatu. Nuoviru skalaujami plaukai mažiau slenka, išnyksta pleiskanos. Dėmesio: negalima vartoti sergant inkstų ligomis!
Paprastoji pušis
Kaip rinkti? Žiemą galima rinkti pušų spyglius. Pušų pumpurai renkami dar nepradėję skleistis – iki vasario-kovo mėn.
Kuo naudinga Pušų spygliuose yra vitaminų C, K, karotino, rauginių medžiagų, alkaloidų, fitoncidų, mineralinių medžiagų. Spyglių nuovirą rekomenduojama gerti siekiant apsisaugoti nuo skorbuto. Jie taip pat rekomenduojami gydant mažakraujystę, o spyglių pavilgai dedami ant ilgai negyjančių žaizdų ir nudegimų. Iš spyglių gaunamas eterinis aliejus naudojamas parfumerijoje, kvapų terapijoje ir medicinoje.

Kadagio užpilas
1 arbatinį šaukštelį šaukštelis smulkintų kadagių vaisių užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite uždengtame inde 10–15 min., nukoškite. Gerkite po stiklinę 3–4 kartus per dieną.
Beržo pumpurų užpilas
1 valgomąjį šaukštą beržo pumpurų užpilkite stikline verdančio vandens, indą įstatykite į vandens vonelę ir kaitinkite 15 min. Palikite atvėsti kambario temperatūroje 45 min., nukoškite. Jei reikia, praskieskite virintu vandeniu. Gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Pušų spyglių vonia
60 g pušų spyglių ar 100 g pušų ekstrakto supilkite į 35–36 laipsnių vonią, gulėkite 10–15 min. Procedūras darykite kas antrą trečią dieną. Gydymosi kursas – 10–12 vonių.
Pušų spyglių užpilas
Sumaišykite valgomąjį šaukštą pušies spyglių, tiek pat džiovintų didžiosios dilgėlės žolės ir paprastojo šermukšnio uogų. Mišinį sudėkite į termosą ir užpilkite 0,5l verdančio vandens. Šiltai apvyniokite ir palikite per naktį. Ryte užpilą 15 min. pakaitinkite, nusunkite ir gerkite po 100 ml. 4-5 kartus per dieną šiltą su medumi.
Gruodžio mėnesio įvykiai medicinos istorijoje
1493 m. gruodžio 17 d. gimė Filipas Paracelsas (Philippus Paracelsus), viduramžių šveicarų gydytojas, filosofas, botanikas, alchemikas, astrologas ir okultistas, kartais vadinamas šarlatanu. Europoje jis populiarino alchemikų teoriją, teigiančią, kad materiją sudaro tik trys elementai: druska, siera ir gyvsidabris.
1590 m. gruodžio 20 d. mirė Ambrozijus Pare (Ambroise Paré), prancūzų gydytojas, dar vadinamas „Moderniosios chirurgijos tėvu“.
1680 m. gruodžio 4 d. mirė Tomas Bartolinas (Thomas Bartholin), danų gydytojas ir matematikas, pirmasis išsamiai aprašęs žmogaus limfinę sistemą.
1774 gruodžio 16 d. mirė Francua Kvesnė (Francois Quesnay), Liudviko XV dvaro ir asmeninis ponios Pompadour gydytojas1824 m. gruodžio 21 d. mirė Džeimsas Parkinsonas (James Parkinson), anglų gydytojas, geologas, paleontologas, savo straipsnyje „Esė apie drebantįjį paralyžių“ („Essay on shaking palsy“) aprašęs šiandien jo vardu pavadintą Parkinso liga sergančių žmonių simptomus.
Ambrozijus Pare: moderniosios chirurgijos tėvas
Ambrozijus Pare – 16 amžiaus chirurgijos revoliucionierius, vadinamas moderniosios chirurgijos tėvu, buvo neišsilavinusio kaimo amatininko sūnus, gyvenimą skyręs iki tol antrarūše laikytai barzdaskučių profesijai. Savo atradimais jis chirurgo amatui suteikė pelnytos pagarbos.
Parė gimė tuo metu, kai dauguma gydytojų chirurgiją laikė per prasta, todėl šiuo amatu užsiėmė barzdaskučiai. Dar būdamas labai jaunas, Ambrozijus tapo barzdaskučio padėjėju, o, sulaukęs 19 metų, atkeliavo į Paryžių, kur tapo „Hotel Dieu“ ligoninės chirurgijos studentu. Gavęs barzdaskučio-chirurgo titulą, jis įsidarbino armijos chirurgu ir ten ištarnavo net 30 metų. Per šiuos tris dešimtmečius Pare atrado ir išvystė naujus gydymo būdus, daug prisidėjo prie būsimųjų chirurgų išsilavinimo.
Netikėtas atradimas
1536–1537 metais Turine antpuolio metu Pare padarė pirmąjį didįjį medicinos atradimą. Tais laikais šautinės žaizdos buvo laikomos nuodingomis, todėl būdavo prideginamos karštu aliejumi arba metalu, tačiau tuo metu Pare aliejaus pristigo. Ieškodamas alternatyvos, gydytojas ant žaizdos uždėjo paprastą kiaušinių baltymų, rožių aliejaus ir terpentino kompresą, kuris jo nuostabai ne tik padėjo gyti, bet ir sumažino skausmą.
Pare išpopuliarino šį gydymo būdą savo veikale „Žaizdų gydymo metodas“, išleistame 1545 metais. Jis taip pat pristatė ir dar vieną revoliucinį atradimą – kraujagyslių perrišimą, siekiant išvengti kraujavimo amputacijų metu.
Švietėjas
Gydytojas savo žiniomis dalinosi ir su kolegomis, jis 1564 m. parašė „Chirurgijos traktatą“, į kurį įtraukė ir garsiojo Flandrijos anatomo, Andreaso Vezalijaus (Andreas Vesalius), padėjusio pamatus šiuolaikinei medicinai, darbų ištraukų vertimus į prancūzų kalbą. Parašytų lotyniškai tuometiniai barzdaskučiais nesuprato, tad negalėjo pasinaudoti ir mokytis iš naujausių atradimų.
Į Pare pasiekimų sąrašą galima įtraukti ir jo kurtas dirbtines galūnes ir dirbtinę akį. Jo dėka chirurgijos statusas pasiekė profesionalumo lygį, tad Ambrozijus Pare pelnytai vadinamas moderniosios chirurgijos tėvu.
Gruodžio sveikatos patarimai
Artėjant švenčių laikotarpiui, venkite pagundų. Šiuo metu sunku atsispirti saldumynų, alkoholinių gėrimų, riebių patiekalų vilionėms, tačiau būkite stiprūs. Susilaikykite ir taip išvengsite ne tik skrandžio ar virškinimo problemų, bet ir nepageidaujamų kilogramų.
Maistą gaminkite saugiai. Per šventes ruošiama labai daug įvairiausių patiekalų. Juos gamindami būkite atsargūs ir dėmesingi: produktus šaldytuve laikykite sandariuose induose, nemaišykite žalios mėsos, paukštienos, kiaušinių su kitais produktais.
Laikykitės fizinio aktyvumo ritmo. Nors šventiniu periodu dažnai pasitaiko nenumatytų renginių, susitikimų, neleiskite, kad jie taptų jūsų pasiteisinimu praleisti sporto užsiėmimus. Laikykitės tvarkaraščio ir vėliau neteks prakaituoti dvigubai.
Šiltai apsirenkite kelionėje. Švenčių metu dažnai keliaujama lankyti giminių, draugų, daug laiko dažnai keičiasi oro temperatūra – automobilis, laukas. Įšilę viduje neapsigaukite ir prieš lipdami iš mašinos šiltai apsimuturiuokite – peršalimas tik ir telaukia jūsų nepasiruošusių.
Kasdien suvalgykite po vaisių. Žiema tik prasideda, todėl vitaminai – būtini. Kasdien suvalgykite po vaisių, pvz., obuolį ar apelsiną, kad stiprintumėte imunitetą.
Vėdinkite darbo vietą. Biure žiemą dažnai pasirodo peršalusių, sergančių bendradarbių. Atlaisvinkite darbo vienas bent kelioms minutėms per dieną, kad galėtumėte išvėdinti patalpas, taip gausite šviežio oro, išvėdinsite virusus ir bakterijas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai