Užbėkime už akių... akių ligoms

Akys – ne tik sielos veidrodis, bet ir svarbus jutimo organas, leidžiantis džiaugtis gyvenimo spalvomis. Jos suteikia net 80 proc. visos informacijos apie mus supantį pasaulį. Taigi gyvenimas be regėjimo būtų be galo sunkus. Veikiausiai todėl informacijai apie akių ligų prevenciją ir pavojus skirta net keletas atmintinų datų. Pasaulinė regėjimo ir Pasaulinė baltosios lazdelės dienos, Glaukomos savaitė – skirtos tam, kad kuo daugiau žmonių susirūpintų akių šviesa ir suskubtų apsilankyti pas gydytoją.

 

Akims kenkia... gyvenimas

 

Pasaulyje kas 5 sekundes apanka vienas suaugęs žmogus, kas minutę – vienas vaikas. Ši grėsmė nesvetima ir Lietuvos gyventojams. Kasmet prastėja ir vaikų akių sveikata.

Dabartinis gyvenimo tempas ir aktyvi darbinė veikla reikalauja susikaupimo, kruopštumo, energijos ir ypač gero regėjimo. Aštrus regėjimas reikalingas ne tik sėkmingam verslui, bet ir vairuojant automobilį, skaitant, rašant, žiūrint televizorių, dirbant kompiuteriu. Kita vertus, visos paminėtos veiklos silpnina akis. Klinikinių tyrimų duomenimis, daugiausia regėjimas nukenčia dėl darbo kompiuteriu. Nustatyta, kad maždaug 85 proc. dėl to blogėja matymas, 46 proc. pasireiškia akių skausmai, 42 proc. akių perštėjimas. Be to, darbas kompiuteriu sukelia stresą, kuris taip pat yra viena blogėjančio regėjimo priežasčių. Skaičiai grėsmingi, tačiau nė vieno neprivers atsisakyti darbo, neskaityti knygų, nežiūrėti televizoriaus ir pan. Ar tai reiškia, kad akių ligos neišvengiamos?

 

Geltonoji dėmė atsakinga už regėjimo aštrumą

 

Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiavimais, net 80 proc. regėjimo sutrikimų galima išvengti juos gydant ar vykdant profilaktiką. Medikai rekomenduoja kartą per metus apsilankyti pas akių gydytoja, jis ne tik patikrins, bet ir patars, kaip tausoti ir sirpinti akis. Į gydytoją kreiptis būtina, jei akys paraudo, niežti; tapo dirglesnės, suprastėjo matymas, ašaroja, traiškanoja ar jaučiamas akių sausumas.

Už regėjimo aštrumą atsako labai svarbi akies vieta – geltonoji dėmė. Tai nedidelė sritis pačiame tinklainės centre. Nuo jos būklės priklauso, ar aiškiai matysime, ar skirsime spalvas. Dėl įvairių jau minėtų priežasčių jautrios geltonosios dėmės ląstelės gali būti pažeistos ir nustoja veikti. Jei taip atsitinka vyresnio amžiaus žmonėms, toks sutrikimas vadinamas amžine geltonosios dėmės degeneracija. Kitos dažnos akių ligos – katarakta (lęšiuko padrumstėjimas), glaukoma (pažeidžiamas regos nervas ir tinklainės nervines ląstelės) ir, be abejo, trumparegystė ir toliaregystė.

 

Liuteinas = akių sveikata

 

Kad liuteinas labai svarbus akims girdėjome, bet ar žinome kodėl?

Liuteinas yra natūralus karotinoidas, o karotinoidai – tai organinės kilmės pigmentai, natūraliai susidarantys tam tikrose augalų, dumblių, grybų ląstelių dalyse. Liuteinas akims svarbus dėl to, kad būtent jis kaupiasi atsakingoje už gerą regėjimą akies tinklainės dalyje – geltonojoje dėmėje. Metams bėgant šio karotinoido mažėja. Tai ir nulemia su amžiumi susijusių akių ligų vystymąsi.

Liuteino pats organizmas negamina, todėl jo turime gauti su maistu, valgydami žalios spalvos vaisių ir daržovių, kiaušinių trynių, grūdų, gerdami apelsinų sulčių. Geram regėjimui užtikrinti per dieną turėtume gauti 6 mg liuteino.

Liuteinas, taip pat kaip ir vitaminas E, yra stiprus antioksidantas. Antioksidantai reikalingi akims, nes neutralizuoja žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Be abejo, laisviesiems radikalams nukenksminti organizmas turi gynybinių sistemų. Tačiau, veikiant nepalankiems aplinkos veiksniams (chemikalai, radiacija, rūkymas, ultravioletiniai spinduliai, stresas, lėtinės ligos), kai laisvųjų radikalų daugėja, organizmo gynyba ima šlubuoti. Tada turėtume jų gauti papildomai.

Būtinas normaliai akių funkcijai yra ir vitaminas A (retinolis). Tinklainėje jis verčiamas pigmentu rodopsinu, kuris nepakeičiamas prisitaikant akims matyti prieblandoje ir tamsoje.

 

Neatitinkamas maistas – prastas regėjimas

 

Jau prieš 1,5–2 tūkst. metų senovės gydytojai pradėjo nagrinėti ryšį tarp mitybos ir sveikatos. Lietuvoje nuo neatmenamų laikų maistas, kaip gydomoji profilaktinė priemonė, buvo vartojamas liaudies medicinoje. Šiandien niekas neabejoja, kad mityba – sveikatos pagrindas, o prasta mityba didina ligų riziką.

Taigi per mažas vaisių ir daržovių suvartojimas, dėl ko negaunamas pakankamas liuteino kiekis, yra vienas iš akių ligų rizikos veiksnių. Todėl žmonėms, kurių mityba nėra subalansuota, rekomenduojama vartoti specialiai akims skirtų ir turinčių visų joms būtinų medžiagų maisto papildų, pvz., Benevit optic.

Kodėl Benevit optic? Todėl, kad tai preparatas, pagamintas naudojant modernias technologijas ir turintis visų akims būtinų medžiagų (liuteino, vitaminų A ir E), patikimai drėkinantis ir maitinantis akis. Dar svarbu, kad pagrindinės akių sveikatą užtikrinančios veikliosios medžiagos – liuteino – kiekis jame yra 6 mg. Tai reiškia, kad, išgėrus vieną kapsulę, jūsų akys gaus būtiną liuteino kiekį, kuris užtikrins preparato poveikį. Be abejo, geriau ligų išvengti negu jas gydyti. Tam ir sukurtas Benevit optic.

O ir tie, kurie mano, kad maitinasi sveikai, tačiau daug ir įtemptai dirba, yra veikiami minėtų akių ligų riziką didinančių veiksnių, taip pat turėtų neužmiršti svarbiausio savo darbo „įrankio“– akių – ir tinkamai jomis pasirūpinti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai