Kaip išvengti nugaros skausmų

Nugaros skausmai - didžiulė mūsų, technikos ir visuotinės hipodinamijos, amžiaus civilizuotų kraštų problema. Nugaros skausmus bent kartą gyvenime yra jutę net 4/5 žmonių. Ši negalia kankina ne tik vyresnio, bet labai dažnai ir darbingo amžiaus žmones, tiek dirbančius nejudrų sėdimą, tiek sunkų fizinį darbą. Apie priemones, padedančias išvengti nugaros skausmo, pasakoja Medicinos centro „Neuromeda“ gydytojas Raimondas LUBNINAS.
 

Nugarą gali skaudėti dėl labai įvairių priežasčių, tad bet kokiu atveju pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją, kad nustatytų priežastis ir paskirtų reikiamą gydymą.
Tačiau yra keletas paprastų nugaros saugojimo taisyklių, kurių laikydamasis, sveikas žmogus gali visai išvengti nugaros skausmų, o jų jau varginamas - išvengti ligos atsinaujinimo.
Labai svarbu tiek darbe, tiek buityje kontroliuoti savo laikyseną - ji visuomet turi būti taisyklinga, tai turi tapti įpročiu. Vaikščiodami ar stovėdami stenkitės nugarą laikyti tiesiai.
Reikia vengti priverstinės kūno padėties, kai netolygiai įtempti raumenys.
Vengti ilgalaikės vienodos kūno padėties - stovėjimo nejudant, sėdėjimo viena poza.
Prieš fizinį darbą atlikti nugaros raumenis apšildančius pratimus.
Reikia stengtis, kad kūno svoris atitiktų ūgį ir amžių. Svorį reikia kontroliuoti ir reguliuoti sveikai maitinantis.
Vengti kelti sunkius daiktus sulenkus stuburą. Visais atvejais stuburas turi išlikti tiesus. Lenkiantis ir keliant daiktus nuo grindų, ypač sunkius, sulenkti kelius. Tokioje pozoje galima kelti ir didesnius sunkumus, tačiau tam pasiruošus, o ne staigiu judesiu. Tai taikytina ir kitiems energingiems judesiams. Reikia nepamiršti, kad keliant svorius galioja visiems žinoma jėgos peties taisyklė. Ką tai reiškia? Keliant 90 kg svorį sulenktu stuburu, jėgos petys į juosmens penktą slankstelį ir kryžkaulį yra daugiau kaip 500 kg/kv. cm (tokia jėga veikiamas tarpslankstelinis diskas). Jei keliant tokį patį svorį stuburas laikomas tiesiai vertikaliai, ši jėga smarkiai sumažėja.
Nugaros skausmus gali sukelti darbas, susijęs su didelių svorių kilnojimu, kai nuolat didele jėga spaudžiami diskai, ir tai sukelia jų patologiją. Dirbant tokį darbą būtina mankšta. Padėtų jau vien pagulėjimas kelias minutes ant kieto pagrindo.
Naudinga pastovėti ir paropoti keturiomis. Visi dirbantieji darbą, susijusį su sunkumų kilnojimu, turėtų nešioti apsauginius diržus.
Dirbant reikia kuo dažniau daryti pertraukėles. Jei darbas sėdimas, protinis, jų metu pasimankštinti.
Labai naudinga profilaktinė gydomoji mankšta, ypač pasitempimo pratimai: gimnastikos suolelis, prisitraukimai, kabėjimas. Tinkamiausias sportas - plaukiojimas bent kartą per savaitę. Vasarą nepaprastai naudinga plaukioti tekančiame upės vandenyje ar jūroje, nes tai kartu yra ir viso kūno masažas.
Nešant sunkius daiktus, svorį būtina paskirstyti abiem kūno pusėms tolygiai.
Reikia skirti pakankamai laiko poilsiui, kad stuburo diskai ir kremzlės atgautų prarastą vandens kiekį, atsipalaiduotų visi raumenys.
Miegoti patartina ant standaus spyruoklinio ar lateksinio lovos čiužinio, kad neišsilenktų stuburas. Geriausia padėtis gulint yra poza ant nugaros, o po keliais reikia pasidėti nedidelę pagalvėlę, kuri sumažina spaudimą į nugarą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai