Dirbtinė menopauzė = natūrali menopauzė?

Menopauzė – procesas, paliečiantis kiekvieną moterį. Tai laipsniškas ar staigus moteriškųjų hormonų gamybos sumažėjimas, nulemiantis mėnesinių išnykimą, fiziologinius, emocinius ir psichologinius pokyčius. Dirbtinė menopauzė labiausiai iš visų menopauzės tipų daro įtaką moters gyvenimui, kadangi ji įvyksta staiga ir dažniausiai jauname amžiuje.
 

Menopauzės tipai


Yra trys menopauzės tipai:
o Ankstyvoji menopauzė
o Natūrali menopauzė
o Dirbtinė menopauzė
 

 

Ankstyvoji menopauzė


Ankstyvąja menopauze vadinama būklė, kai mėnesinės išnyksta jaunesnėms negu 40 metų amžiaus moterims. Tai ganėtinai retas reiškinys ir dažniausiai paveldimas. Ankstyvas mėnesinių išnykimas gali perspėti ir apie įvairias sveikatos problemas, tokias, kaip autoimuninės ligos, mitybos sutrikimai, lėtinis nuovargis ar per didelis fizinis krūvis. Jeigu moteriai mėnesinės baigiasi iki 40 metų, būtina kreiptis į gydytoją priežasčiai išaiškinti. Mokslininkai yra nustatę, kad rūkančioms moterims menopauzė prasideda anksčiau, o nutukusioms – vėliau.
 

Natūrali menopauzė


Natūrali menopauzė įvyksa dėl lytinių hormonų gamybą veikiančių amžiaus nulemtų pakitimų. Dauguma moterų ji ištinka 45–60 gyvenimo metais. Menopauzės laikotarpis trunka apie 2–6 metus, tuo metu kiaušidžių funkcija silpnėja.
 

Dirbtinė menopauzė


Dirbtinė menopauzė yra chirurginių intervencijų rezultatas. Kartais moterims tenka atlikti abiejų kiaušidžių pašalinimo operaciją, norint apsaugoti nuo navikinio proceso išplitimo ar dėl kitų priežasčių.
Chirurginis kiaušidžių pašalinimas labai sumažina estrogeno ir progesterono gamybą ir sukelia dirbtinę menopauzę.
Radioterapija dubens srityje taip pat gali sukelti dirbtinę menopauzę, nes neleidžia kiaušidėms normaliai funkcionuoti, todėl sumažėja moteriškųjų lytinių hormonų koncentracija, nulemianti menopauzę. Tačiau kiaušidžių funkcija gali atsinaujinti pabaigus gydyti.
Kai kurie medikamentai irgi gali sukelti dirbtinę menopauzę, bet dažniausiai, nutraukus jų vartojimą, kiaušidžių funkcija atsinaujina.
 

Dirbtinės menopauzės simptomai


Moterys, kurioms įvyksta dirbtinė menopauzė, gali patirti tokius pat simptomus, kaip ir esant natūraliai menopauzei, tačiau jie būna daug stipresni ir labiau sekinantys, kadangi hormonų gamyba yra nutraukiama staiga, o organizmas nėra prisitaikęs prie tokių ženklių pokyčių, tuo tarpu, vykstant natūraliai menopauzei, hormonų gamyba mažėja palaipsniui.
Pagrindiniai simptomai, kuriuos pažymi moterys, yra karščio pylimai ir makšties sausmė, dauguma kitų dažnai yra susiję su kitomis moters sveikatos problemomis.
Taip pat yra nustatyta, kad kai kurios moterys menopauzės pradžioje jaučia tuos pačius pojūčius, kurie jas vargindavo priešmenstruaciniu laikotarpiu (PMS). Pilvo pūtimas, padidėjęs jautrumas, galvos skausmas, varginęs PMS laikotarpiu, menopauzės metu gali varginti dar labiau.
 

Karščio pylimai


Jie apibūdinami kaip staigi šilumos ar karščio banga, kuri jaučiama veido, visos galvos, krūtinės ląstos srityje. Gali būti ir veido paraudimas, prakaitavimas ar neritmiška širdies veikla, drebulys, pranykus karščio pylimui. Tai dažniausiai trunka nuo 3 iki 5 minučių. Naktinis prakaitavimas – tai nėra karščio pylimai. Tačiau dažnai ir gausiai prakaituojant naktį trikdomas miegas, o tai skatina dar didesnį irzlumą, jautrumą dieną.
Mokslininkų duomenimis, karščio pylimus skatina kraujotakos ir hormonų koncentracijos svyravimai. Dieta (ypač gausi angliavandenių), stresas ir alkoholis taip pat skatina karščio pylimus.
 

Makšties gleivinės pokyčiai


Makšties gleivinė yra labai jautri estrogenų koncentracijos pokyčiams. Pakankamas jų kiekis palaiko makšties gleivinės elastingumą, minkštumą. Todėl menopauzės laikotarpiu dažnai atsiranda makšties sausumas, išplonėjimas, taip pat gali būti diagnozuojama makšties atrofija.
 

Emocinės problemos


Tai ganėtinai dažnas sutrikimas menopauzės laikotarpiu, kadangi moteris pereina į kitą savo gyvenimo etapą. Tačiau daug ryškesnės neigiamos emocinės reakcijos moterims, kurias ištinka dirbtinė menopauzė. Kadangi nei moters kūnas, nei psichika negali staigiai susitaikyti su tokiais pasikeitimais. Dažnai tokias moteris vargina nevisavertiškumo, nepasitikėjimo savimi jausmas, jos tampa daug jautresnės aplinkinių pastaboms. Laiku nesuteikus pagalbos, emociniai sutrikimai gali sukelti rimtus organinius pakitimus.
Kiti moterų nusiskundimai, išsakomi menopauzės laikotarpiu, dažnai yra nesusiję su menopauze. Pavyzdžiui, nemiga, jautrumas, galvos skausmas, nuovargis ir nuotaikos pokyčiai, yra nespecifiniai sutrikimai, kurie gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu, tiek moterims tiek vyrams. Pastarieji simptomai dažnai yra hormonų pusiausvyros sutrikimo sukeltų kitų sveikatos problemų ar streso išraiška.
 

Menopauzės negalavimų mažinimas


Visų tipų menopauzei tinka bendrieji simptomų malšinimo patarimai.
o Mitybos koregavimas – visų pirma moterims menopauzės laikotarpiu būtina vartoti produktus, turinčius daug kalcio (pieno produktai, brokoliai, žalios daržovės), ypač tai turėtų žinoti moterys, kurioms yra dirbtinė menopauzė. Taip pat atkreipti dėmesį, kad menopauzės metu estrogenų apsauginis poveikis širdies ir kraujagyslių ligoms labai sumažėja, todėl būtina atidžiau rinktis maisto produktus. Rekomenduojama valgyti nedidelėmis porcijomis, rinktis mažiau kaloringus produktus, nevalgyti gyvulinių riebalų, daugiau – nesočiųjų riebalų rūgščių, nevalgyti prieš einant miegoti, riboti alkoholinių gėrimų vartojimą.
o Karščio pylimų dažnį galite sumažinti, jeigu rengsitės plonesniais ir natūralaus pluošto drabužiais, vengsite kofeino, alkoholio, aštrių prieskonių.
o Makšties sausmės gydymą paskiria gydytojai ginekologai įvertinę gleivinės pakitimus ir moters negalavimus. Gali būti skiriamas medikamentinis gydymas ar įvairūs lubrikantai lytinio akto metu.
o Reguliarus fizinis aktyvumas suteikia ne vien fizinę ištvermę, bet dažnai gelbsti nuo nemalonių minčių, padeda sustiprėti emociškai, atsipalaiduoti.
o Pakeičiamoji hormonų terapija taikoma ne visais atvejais. Esant dirbtinei menopauzei, jos taikymas yra labai griežtai reglamentuotas, ir tai nusprendžia ginekologas, atsižvelgdamas į priežastį, dėl kurios buvo pašalintos kiaušidės, ir bendrą moters sveikatos būklę.
o Psichologinė pagalba – neretai moterims, patyrusioms dirbtinę menopauzę, būna labai sunku susitaikyti su tokiais pasikeitimais tiek fizine, tiek psichologine prasme, todėl joms yra būtinas artimųjų palaikymas ar psichologo konsultacijos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai