Podagra - užsispyrusių vyrų liga?

Senovėje podagra buvo vadinama karalių liga, nes ji dažniausiai pasirenka geriausius 35-45 metų vyriškos lyties atstovus. Psichologai juos vadina sangvinikais: tokie vyrai moka džiaugtis gyvenimu, skaniai pavalgyti. Į vegetarus jie žiūri labai skeptiškai, sunkiai save įsivaizduoja be lašinukų su česnakais ir svogūnais, gero kepsnio, rūkytų šonkauliukų, šašlyko, ir, žinoma, be bokalo tamsaus alaus ar stikliuko atšaldytos degtinės. Kas gerai ir daug valgo, tas retai pakankamai juda. Mūsų laimės kūdikis važinėja automobiliu, o darbe sėdi patogiame fotelyje. Bet kartais podagra serga ir normaliai besimaitinantys žmonės ir net vaikai. Ligą sukelia stiprus tam tikrų nuodingų medžiagų - purinų apykaitos sutrikimas. Pasitaiko ir antrinės podagros atvejų, kurie lydi pagrindinę ligą. Daug kas galvoja, kad podagra - tai pirmojo pėdos piršto deformacija, kuri dažnai pasitaiko pagyvenusio amžiaus žmonėms. Tačiau tuo atveju vystosi artrozė, o podagra - visai kita liga.
 

Liga prasideda tada, kai tam tikru gyvenimo momentu šlapimo rūgštis iš prisodrinto tirpalo patenka į pirmojo pėdos piršto sąnario skystį ir ten kristalizuojasi. Kodėl tai vyksta - neaišku.
Vyrauja nuomonė, kad podagra - paveldima liga, tačiau šeimyninės anamnezės pasitaiko retai. Daugiau būtų galima kalbėti apie tai, kad šeimoje pasitaiko panašūs blogi mitybos įpročiai. Jei tėvas - mėsos patiekalų mėgėjas, sunku patikėti, kad sūnus taps vegetaru. O dauguma gyvulinės kilmės maisto produktų ir alkoholis turi purinų - medžiagos, kuri transformuojasi į šlapimo rūgštį.
Podagros priepuolį gali sukelti alkoholis, drėgmė, šaltis ir t.t. Nors liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau 80 proc. atvejų ji prasideda nuo pėdos didžiojo piršto sąnario. Priepuolis prasideda naktį: žmogus prabunda nuo labai stipraus sąnario skausmo. Sąnarys ištinsta ir parausta. Skausmas toks intensyvus, kad sunku sulaikyti ašaras. Priminti kojos visiškai neįmanoma.
Vienas ligoniui pataria išgerti aspirino tabletę, kitas - pakaitinti pirštą karšto vandens vonelėje su kėniais arba uždėti ledo kompresą… Kas gi teisus? Niekas. Gal tik tas, kuris pasiūlė ledo kompresą, truputį mažinantį skausmą ir uždegimą. Kaitinimas sukelia atvirkščią poveikį: patinimas ir skausmas dar labiau sustiprėja. Užsienio medicininėje literatūroje dažnai galima sutikti siūlomą gydymą medicininės anglies kompresais ir tabletėmis. Tačiau tai nėra populiaru.
Kadaise podagros gydymui buvo vartojamas aspirinas, nes jis šiek tiek sumažina skausmą. Bet tas poveikis labai menkas. Įrodyta, kad didelės aspirino dozės - daugiau nei 2 g - net gali sukelti podagros priepuolį.
Kol atvyks gydytojas, tikslinga išgerti 50 mg diklofenako arba jo analogo. O jeigu nekviečiate gydytojo, darykite taip kas dvi valandas 6 kartus per dieną. Taip pat reikia gerti daug skysčių, kad pasišalintų šlapimo rūgštis. Praktika parodė, kad to pakanka skausmui sumažinti.

O ką pasiūlys gydytojas?
Tą patį diklofenaką į raumenis ir nedarbingumo lapelį savaitei (tiek paprastai trunka priepuolis) bei siuntimą ištirti kraują.
Klasikinė podagros klinika gana įprasta, tačiau pirmą priepuolį galima sumaišyti su kitomis reumatinėmis ligomis, kurias reikia gydyti skirtingai.
Šiandien veiksminga priemonė podagros priepuoliui numalšinti - gliukokortikoidai. Juos leidžia tiesiai į sąnarį ir po 5 valandų uždegimas praeina, procesas nutrūksta. Netgi nedarbingumo lapelis nebereikalingas. Tačiau vaistus suleisti turi tik patyręs gydytojas.
Ligoniui skausmai praėjo, tačiau iškilo rūpestis gydytojui, nes gydyti podagra sergantį ligonį remisijos (ligos atslūgimo) metu itin sunku. Liga unikali tuo, kad tarp priepuolių ligoniai jaučiasi visai sveiki. Sangvinikas jau po poros valandų pamiršta apie tą baisią naktį ir net nemano paklausyti gydytojo rekomendacijų liautis vartojus riebią mėsą bei alkoholį. O gaila, nes tinkama mityba yra pagrindinė podagros profilaktikos sąlyga! Sunku įsivaizduoti podagra sergantį ligonį, užsirašantį vaistažolių arbatos receptą…
Kas toliau?
Maždaug po metų priepuolis pasikartoja. Po to kas šeši mėnesiai, dar vėliau - kas du, trys. Galų gale naktinės kančios kartojasi kas mėnesį. Ligonis, puolęs į neviltį, tampa paklusnus, tačiau jau per vėlu - šlapimo rūgšties kristalai spėja sudarkyti riešų ir čiurnų sąnarius. Lėtinis šlapimo rūgšties perteklius labai padidina arterinio kraujo spaudimą ir vystosi širdies - kraujagyslių ligos. Daugelis sergančiųjų podagra susilaukia tulžies pūslės akmenligės. Bet tai tik smulkmenos.
Inkstų nepakankamumas - štai kur didžiausias pavojus! Šlapimo rūgšties koncentracijos padidėjimas neišvengiamai sukelia nefritą (t.y. inkstų uždegimą). Paprastai inkstų irimo procesas prasideda praėjus 3-5 metams po pirmo podagros priepuolio.
Podagra skiriasi nuo kitų reumatinių ligų ne tik visiška remisija tarp priepuolių, bet ir tuo, kad labai svarbų vaidmenį vaidina dieta.
Neseniai atsirado tokie preparatai, kaip alopurinolis, benzbromaronas ir kiti, mažinantys šlapimo rūgšties kiekį ir ilginantys pertraukas tarp priepuolių.
Reikia atkreipti dėmesį, kad net pati griežčiausia dieta ir vaistų terapija neapsaugo nuo naujų priepuolių, juos tik suretina.
Sergančiajam podagra griežtai draudžiama gerti alų, nes jame yra daug purinų. Daug purinų yra mėsoje (ypač jaunų gyvulių), žuvyje. Daug purinų turi kepti patiekalai.
Tinkamiausias maistas sergančiajam podarga - daržovės ir pieno produktai, galima įtraukti ir patiekalus iš sojos. Be to, dietologai dabar neriboja prieskonių - svarbu, kad būtų skanu. Liaudies medicina rekomenduoja valgyti daug trešnių.
Jei ligoniui sunku atsisakyti mėsos, geriau ją valgyti virtą ir ne dažniau kaip 2-3 kartus per savaitę. Nors daržovės ir vaisiai labai naudingi, tačiau yra išimčių - tai rūgštynės, Briuselio kopūstai, ankštiniai.
Rekomenduojama gerti ne mažiau
2 l skysčių per dieną: sulčių, mineralinio šarminio vandens, kurie padeda tirpinti ir pašalinti akmenis. Reikėtų vengti stiprios arbatos, kakavos, kavos.
Jei jums pavyktų įtikinti ligonį, kad būtina dieta ir gydymas, jūs galite pasinaudoti vaistažolių arbatos receptais. Šios arbatos padės pagerinti medžiagų apykaitą (jos geriamos tarp priepuolių).
1. Bruknių lapai - 20 g 1 stiklinei verdančio vandens. Palaukti 30 min., kol arbata prisitrauks. Gerti po 1 valg. šaukštą 3-4 kartus per dieną.
2. 20g jonažolės (žolės)
20 g ramunėlių žiedų
20 g šeivamedžio žiedų
20 g liepos žiedų
Užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, palaukti 30 min., kol prisitrauks. Gerti po 1 stiklinę 2 kartus per dieną.
Iš visų artėjančios podagros klinikinių požymių galima išskirti tik vieną - šlapimo rūgšties kiekis kraujyje padidėjęs 2-3 kartus. Sekite šį kiekį (normalu - 0,18-0,54 mmol/l- vyrams, 0,15-0,45 mmol/l - moterims) ir jei jis padidėjo 2-3 kartus, būtina pieno ir daržovių dieta.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai