Kaip apsaugoti sąnarius sergant reumatoidiniu artritu

Reumatoidinis artritas (RA) - lėtinė, sisteminė, autoimuninė liga, pasireiškianti progresuojančiu sąnarių pažeidimu. Pagrindiniai RA klinikiniai požymiai yra sąnarių patinimas, skausmas, sustingimas, raumenų atrofija, sąnarių deformacija. Dažniausiai deformuojasi riešo ir smulkieji pirštų sąnariai. Dėl atsiradusių deformacijų pacientas ilgainiui gali tapti neįgalus, sutrinka kasdieninė veikla. Todėl labai svarbu mokėti saugoti sąnarius, atlikti namų ruošos ir profesinius darbus.
 

Paskirstykite krūvį keletui sąnarių
Ką nors keliant turi būti naudojamas kuo platesnis rankos arba, jei įmanoma, abiejų rankų paviršius. Pvz.:
• lėkštes, puodelius, padėklus ir t.t. neškite ant abiejų rankų delnų ištiestais pirštais;
• daiktus su rankenomis kelkite abiem rankomis, pvz., keptuves, puodus, ąsočius. Tos rankos, kuri laiko rankeną, riešas turėtų būti ištiestas (jei įmanoma), o kitos rankos delnu turėtų būti prilaikomas svoris.
Dirbdami stenkitės, kad apkrova veiktų stipresnius, didesnius sąnarius
Kuo stipresnis sąnarys, tuo geriau jis galės susidoroti su jam tenkančiu svoriu. Pvz.:
• stalčius ar duris galite uždaryti stumtelėdami klubu;
• krepšius ir kitus didelius daiktus kelkite dilbiu, laikykite svorį arčiau krūtinės;
• krepšį neškite ant peties ar ant dilbio.
Stenkitės sąnarius apkrauti tik tada, kai jų padėtis yra stabili ir jie geriausiai funkcionuoja
Kai kuriose padėtyse raumenų stiprumas ir keliamoji jėga atliekant veiksmą yra didesni. Išlenktos ar iškreiptos padėtys, taip pat sukamoji jėga dirbant padidina raiščių apkrovimą. Pvz.:
• stotis reikia taip, kad pėdos tvirtai remtųsi į žemę ir būtų nukreiptos į priekį, žmogus turėtų stotis tiesiai, kad išvengtų nepatogaus kelių pasisukimo;
• Kad būtų kuo stipresnė suėmimo jėga, keliant ir laikant daiktus riešas turėtų būti ištiestas.
Sumažinkite tempimo jėgą
Kuo mažiau bus įtempti raumenys dirbant kasdieninius darbus, tuo mažesnis bus vidinis sąnario spaudimas. Pvz.:
• Techninių priemonių naudojimas. Paprastai virtuvėje naudojamas įrankis stiklainiams atidaryti, čiaupo atsuktuvas, daržovių skustuvas ir padėklas.
• Darbą lengvinančios priemonės. Populiariausi ir naudingiausi: elektriniai prietaisai skardinėms atidaryti (geriau tvirtinami prie stalo nei laikomi rankoje), indaplovės.
• Vengimas kelti ir nešti, pvz.:
- naudokite vežimėlį (nedidelį staliuką su ratukais, kuriuo galima būtų po namus vežioti daiktus, skalbinių krepšius);
- jei reikia, daiktus perstumkite.
Venkite deformuojamųjų padėčių
Turėtų būti vengiama sąnarių spaudimo, skatinančio sąnarių deformaciją. Tai gali būti išorinis spaudimas, pvz., sąnario spaudimas į šoną ar žemyn keliant daiktus arba vidinis spaudimas dėl raumenų tempimo jėgos. Pvz.:
• Didelės jėgos sugnybiamasis suėmimas ar laikymas trimis pirštais skatina pirštų sąnarių deformaciją. Rankenos, rašikliai ir pan. turėtų būti pailginti ir pastorinti.
• Pirštų sukamieji judesiai gali skatinti deformacijas. Atsukti čiaupus ar stiklainių dangtelius reikėtų delnu, pirštus laikant tiesiai.
Dažnai didžiausias dėmesys skiriamas stambiesiems sąnariams (klubo, kelio, alkūnės ir pan.), neretai pamirštant smulkiuosius plaštakos sąnarius. Norint sumažinti šių sąnarių skausmą bei patinimą rekomenduojami plaštakoms bei riešui skirti įtvarai. Šie įtvarai dažniausiai uždedami nakčiai ir padeda apsaugoti nuo nereikalingų judesių, sulenkimų bei dėl to kylančio skausmo. Įtvarai sumažina sąnario kapsulės įtempimą, apsaugo sąnarį nuo nereikalingų (tuo metu sąnariui pavojingų) judesių, leidžia atsipalaiduoti raumenims ir sumažina uždegimo sukeltą skausmą.
Kiekvienam žmogui labai svarbu kuo daugiau žinoti apie savo ligą, gydymo metodus, reabilitaciją. Šios žinios padės ilgiau išlikti savarankiškiems ir aktyviems.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai