Ar galima išvengti pėdų skausmo?

Kai deformuojasi pėda, iškrypsta didysis nykštys, ima skaudėti smulkiuosius kojų sąnarius, tai labai smarkiai sunkina žmogaus gyvenimą. Tą patvirtins kiekvienas, susidūręs su šia problema. Kaip viso to išvengti ir kokią reikšmę tam turi tinkama avalynė ir tikslingas judesys, pasakoja UAB „Pirmas žingsnis“ technikas ortopedas Arūnas Černeckis ir mankštų specialistė Džilda Valaitienė.

 

Kodėl skauda pėdas?

 

Arūnas Černeckis: Chirurginėse ir ortopedinėse klinikose kasmet daugeliui pacientų operuojamos pėdos dėl iškrypusio ar išlinkusio nykščio, įstrižų vienas ant kito lipančių kojos pirštų ar panašių dalykų.

Pėdas gali skaudėti dėl netinkamos avalynės, netaisyklingos stovėsenos; pasitaiko, kad kojų raiščiai, sąnariai yra silpni iš prigimties. Šiuo požiūriu ypač svarbūs išilginis ir skersinis pėdos skliautai. Svarbu suvokti, kad, norint išvengti diskomforto, nuospaudų, sąnarių uždegimo ir skausmo, reikia avėti patogius batus: kojoms juose turi būti pakankamai vietos. Nei pirštai, nei pado skliautas neturi būti nuolat spaudžiami. Susidarius nuospaudoms, jas išpjaustome, tačiau geriausias sprendimas – jų apskritai išvengti, batus pakeisti erdvesniais, minkštesniu lankstesniu ar kietesniu padu, atsižvelgiant į problemą.

Jeigu skauda kojas, nereikėtų stengtis mažiau vaikščioti, nes tuomet pėdos raumenys dar labiau silpsta ir sutrinka kraujotaka. Jeigu jūsų pėdos nesveikos, pasistenkite dažniau vaikščioti basomis. Pavyzdžiui, namuose vaikščiokite be avalynės, šaltuoju metų laiku apsimaukite šiltas kojines, o vasarą vaikščiokite basomis pajūriu.

 

Kokiais paprastais pratimais galima stiprinti pėdų raumenis?

 

A. Č.:  Jei skauda pėdas, reikėtų nepamiršti pėdos raumenų stiprinti ir specialiais fiziniais pratimais. Vaikščiodami treniruokite visus pėdų, pirštų raumenis. Pavyzdžiui, kurį laiką pavaikščiokite pasistiebę ant pirštų, po to – tik atsirėmę ant kulnų, tada eikite vidine pėdos puse, po to – išorine. Sėdėdami prie televizoriaus ar kompiuterio taip pat nepamirškite lankstyti pėdų: lenkite ir patempkite jas tai aukštyn, tai – žemyn; surieskite ir vėl ištieskite pirštus ir pan. Galite panaudoti ergoterapijos priemones – kamuoliukus, ritinėlius.

 

Neretai pacientai teiraujasi, ar padės batai su supinatoriais (ortopediniais įdėklais)?

 

A. Č.: Nepatartina pirkti parduotuvėje batų su jau pagamintais įdėklais, jie gali jums netikti, nes kiekvieno žmogaus pėdos skliautas yra individualus. Jeigu norite avėti įdėklus, tai ortopedas turi pagaminti būtent jūsų pėdoms tinkamus ortopedinius įdėklus (supinatorius). Pavaikščioję tais batais, jeigu pajusite diskomfortą, specialistas ortopedas įdėklų formą ir aukštį galės lengvai pakoreguoti pagal jūsų pėdos poreikį. Štai kodėl įdėklai, nepritaikyti konkrečiai pėdai, dar labiau ją gadina.

 

Kokia yra kojos nykščio iškrypimo profilaktika?

 

A. Č.: Pirmiausia retai avėkite aukštakulnius batus, nes tuomet visas krūvis tenka pirštų zonai. Nekelkite sunkių daiktų, pasistenkite neturėti antsvorio. Nemažiau svarbu skaudamus sąnarius mankštinti, masažuoti lengvais trinamaisiais judesiais (kiekvieną pirštuką, sąnarį palankstyti, pasukti tai į vieną pusę, tai į kitą), nes tik pakankamai judančio sąnario funkcija išlieka normali. Jei sąnarys ilgai nejuda, pablogėja kremzlės mityba, lankstumas. Fizioterapija, masažas, vandens procedūros, mankštos mažina uždegimą, malšina skausmą, patinimą, stiprina raumenis, išsaugo pažeistų sąnarių judesius.

Kojos nykščio iškrypimas į kūno išorę (lot. hallux valgus) – tai dažniausiai pasitaikanti kojų pirštų deformacija, būdingesnė moterims, nes nykštį dažnai iškreipia per ankšti bateliai. Jeigu nykštys labai skausmingas, sudėtinga vaikščioti, pritaikyti tinkamą avalynę, siūloma jį operuoti. Operacijos metu pašalinamos tam tikros piršto kaulo dalys ir pėdai grąžinama prarasta judesio bei lankstumo funkcija

.

Koks judėjimas ir krūvis yra tinkamas smulkiųjų kojų sąnarių funkcijai palaikyti?

 

Džilda Valaitienė: judėkite ir mankštinkitės reguliariai. Tinka važiuoti dviračiu, vaikščioti akmenuotu pajūriu ar po žolę, braidyti vandenyje, ypač sūrioje jūroje. Saikingos mankštos, kurios yra kontroliuojamos mankštų specialisto ar kineziterapeuto, padeda išlaikyti sąnarius judrius, lankstesnius ir sveikus. Svarbu nustatyti tinkamą fizinį krūvį, kad jis neviršytų sąnarių ir viso jūsų organizmo fizinių pajėgumų. Mankštos pratimai sudaromi individualiai, atsižvelgiant į bendrą sveikatą ir smulkiųjų sąnarių būklę. Mankštos metu palaipsniui gerėja kraujo apytaka, kvėpavimas, sąnarių, raumenų lankstumas ir jėga.

 

Kokius pratimus patartumėte atlikti namuose?

 

D. V.: Štai keletas nesudėtingų pratimų smulkiesiems pėdų sąnariais ir raiščiams.

Atsigulate (ant nugaros) ant kilimėlio. Kojos ištiestos į priekį, rankos – ištiestos virš galvos. Tempiatės priešinga pėda ir priešinga ranka kuo toliau, pabūnate keletą sekundžių išsitempę, po to – atsipalaiduojate. Tą patį darote priešinga ranka ir koja. Kartojate 3 kartus.

 

Gulite ant kilimėlio. Kojos ištiestos, rankos – į šalis. Pakeliate galvą ir tuo pat metu lenkiate maksimaliai ištiestus pėdų pirštus į save. Pabūnate keletą sekundžių, po to lenkiate pirštus nuo savęs ir tuo pat metu galvą vėl padedate ant kilimėlio. Kartojate 3 kartus.

 

Gulite ant kilimėlio. Vienos kojos pėdą uždedate ant kitos kojos ir stumiate su pasipriešinimu viena į kitą. Pratimo metu kojos ir keliai išlieka stabilūs. Kartojate 4 kartus.

 

Atsisėdate ant kilimėlio, kojos tiesios, ištiestos į priekį, ištiestomis rankomis remiatės į kilimėlį. Abiejų kojų pėdas lenkiate maksimaliai į dešinę, po to – į kairę. Kartojate 5 kartus.

 

Sėdite ant kilimėlio. Sukate apvalius ratukus per čiurnos sąnarį, pradėdami mažu ratuku ir vis jį didindami į vieną pusę (dešinę), po to – į kitą pusę (kairę). Po 8 kartus.

 

Sėdite ant kilimėlio. Abiejų kojų pėdas lenkiate į šalis maksimaliai išskėstais kojų pirštais, po to pėdas ir pirštus suglaudžiate. Ir vėl pėdas sukate į šalis, maksimaliai išskečiate kojų pirštus ir vėl suglaudžiate. Kartojate 5 kartus.

 

Atsigulate ant kilimėlio, kojas pakeliate į viršų (keliai sulenkti 90 laipsnių kampu), kojų pirštus išskečiate, lenkiate į save (lyg norėdami „nuskinti vyšnią“ – užgriebti) ir patraukiate į save. Po to vėl ištiesiate kojas (jas laikote aukštai, nenuleidžiate) ir vėl sulenkiate pėdas ir pirštus. Kartojate 6 kartus.

 

Patogiai sėdite ant kėdės. Padedate ant žemės medinį ritinėlį ir pėdomis jį ridenate „pirmyn–atgal“. Darote, kol lengvai pavargsite.

 

Sėdite ant kėdės. Pasidedate ant grindų prieš save nedidelį rankšluostėlį (iki 0,5 m atstumu). Ištiesiate kojas ir pasistengiate rankšluostį sugriebti kojų pirštais (kaskart pritraukdami po truputėlį link savęs) ir pritraukiate prie savęs kuo arčiau.

 

Atsistojate tiesiai basomis ar apsiavę kojinėmis. Kojų pirštus užriečiate, patraukiate į save ir visa pėda lėtai šliaužiate į priekį. Būtų gerai nušliaužti 2–3 metrus.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai