9 puikūs būdai, kaip išsaugoti tvirtą santuoką bet kokiame amžiuje


Kiekvienas dešimtmetis turi savų iššūkių: vaikų auginimas, darbo netekimas, antra karjera, vidutinio amžiaus krizė, o visa tai dar papildo nesibaigiančios sveikatos problemos. Pateikiame patarimų, kaip išsaugoti tvirtą santuoką kiekviename jos etape.

Pirmiausia įsimylime, susituokiame, o tada viena po kitos pasipila daugybė problemų, galinčių sužlugdyti santuoką. Stebėtina, kaip atsiranda porų, kurios sidabru padabintais plaukais susikibusios už raukšlėmis išvagotų rankų vaikštinėja mėgaudamosi saulėlydžiu. Ką tokio žino šie balandėliai, ko nežinote jūs?


Ką gi, tiesa ta, kad netgi vadinamosiose laimingose porose abu partneriai kartais (ar net dažnai) pasvajoja apie santykių nutraukimą. Žurnalų „Womans Day“ ir „AOL Living“ atlikta apklausa parodė, kad neįtikėtinas skaičius, net 72 %, apklaustų moterų yra svarsčiusios galimybę palikti savo sutuoktinį. Tačiau nepaisant retkarčiais pasitaikančių nesutarimų, 71 % apklaustųjų tikėjosi su savo vyru likti iki gyvenimo pabaigos. Taigi kaip išlaikyti ilgalaikius tvirtus santykius?

Kiekvienas dešimtmetis turi savo iššūkių: vaikų auginimas, darbo netekimas, antra karjera, vidutinio amžiaus krizė, o visa tai dar papildo nesibaigiančios sveikatos problemos. Pateikiame patarimų, kaip išsaugoti tvirtą santuoką kiekviename jos etape.

1. Prižiūrėkite savo liemenį

Dabar, kai esate ištekėjusi, pagaliau galite atsipalaiduoti ir nebesilankyti sporto salėje, ar ne? Klystate. Susituokusios poros yra linkusios priaugti svorio, dėl to gali kilti seksualinio patrauklumo ir sveikatos problemų. 2007 m. atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „New England Journal of Medicine“, parodė, kad galimybė priaugti svorio padidėja 37 %, jeigu sustorėja jūsų sutuoktinis. Taigi jeigu norite visada viską daryti kartu ir išvengti širdies problemų (širdies ligų ar diabeto), svarbu iš anksto pasirūpinti sveikais mitybos įpročiais. Tačiau norint apsisaugoti nuo svorio padidėjimo neužtenka paprasčiausiai kartu gaminti sveiką maistą. Valgydami su kitu asmeniu, su sutuoktiniu ar bendradarbiu, suvartojate 33 % daugiau maisto, negu valgydami vieni.

Žinojimas, kad galite turėti šeimyninės palaimos sukeltų svorio problemų, gali paskatinti imtis atidžiau stebėti suvartojamo maisto porcijas. Leiskite laiką kartu, savaitgaliais lankykitės ūkininkų turgeliuose ir pasistenkite vartoti šviežesnį, mažiau kalorijų turintį maistą. Taip pat galite suplanuoti pasimatymą ir pasigaminti jaukią vakarienę namuose.


2. Turėkite finansinį planą

2004 m. atliktos apklausos duomenimis, beveik 40 % vedusių žmonių prisipažino, kad meluoja savo sutuoktiniams apie pirkinius. Finansinės problemos gali greitai sugriauti santuoką. Pinigai – pagrindinė priežastis, dėl kurios nesutaria sutuoktiniai, dėl mažų pajamų santykiai labai nukenčia. Prieš eidami prie altoriaus turėtumėte pasikalbėti ir susitarti dėl pagrindinių finansų valdymo taisyklių.

Nesinervinkite, jeigu esate linkusi į išlaidumą, o jūsų partneris labai taupus. Viskonsino-Madisono universiteto psichiatrijos profesorius, medicinos daktaras Kenas Robbinsas teigia: „Tikriausiai nėra bloga mintis abiem partneriams turėti tokį patį požiūrį į pinigus. Tačiau bet kuriuo atveju finansines problemas geriausia išspręsti kuo anksčiau. Turite nuspręsti, kas apmokės sąskaitas, kokio dydžio išlaidas laikyti pateisinamomis ir kaip ketinate kontroliuoti savo finansus.“

3. Nustatykite savo šeimos taisykles

Anot dr. Robbinso, pirmuosius 5–10 santuokos metų poros laužo galvas, kaip turėtų atrodyti jų šeima. Jis teigia: „Žmonės dažnai nesuvokia, tačiau pradėdami santuoką jie įsivaizduoja, kad nauja šeima bus tokia pat, kokioje jie užaugo – nesvarbu, ar ji jiems patiko ar ne“. Visa tai gali privesti iki barnių, kur tualete turėtų kabėti tualetinis popierius, o tokios mažos problemos gali peraugti į daug didesnes, ypač jeigu į tai įtraukiami vaikai. 2004 m. atliktas tyrimas parodė, kad tai, kaip pora sugeba vykdyti tėvystės pareigas vaikui esant mažam, susiję su jų santuokos kokybe po dvejų su puse metų.

Jūs ir jūsų partneris galite turėti visiškai skirtingas nuomones apie vaikų auginimą ir tai, kaip šeima turėtų leisti laiką kartu. Jeigu dirba tik vienas iš jūsų, ar kitas partneris turėtų keltis dėl kūdikio naktį, ar turėtumėte tai daryti paeiliui? Ar svarbu, kad kiekvieną vakarą susėstumėte prie stalo kaip šeima? Dr. Robbinsas teigia: „Turite išsiaiškinti, kaip laimingai gyventi kartu ir tuo pat metu išlaikyti savo individualumą.“

4. Seksas turi būti prioritetas, o ne pareiga

Seksui turite teikti prioritetą, tačiau nereikia darbo knygelėje pasižymėti, kada juo užsiimti. Anot Baltimorės „Johns Hopkins“ medicinos mokyklos akušerio ginekologo, knygos „Reclaiming Desire“ bendraautoriaus, medicinos daktaro Andrew Goldsteino, jeigu iš anksto suplanuosite seksą, jis taps tokia pat atsakomybe kaip išnešti šiukšles. Susituokusios poros per metus mylisi vidutiniškai 58 kartus, t. y. vieną kartą per savaitę. Pastaruosius aštuonerius metus vykdomame tyrime pastebėta, kad 90 % porų patiria mažesnį santuokinį pasitenkinimą po pirmojo vaiko gimimo.

Anot dr. Goldsteino, nesvarbu, mylitės penkis kartus per savaitę ar penkis kartus per metus – svarbiausia, kad abu partneriai būtų laimingi. 2008 m. atliktas tyrimas parodė, kad bet koks santuokinis intymumas – viskas nuo laikymosi už rankų iki sekso – padeda išskirti mažiau stresą keliančių hormonų.

5.  Būkite lankstūs

Kad ir kokius finansinius ir namų ruošos susitarimus sudarytumėte būdami 20-ies ar 30-ies, kuriame nors santuokos etape jie keisis. Dabartinės krizės metu 82 % darbo vietų prarado vyrai, tai reiškia, kad poros turi priimti sunkius sprendimus, susijusius su karjera ir finansais.

Jeigu darbo netenka pagrindinis šeimos maitintojas, mėginti susirasti darbą turi iki tol nedirbęs partneris. Ir atvirkščiai, jeigu jūs liekate namuose – dėl pasirinkimo ar būtinybės – tikėkitės, kad turėsite daugiau laiko skirti apsipirkimui, tvarkymuisi ir kitoms pareigoms, užtikrinančioms sklandžią namų buitį. Nauji vyriausybės atlikti tyrimai parodė, kad dirbančios moterys praleidžia daugiau laiko rūpindamosi vaikais ir namų ruoša nei dirbantys (ar net nedirbantys) vyrai.

Atviras pokalbis, kokias namų buities pareigas reikia keisti, gali poroms padėti lengviau ištverti sunkius pasikeitimus. Dr. Goldsteinas teigia: „Kiekvienas santykiuose atlieka kokį nors vaidmenį ir, kol viskas gerai, nekyla klausimas, tai jo ar jos pinigai. Tai pinigai. Jūsų alga ir karjera nenusako jūsų padėties šeimoje.“

6. Išlikite aktyvūs

Jeigu esate tokie kaip dauguma amerikiečių porų, kai susilauksite vaikų, nesportuosite arba nustosite sportuoti reguliariai. Pamėginkite atrasti naujų būdų, kaip išlikti aktyviems, išmėginkite teniso kortus ar pasivaikščiojimus pėsčiųjų takais. 1995 m. atliktas tyrimas parodė, kad kartu sportuojančioms poroms lengviau susikurti treniruočių programą. Kai kurie ekspertai teigia, kad kartu sportuojančių porų seksualinis gyvenimas yra geresnis.

Pasirinkite gyvenimo sportą, kuriuo abu galėsite mėgautis ištisus dešimtmečius, pavyzdžiui, golfą, tenisą ar vaikščiojimą. Neturite stipriai prakaituoti, kad pajustumėte reguliarių treniruočių teikiamą naudą. Ekspertai teigia, kad vidutinio sunkumo pratimų užtenka, kad išvengtumėte širdies ligų ir kitų negalavimų.

7. Išsipasakokite (šiek tiek) draugams

Pastarąjį dešimtmetį mokslininkai pastebėjo „pilkųjų skyrybų“ padaugėjimą – vyresnės kaip 50 metų amžiaus poros skiriasi tyliai. Nors išlaikyti porų pokalbius už uždarų durų atrodo paprasčiau ir dažnai išmintingiau, paplepėjimas su artimu draugu gali būti iš tiesų naudingas.

Dr. Robbinsas teigia: „Kai santykius ištinka problemos, pasikalbėjimas su keletu draugų gali labai padėti. Dauguma porų gyvena privatų gyvenimą ir sprendžia iškilusias problemas už uždarų durų, bet santykių bėdas taip pat galite išspręsti žinodami, kaip panašiose situacijose elgėsi žmonės, kuriais pasitikite.“ Tikriausiai išgirsite, kaip draugė ištvėrė vyro neištikimybę ar kitus didelius santykių iššūkius, tačiau net ir nedidelė užuojauta gali padėti pažvelgti į situaciją iš kitos perspektyvos. Vis dėlto neplepėkite per daug. Dr. Goldsteinas įspėja: „Akivaizdu, nėra geras sprendimas sakyti ką nors tokio (netgi artimam draugui), kaip ir patys galite pasielgti po penkerių metų.“

8. Kaip pora iš naujo atraskite vienas kitą, nors ir nebesate paaugliai

Užmirškite tuščio lizdo sindromą – 2008 m. atliktas tyrimas parodė, kad santuokinis pasitenkinimas tampa didesnis, kai vaikai palieka namus. Nustatyta, kad moterys praleidžia tiek pat laiko su partneriais, kol jų vaikai gyvena kartu ir vėliau. Tačiau buvo pastebėta, kad kartu leidžiamas laikas tapo geresnis ir kokybiškesnis tada, kai namus paliko vaikai. Dr. Robbinsas teigia: „Staiga vaikų auginimo tironija, nustelbianti visą namų buitį, dingsta. Jums nebereikia vakarieniauti 18 val., praleisti šeštadienių futbolo aikštelėje ar nuolat būti atsakingiems.“ Pasinaudokite šia naujai atsiradusia galimybe, kad šiek tiek pažeistumėte taisykles ir iš naujo prisimintumėte, kodėl vienas kitą mylite.

Vis dėlto jeigu santuokinės problemos dar iki tol buvo rimtos, tuščias lizdas gali sukelti didelę įtampą. Dr. Robbinsas aiškina: „Staiga visas aplinkinis triukšmas dingsta. Jeigu neturėjote, apie ką kalbėtis, tai pasidaro dar akivaizdžiau, kai vaikai palieka namus.“

9. Būkite supratingas slaugytojas

Jeigu vieną iš partnerių užklumpa rimta liga, kitas sutuoktinis dažnai užsikrauna slaugytojo naštą ir gali susirgti pats. Sutuoktiniai turi žinoti, kad normalu paprašyti pagalbos, kurios jiems reikia. Slaugytojo vaidmenį atliekančiam partneriui svarbu bendrauti ir kur nors išeiti su draugais. Tačiau supraskite, kad abu turite tam tikrų apribojimų.

Dr. Robbinsas teigia: „Sutuoktinis, kuriam reikia pagalbos, įprastai jaučiasi kaltas ir išsekęs, o padėti turintis sutuoktinis jaučiasi kontroliuojamas susiklosčiusios situacijos. Kol situacija nepasikeis, mažiausia, ką galite padaryti, tai atvirai apie ją pasikalbėti.“

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai