Mankšta sergantiems sąnarių ligomis

Dažną besiskundžiantį sąnarių liga kamuoja įvairaus stiprumo skausmas. Esant ūminiam sąnario uždegimui žmogų staiga surakina stiprus skausmas. Sergant lėtinėmis sąnarių ligomis, skausmas kamuoja skirtingu dienos metu, būna tai stipresnis, tai silpnesnis. Visais atvejais žmonės linkę manyti, kad geriau palikti sąnarius ramybėje ir pagulėti. Gydytojai kineziterapeutai pataria pamiršti lovą ir popietinį pogulį. Jie siūlo pasimankštinti. Į klausimus atsako medicinos centro „Northway“ gydytoja kineziterapeutė Rasa Samulėnienė.
 

Kodėl reikia mankštinti ligos pažeistą sąnarį?


Esant sąnarių pažeidimams, būtina judėti nuolatos. Daryti mankšteles tik prabudus, kad aprūpintume krauju aplinkui esančius raumenis, raiščius, sausgysles. Šie audiniai turi gauti deguonies ir maisto medžiagų. Jie dažniausiai ir sustingsta dėl to, kad mes nejudame. Atliekant judesį, būtent skausmas gali būti puikus signalas, kiek gali jūsų sąnarys.
 

 

Kodėl būtina judėti kasdien?


Judėdami kasdien, neleisite sąnariui sustingti. Nuolatinė fizinė veikla leis pamiršti įkyrų skausmą. Jums judant, raumenys aplink sąnarį stiprės, ir sąnarys bus aprūpinamas jam reikalingomis medžiagomis.
Atliekant kasdienius darbus, nereikia bijoti nesudėtingų judesių. Jeigu reikia pernešti iš vieno kambario į kitą daiktus, nesistenkite vienu kartu pernešti visų. Imkite po nedaug ir per kelis kartus atlikite tą patį judesį. Tai bus labai naudinga jūsų sąnariams. Jokiu būdu nerekomenduojama apkrauti sąnarių labai sunkiu svoriu. Tad, atlikdami bet kokius darbus, galvokite apie savo sąnarius ir mankštinkite juos tausodami.
 

Ar galima kaip nors padėti skaudamam sąnariui?


Rekomenduojama kas keletą mėnesių daryti gydomuosius masažus. Jie atpalaiduoja raumenis ir kartu aprūpina juos krauju. Tačiau sudėtinga daryti masažą kiekvieną dieną, tad į pagalbą galima pasitelkti elementarius pratimėlius. Juos nesunku atlikti patiems namuose kiekvieną dieną, gal net ir kelis kartus per dieną.
Teko dirbti su moterimi, kuri sirgo sąnarių artroze. Ji bijojo atlikti bet kokį staigesnį judesį. Mes pasitelkėme mažus, lengvai suspaudžiamus kamuoliukus. Jie padėjo moteriai atsikratyti staigių judesių baimės. Kamuoliukas savotiškai kontroliuoja jūsų judesį, ir jūs patys jaučiate, kiek galite jį suspausti.
Tad siūlau atlikti keletą pratimų rankoms ir kojoms. Nemažai dėmesio šiuose pratimuose skiriama pečių sąnariams, alkūnėms ir riešams.
Tuos, kuriuos dažniau kamuoja kelių sąnarių ir čiurnos skausmai, verta atlikti pratimus gulint. Jie skirti šių sričių raumenims stiprinti.
Visi pratimai kartojami 8–12 kartų.
1 pratimas rankoms
Stovime tiesiai, rankas laikome sulenktas prie krūtinės. Spaudžiame kamuolį delnais ir atpalaiduojame.
2 pratimas rankoms
Rankas ištiesiame į priekį ir pritraukiame prie savęs.
Tęsiame pratimą.
Rankas ištiesiame į priekį, spaudžiame kamuoliuką tarp delnų ir atpalaiduojame.
Pratimas krūtinės zonai
Pasiimame du kamuoliukus. Vieną laikome po viena pažastimi, kitą – po kita, kad kamuoliukai būtų tarp alkūnių. Suspaudžiame kumščius ir spaudžiame kamuoliukus į save. Ir atpalaiduojame.
Pratimas nugarai, rankoms ir kojoms stiprinti
Rankas laikome aukštai, kojos sulenktos, kamuoliuką leidžiame už galvos ir vėl ištiesiame rankas į viršų.
Tęsiame pratimą.
Kamuoliukas už galvos, pritupiame, rankas vėl ištiesiame į priekį.
(Šį pratimą rekomenduojama atlikti jaunesnėms žmonėms: tiems, kuriems nesvaigsta galva, išsilaiko viena poza ir gali kelti rankas)
Pratimas rankoms ir krūtinei stiprinti
Rankos už nugaros, rankos tiesios, spaudžiame kamuoliuką. Ir atpalaiduojame. Kvėpuojame laisvai.
Tęsiame pratimą.
Tiesias rankas su kamuoliuku keliame į viršų. Keldami – įkvepiame, leisdami – iškvepiame.
1 pratimas kojoms
Šis pratimas stiprina vidinį šlaunies raumenį. Kojos sulenktos per kelius ir patogiai, rankos šalia liemens. Tarp kojų kelių laikomas kamuoliukas. Ir lėtai suspaudžiamas ir atleidžiamas.
Tęsiame pratimą.
Laikome kamuoliuką tarp kelių, vieną koją ištiesiame. Nuleidžiame ir keliame kitą koją. Įsitempia ir klubinis, ir keturgalvis raumuo.
2 pratimas kojoms
Gulime, kojos ištiestos. Rankos prie liemens. Tarp čiurnos padėtas kamuoliukas. Kamuoliuką koja paspaudžiame ir atpalaiduojame. Įsitempia blauzdos vidiniai raumenys.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai