Deformuojamąją osteoartrozę galima pristabdyti

Deformuojamoji osteoartrozė – lėtinė degeneracinė sąnarių liga, kuriai būdingas kremzlių pažeidimas ir kaulinio audinio hipertrofija, pasireiškianti osteofitais (kaulinėmis ataugomis).  Ja serga apie 10 proc. žmonių, tarp vyresnių sergamumas dažnėja. Moterys serga dažniau nei vyrai. Sergant šia liga atsiranda sąnarių kremzlės destrukcijos židinių, apie sąnarį esančio audinio sklerozė, susidaro osteofitai, vystosi minkštųjų audinių hipertrofija. Prisidėjus antriniam sinovijos (sąnario dangalo) uždegimui, pasireiškia osteoartritas.
 

Pagrindinės ligos priežastys


Ligos atsiradimui turi reikšmės mechaniniai veiksniai: nutukimas, per didelis funkcinis krūvis, tenkantis sąnariams; buvusios galūnių traumos, padidėjęs sąnarių judrumas; įgimtos klubo sąnario anomalijos. Pastebimas poligeninis paveldimas polinkis sirgti pirštų plaštakų osteoartroze, ypač tarp moterų.
Antrinė oseoartrozė gali atsirasti sergant metabolinėmis ligomis – akromegalija, podagra, uždegiminėmis sąnarių ligomis – reumatoidiniu artritu, infekciniais artritais; taip pat sergant hemofilija.
 

 

Deformuojamoji osteoartrozė prasideda pamažu


Dažniausiai pažeidžiami labiausiai apkrauti, t.y. atramos, sąnariai: keliai, klubai, stuburas, taip pat plaštakų distaliniai, rečiau proksimalieji interfalanginiai sąnariai. Riešų ir čiurnų sąnariai pažeidžiami rečiausiai.
 

Liga diagnozuojama įvertinus daugelį požymių ir simptomų


Deformuojamoji oseoartrozė diagnozuojama įvertinant ligonio amžių, bendrus negalavimus, o diagnozei patvirtinti atliekamas rentgenologinis sąnarių tyrimas.
Būdingiausi šios ligos simptomai:
• „startiniai“ sąnarių skausmai ir trumpalaikis sąnarių sustingimas,
• būdinga pažeidimo lokalizacija (labiausiai apkrauti, traumuoti sąnariai),
• lėtai progresuojanti ligos eiga,
• nėra bendrųjų uždegimo požymių,
• būdingi sąnarių rentgenologiniai pakitimai.
 

Deformuojamosios osteoartrozės gydymo metodai


Gydymas priklauso nuo ligos stadijos, ligonio sveikatos būklės, atsižvelgiama į gretutines ligas. Dažniausiai skiriamas kompleksinis gydymas, kai medikamentai derinami su nemedikamentinėmis priemonėmis, o, jei reikia, atliekama sąnario endoprotezavimo operacija.
Iš medikamentų skiriama:
• preparatų su kremzlinį audinį stiprinančiomis medžiagomis (gliukozaminu, chondroitinu ir kolagenu),
• analgetikų,
• nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, prisidėjus sinovijos uždegimui,
• gliukokortikoidų injekcija į sąnarį, jei atsiranda uždegimo požymių, nepašalinamų kitomis priemonėmis,
• miorelaksuojamųjų savybių turinčių vaistų.
Nemedikamentis gydymas pradedamas nuo pažeistų sąnarių funkcinio ir statinio krūvio mažinimo, tai: kūno masės mažinimas esant nutukimui, mechaninių defektų korekcija.
Operuojama ligai progresavus, kai sutrikusi sąnario funkcija.
 

Laiku pradėtas gydymas ligą gali pristabdyti


Deformuojamoji oseoartrozė – lėtinė liga, ji vystosi po truputį, todėl ligos pradžioje itin didelis dėmesys skiriamas struktūriniams kremzlės pakitimams sumažinti, norint pristabdyti sąnario pakitimus. Šiuo tikslu puikiai tinka natūralios biologiškai veiklios medžiagos – gliukozaminas, chondroitinas, kolagenas. Kokios tai medžiagos?
Gliukozaminas – natūralus aminomonosacharidas. Jis stimuliuoja kolageno gamybą chondrocituose bei padeda chondrocitams palaikyti normalią medžiagų apykaitą bei iš tiesų pagerinti kremzlių būklę, sustabdant sveikų kremzlių irimą. Nemažai atliktų tyrimų parodė, kad gliukozaminas taip pat sumažina skausmą ir pagerina osteoartrito pažeistų sąnarių būklę.
Chondroitinas – didelės molekulinės masės polisacharidas, priklausantis glikozaminoglikanams. Jis skatina aktyvų sąnario kremzlės atsinaujinimą, sulaiko vandenį, ypač sąnarių tarpuose, pašalina specifinius sąnarį ardančius fermentus, mažina sąnarių bei stuburo uždegimą ir skausmą. Be to, chondroitinas gerina sausgyslių raiščių būklę ir odos elastingumą.
Kolagenas yra pagrindinė odos ląstelių, raumenų, sausgyslių, jungiamojo audinio ir sąnarių sudedamoji dalis. Jis padeda sumažinti sąnarių skausmą, tinimą ir sąstingį.
Pasirenkant minėtuosius preparatus, svarbu atkreipti dėmesį ir į jų formą. Jei sąnarius ir stuburą stiprinančios medžiagos yra miltelių pavidalo ir vartojamos juos ištirpinus vandenyje, jos pasisavinamos maksimaliai, ir poveikis būna daug greitesnis.
 

Būdingiausi deformuojamojo osteoartrito požymiai


• Sąnario skausmas, stip­res­nis judant bei dienos pa­baigoje. Nuolatiniai skausmai atsiranda pa­ūmė­jus ligai
• Sąnarių sustingimas trumpalaikis, „startinis“, tik po ilgo nejudėjimo (pvz., rytais)
• Krepitacija (sąnarių traškėjimas)
• Sąnario funkcijos sutrikimai – sąnario judrumo sutrikimai, judesio amplitudės sumažėjimas – atsiranda progresuojant ligai
• Mazgeliai tam tikrose sąnarių srityse
• Ryškios sąnarių deformacijos ligai progresuojant: pvz., kelių sąnarių deformacijos, fiksuota klubų fleksija
• Galimas minkštųjų audinių paburkimas, kalcifikacija
Rekomenduotinas „Gamtos na­mų“ pre­pa­ratas sąnarių veik­lai gerinti ir stuburui stiprinti – Artrodrink. Jame yra visų sąnariams ir stuburui svarbiausių medžiagų kompleksas. Artro­drink – tai her­­metiškuose švie­sai nelaidžiuose maišeliuose supakuoti milteliai, iš kurių paruošiamas malonaus skonio tirpalas. Ši neįprasta pakuotė puikiai išaugo visas veikliųjų medžiagų savybes, yra patogi vartoti. Vieno maišelio užtenka parai.
Kita ypač reikšminga Artrodrink savybė – tirpi forma, o tai užtikrina geresnį veikliųjų medžiagų pasisavinimą bei daug greitesnį poveikį. Tirpios formos preparatas nedirgina skrandžio, kas ypač svarbu daug įvairių medikamentų vartojantiems žmo­nėms. Be to, jis tinkamas tiems, kuriems yra rijimo sutrikimų (pvz., sulaukus vyresnio amžiaus ar po operacijų).
Dėl poveikio sąnariams preparatų su minėtosiomis medžiagomis skiriama:
• Kaulų sistemai stiprinti
• Kremzlių irimui pristabdyti
• Skausmui sumažinti
• Sąnarių judrumui ir lankstumui pagerinti
• Be to, gydytojai traumatologai preparatų su šiomis veikliosiomis medžiagomis skiria ne tik esant ankstyvoms deformuojamosios artrozės stadijoms, bet ir norėdami atitolinti bei sustabdyti ligos progresavimą. Taip pat norėdami palengvinti ligos eigą prieš ar po sąnarių protezavimo operacijų.
 

SŽ testas


Ar jums gresia sąnarių ligos?
Į kiekvieną klausimą atsakykite „taip“ arba „ne“
1. Ar rytais jums sunku judėti, ir tokia padėtis tęsiasi ilgiau nei valandą?
2. Ar jums dažnai skauda vieną ar kelis sąnarius?
3. Ar patiriate pojūtį, kad skaudama vieta dega?
4. Ar jūsų sąnariai pasikeitę, iškrypę?
5. Ar jūsų sąnariai kartais patinsta?
6. Ar jūsų rankos ir kojos kartais pasidaro drėgnos?
7. Ar jus vargina lėtinės žarnyno ligos?
8. Ar jums būna sunku užsimauti kojines ir batus?
9. Ar jūsų darbas susijęs su vienodu krūviu (sėdėjimas prie kompiuterio, darbas prie konvejerio, automobilio vairavimas ir pan.)?
Jeigu daugiau nei 7 kartus atsakėte „ne“, jums negresia artrozė ar artritas, bet stenkitės palaikyti sveikatą aktyviais judesiais, sumažinti maisto racione mėsos, taukų ir alkoholio kiekį, taip pat stebėkite savo svorį.
Jeigu į daugiau kaip pusę klausimų atsakėte „taip“, tai gali būti, kad sergate kokia nors sąnarių liga. Jums reikia kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai