Tinkama higiena padeda išvengti ligos

Yra žinoma, kad kas trečia moteris per savo gyvenimą suserga makšties kandidoze, dažnai liaudies vadinama pienlige. Moterys, kurioms ši liga kartojasi, patiria ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą, o kartais dėl to sutrinka ir lytinis gyvenimas. Yra daug veiksnių, galinčių sukelti makšties kandidozę. Ką apie tai reikėtų žinoti? Konsultuojamės su klinikos „Jalvita“ savininke ir kvalifikuota akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE.
 

Trumpai apie kandidozę


Makšties kandidozė – tai specifinis moters lytinių organų uždegimas, kurį sukelia Candida grybelis. Tai dažnai pasitaikanti infekcija visame pasaulyje. Serga įvairaus amžiaus moterys. Tai nėra lytiškai plintanti infekcija, tai tiesiog grybelio išvešėjimas makšties gleivinėje. Candida grybeliais galima užsikrėsti ir tiesiogiai kontaktuojant, pavyzdžiui, gimdamas naujagimis užsikrečia slinkdamas makštimi, o vyrai gali susirgti po kontakto su sergančiąja.
 

 

Dažniausios grybelio atsiradimo priežastys


• Susilpnėjęs imunitetas
• Antibiotikų vartojimas
• Diabetas
• Nėštumas
• Anksčiau buvusi kandidozė
• Geriamųjų kontraceptikų vartojimas
• Nutukimas (ypač kai piktnaudžiaujama saldumynais)
• Netinkama intymioji higiena
• Didelė drėgmė
• Lėtinės ligos
• Hipovitaminozė, avitaminozė
 

Įtariu, kad man kandidozė. Ar tikrai?


Tipiniai makšties grybelio simptomai yra šie: intensyvus vulvos (išorinių lytinių organų) niežėjimas, ypač sustiprėjantis šilumoje ir naktį, „deginimo“ jausmas makštyje, gausios, primenančios varškę išskyros (ne visada), šiek tiek paburkusi vulva. Dažniausiai nustatyti kandidozę nesunku, o, kai kyla neaiškumų, ginekologas diagnozę patikslina atlikęs makšties tyrimą – ištyręs tepinėlį.
 

Gydymas


Makšties kandidozė gydoma vaistais nuo grybelio, tiek veikiančiais vietiškai, kurie gali būti skiriami makšties kremų, tablečių, ovulių ir žvakučių pavidalu, tiek ir sisteminio poveikio vaistais. Gydymas gali trukti 3–6, o kartais net ir 12 mėnesių. Nepatartina gydytis pačiai. Sisteminius (geriamuosius) vaistus makšties kandidozei gydyti turi parinkti gydytojas. Vienas iš dažniausiai skiriamų geriamųjų preparatų šiai ligai gydyti – flukonazolis (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, Mycosyst pavadinimu). Jis yra veiksmingas ir saugus medikamentas. Flukonazolis veikia ne tik visus makšties gleivinės sluoksnius bei grybelio šaltinius kituose organuose, bet išsiskiria ir į makšties paslaptį, kur veikia kaip vietinio poveikio medikamentai (žvakutės, kremai). Svarbu tai, kad flukonazolio galima vartoti bet kuriuo paros metu, jo poveikis pastebimas greitai – kandidozės simptomai sumažėja jau pirmosios paros pabaigoje. Ne mažiau reikšminga yra tai, kad gydymas minėtuoju Mycosyst yra saugus – didžiausia vaisto dalis pasišalina pro inkstus. Be to, flukonazolis nesąveikauja su kitais vaistais, tad gali būti skiriamas net naujagimiams nuo pirmųjų gyvenimo dienų.
 

Dvikova: makšties grybelis ir tinkama intymioji higiena


Ar gali tinkama intymioji higiena apsaugoti nuo grybelio? Daugeliu atvejų jos įtaka yra neginčijama. Deja, daugelis moterų tam teikia nelabai daug reikšmės, tuo sau tik pakenkdamos. Tinkamų higienos priemonių naudojimui turėtų skiriamas ypatingas dėmesys ne tik sergant vulvos ligomis ar išsausėjus jos gleivinei, bet ir kai jokių sutrikimų nėra.
 

Ar tinkamai prausiatės?


Norint apsisaugoti, kad bakterijos iš išeinamosios angos nepatektų ant vulvos ir į makštį ir nesukeltų uždegimo, reiktų praustis nuo priekio, užpakalio link. Šluostytis reikėtų irgi ta pačia kryptimi. Be to, geriausiai praustis yra tiesiog ranka, kadangi kempinėje gali būti likę įvairių bakterijų.
 

Ar naudoti muilą?


Žinoma, paprasto muilo, skirto rankoms prausti, reiktų tuoj pat atsisakyti, nebent išskyrus vaikišką muilą, kuris nekelia alergijos ir nedirgina gleivinės. Geriausiai būtų naudoti specialias intymiajai higienai skirtas priemones. Rekomenduojama tokias priemones įsigyti vaistinėse, geriausiai, kad būtų be kvapų, alkoholio ar dažiklių.
 

Kokius higieninius įklotus naudoti?


Aišku, geriausiai įklotus naudoti kuo rečiau, kadangi jie neleidžia odai kvėpuoti, taip pat oda labiau prakaituoja. Kai yra pagausėję išskyrų ir vis dėlto įklotus tenka naudoti, jie turėtų būti kuo natūralesni, pralaidūs orui, bekvapiai.
 

Apatinis trikotažas


Pagrindinis tinkamos higienos reikalavimas, kad apatiniai rūbai būtų iš natūralaus pluošto (gali būti medvilnė, šilkas). Tai ne tik nedirgina odos, bet ir leidžia jai kvėpuoti. Be to, apatinis trikotažas neturėtų būti per daug aptemptas, o, atvirkščiai, laisvas ir patogus.
 

Dėmesio!

Viskas gerai su saiku, todėl perdėtas intymiosios higienos priemonių naudojimas gali taip pat pabudinti makšties grybelį.
 

SŽ informuoja


Vaistus makšties kandidozei gydyti turi parinkti gydytojas. Vienas iš dažniausiai skiriamų geriamųjų preparatų šiai ligai gydyti – flukonazolis (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, Mycosyst pavadinimu). Jis yra veiksmingas ir saugus medikamentas. Flukonazolis veikia ne tik visus makšties gleivinės sluoksnius bei grybelio šaltinius kituose organuose, bet išsiskiria ir į makšties paslaptį, kur veikia kaip vietinio poveikio medikamentai (žvakutės, kremai). Svarbu tai, kad flukonazolio galima vartoti bet kuriuo paros metu, jo poveikis pastebimas greitai – kandidozės simptomai sumažėja jau pirmosios paros pabaigoje. Ne mažiau reikšminga yra tai, kad gydymas minėtuoju Mycosyst yra saugus – didžiausia vaisto dalis pasišalina pro inkstus. Be to, flukonazolis nesąveikauja su kitais vaistais, tad gali būti skiriamas net naujagimiams nuo pirmųjų gyvenimo dienų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai